Emigracijos įtaka rinkai


Įvadas. Protų nutekėjimo priežastys. Darbo rinka Lietuvoje, paveikta emigracijos. Emigracijos poveikis ir paskemės Lietuvos darbo rinkai. Išvados. Literatūra.

Vis dažniaus susiduriame su jaunų žmonių, įgijusių išsilavinimą Lietuvoje, emigracija į kitas Europos Sąjungos šalis, kur jie mato perspektyvą uždribti daugiau pinigų. Jau nuo 2004 metų lietuviai gali laisvai vyksti į bet kurią Europos Sąjungos šalį. Šiandien vis dažniau darbdaviai kalba, kad darbo yra, o dirbti nėra kam. Paradoksalu, bet daugybė žmonių skundžiasi, kad neranda darbo, o jei randa tai tik už minimalų atlygį, kuris darbuotojui neįkvepia jokios motyvacijos darbui. Užburtas ratas. Kaip teigia V. Skudiene, V. Auruškevicienė (2010), motyvacijos apibūdinimų įvairioje mokslinėje literatūroje ranadama be galo daug. Vien pagal Myers, jų galima apibrėžti apie 140. Autorės, cituodamos Amabile (1993) teigia, kad darbuotojas iš esmė yra motyvuotas darbe tada, kai gali siekti saviraiškos, jaučia pasitenkinimą darbu, yra pasiruošęs iššūkiams.

Darbuotojai, kurie yra nemotyvuoti, t.y. nemėgsta savo darbo, nemato galimybės pakanakamai uždirbti, nerealizuoja savęs, jau čia nusivylimą šiandienine ekonomine situacija Lietuvoje ir pasiryžta išvykti į kitą šalį, kur jie bent jau turi galimybę daugiau uždirbti. Tačiau Lietuos darbo rinka, nors ir parodaksalu, susiduria su darbuotojų trūkumu.

Problema – jaunų, išsilavinusių protų nutekėjimas į kitas šalis.

Tikslas – emigracijos įtaką Lietuvos darbo rinkai.

Roman Gaiduk, Julija Gaiduk, Dail Fields straipsnio pagrindinis tikslas – išnagrinėti vyraujančių organizacinių modelių taikymas Lietuvos darbuotojams. Apžvelgti,kaip organizacijų valdymo teorijos keitėsi perenamuoju laikotarpiu iš sovietmečio į Europos Sąjungos narystės periodą. Taip pat, atlikti praktines įžvalgas apie darbuotojų santykį su organizacine aplinka, lojalumą. H. Foad (2005), užduodamas klausimą kodėl žmonės emigruoja, pateikia daug įvairiausių paaiškinimų, pradedant ekonominėmis priežastimis, pereinant prie šeimyninių. Emigracijos dinamiką galima užfiksuoti pasitelkiant išlaidų – naudos modelį. Svarstant emigruoti, ar ne, įvertinama, emigracijos tikėtina nauda yra didesnė už tikėtinas išlaidas.

Pagrindinės darbuotojų emigracijos priežastys iš Lietuvos (pagal įvairius autorius)

Lietuvos, kaip ir daugelio VRE šalių, darbo rinka pastarąjį dešimtmetį patyrė gana reikšmingų struktūrinių pokyčių. Darbo rinka Lietuvoje šiuo metu susiduria su darbuotojų trūkumu. S. Karpavičiaus (2006) nuomone, tiesioginis emigracijos poveikis darbo rinkai – kvalifikuotos ir nekvalifikuotos darbo jėgos nedarbo lygių sumažėjimas, nekvalifikuotų asmenų bruto darbo užmokesčio padidėjimas ir kvalifikuotų asmenų bruto darbo užmokesèio sumažėjimas. Trumpu laikotarpiu, kai emigracija yra didžiausia, dėl jos kiekvienais metais nesukuriama 0,7–1,0 procentas BVP (BVP, tenkantis vienam gyventojui, kiekvienais metais padidėja 0,5 procento).

  • Microsoft Word 25 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 12 puslapių (2388 žodžiai)
  • Universitetas
  • Giedre
  • Emigracijos įtaka rinkai
    10 - 3 balsai (-ų)
Emigracijos įtaka rinkai. (2015 m. Birželio 23 d.). https://www.mokslobaze.lt/emigracijos-itaka-rinkai.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 24 d. 09:55
×