Emigracijos įtaka Lietuvos darbo rinkai referatas


Įvadas. Teigiamos ir neigiamos emigracijos pasekmės darbo rinkai. Teigiamos emigracijos pasekmės. Neigiamos emigracijos pasekmės. Emigracija Lietuvoje. Literatūros sąrašas.


Migraciją galima įvardinti kaip labai savitą procesą, susijusį su tos šalies, apie kurią kalbame gyvenimo sąlygomis. Migracija įvairiai veikia politinę, kultūrinę, ekonominę ir kitas aplinkas. Taip pat migracija daro įtaką kiekvienos šalies vystymuisi. Migracija yra didelė ir opi problema šių dienų pasaulyje ir deja, bet vis dar sunkiai vertinama, kai kalbame apie jos mastus, priežastis ir sprendimo būdus. Taip, mes galime sąlyginai paskaičiuoti atvykusių ir išvykusių žmonių srautus į šalį, tačiau mums sunku įvertinti emigracijos priežastis, nes vienoje šalyje vertinamos neigiamai, kitoje gali būti vertinamos teigiamai, taip pat sunku spręsti apie specialistų praradimą ar darbo jėgos pusiausvyrą.

Kai buvo pradėtas vertinti emigracijos poveikis, Lietuvos mokslininkai ypač sukluso ir pradėjo įvairius procesus, kad ištirtų emigracijos pasekmes. Lietuvoje į migraciją yra žiūrima labai rimtai, tai didelė grėsmė šalies demografinei būklei, kultūros išsaugojimui, ūkio augimui.

Norint pradėti nagrinėti emigraciją ir jos priežastis, visų pirmą reikėtų literatūriškai apibrėžti sąvoką emigracija. Emigracija – žmonių persikėlimas iš vienos šalies į kitą nuolatiniam gyvenimui. Taip pat emigracija galima vadinti gimtosios šalies palikimą neapibrėžtam laikui dėl ekonominių, politinių, religinių ar asmeninių priežasčių.

Europos sąjungoje, laisvas asmenų judėjimas yra viena iš pagrindinių laisvių. Tai sudaro rinkos pagrindą ir suteikia galimybę dirbti, studijuoti, o ne tik laisvai keliauti. Būtent dėl šios priežasties didėja emigracijos procentas.

Taip pat, norint toliau kalbėti apie emigracijos priežastis, reikėtų apibrėžti dar vieną terminą, kuris bus dažnai naudojamas, tai darbo rinka. Darbo rinka – darbo jėgos pardavimo ir pirkimo ekonominių santykių sistema, kurioje formuojasi darbo pasiūla ir paklausa, bei jo kaina – darbo užmokestis. Taip pat darbo jėga apibūdinama kaip rinkos ekonomikos sudedamoji dalis. Skiriama oficialioji ir neoficialioji darbo rinka. Pirmoji numato: darbo pasiūlos ir darbo paklausos laisvę. Svarbiausi darbo rinkos elementai: darbo pasiūla ir paklausa, darbo jėgos kaina, konkurencija, infrastruktūra.

Tačiau dažnai yra nagrinėjamas klausimas: kokios yra emigracijos priežastys? Priežastis galima išskirti įvairias, tiek politines, tiek ekonomines. Žmonės emigruoja dėl palankesnio darbo užmokesčio ar patrauklesnio klimato. Ko gero, didžiausią dalį priežasčių sudaro ekonominės problemos, tai yra aukštas nedarbo lygis, mažos pajamos, prastos gyvenimo sąlygos. Ypač didelę dalį emigrantų sudaro jaunimas, kuris neranda galimybės realizuoti savęs, neįstengia išsilaikyti ir panašiai. Lietuvoje jaunimas sudaro ypatingai didelę dalį emigrantų. Taigi, mano nuomone, žvelgiant į emigraciją ekonominiu požiūriu, galima teigti, jog tai procesas, kuriuo siekiama turėti geresnį pragyvenimo šaltinį. Nereikėtų pamiršti, jog yra ir politinės priežastys, tokios, kaip karai, diskriminacija, valstybių sienų pasikeitimai.

  • Ekonomika Referatas
  • Microsoft Word 48 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 10 puslapių (1951 žodžiai)
  • Universitetas
  • Gailė
  • Emigracijos įtaka Lietuvos darbo rinkai referatas
    10 - 3 balsai (-ų)
Emigracijos įtaka Lietuvos darbo rinkai referatas. (2016 m. Balandžio 18 d.). https://www.mokslobaze.lt/emigracijos-itaka-lietuvos-darbo-rinkai-referatas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 23 d. 22:20
×