Elitas


Sąvokos „Elitas“ samprata. Elitų formavimosi būdai. Valdantysis elitas. Politinio elito funkcijos. Gaetano mosca (1858-1941) elito teorija. Vilfredo pareto (1849-1923) elito teorija.

Politiniame procese pagrindinis vaidmuo tenka ne tiek konkretiems individams, lyderiams, kiek grupėms, dažniausiai vadinamoms elitais. Elitoterminas apibūdinamas keliais gan skirtingais būdais :

Asmenys, daugiausia pasiekę savo veiklos srityje

Ne visi politologai šį terminą apibūdima moksliniu. Jie pabrėžia, kad šis terminas suprimityvina visuomenės struktūrą. Tačiau neneigia, kad jau pirmoje amžiaus pusėje šis terminas įsitvirtino Europos (Italijos, Vokietijos, Prancūzijos), o Amerikos politologijoje pasibaigus Antrąjam pasauliniui karui.

Apibrėžti kiekvienam elitui ribas yra neįmanoma. Yra aiškūs tik kiekvieno elito branduoliai. Dažnai yra naudojami formalūs kriterijai. Deja šie kriterijai nesudaro galutinio vaizdo. Įtakingas politikas ar žymus mokslininkas nebūtinai užima vadovaujantį postą.

Luominėse visuomenėse paveldėjimas buvo ypač būdingas. Tur žmogaus padėtis socialinėje ir politinėje hierarchijoje priklausė nuo tėvų turimo statuso. Dabar elitinį statusą paveldėti galima tik Rytų šalyse, kur yra išlikusios absoliutinės monarchijos (Jordanija, SAE).

Individai užimantys dominuojančias ir svarbiausias pozicijas įvairiose visuomenės gyvenimo sferose sudaro valdantįjį elitą. Yra išskiriamos kelios atskiros valdančiojo elito grupės :

ideologinis elitas – labiausiai žinomi žiniasklaidos, dalis aukštojo mokslo ir humanitarinių mokslų atstovų;

ekonominis elitas – stambaus kapitalo atstovai, firmų, bankų savininkai;

  • Politologija Referatas
  • Microsoft Word 18 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 6 puslapiai (1087 žodžiai)
  • Heid
  • Elitas
    10 - 6 balsai (-ų)
Elitas. (2015 m. Birželio 07 d.). https://www.mokslobaze.lt/elitas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 22 d. 12:31
×