Emocijos, stresas ir sveikata


Psichologijos konspektas. Emocijos. Stresas ir sveikata. Emocijų raiška padeda prisitaikyti. Du ginčai. Emocijų teorijos. Emocijų fiziologija. Emocijos ir autonominė nervų sistema. Sužadinimas ir veiklos rezultatas. Emocijų fiziologiniai panašumai ir skirtumai. Pažinimas ir emocijos. Sklidimo efektas. Du keliai iki emocijos. Emocijų raiška. Emocijų tyrimo analizės lygiai. Emocijų išgyvenimas. Stresas ir stresoriai. Reakcijos į stresą sistema. Selye bendrasis prisitaikymo sindromas. Stresą sukeliantys gyvenimo įvykiai. Stresas ir širdis. Stresas ir atsparumas ligoms. Kaip įveikti stresą. Streso valdymas Aerobiniai.


Darvinas teigė, kad mūsų protėviai kol dar nebendravo žodžiais, “kalbėjo” veido išraiškomis. Neverbalinės veido išraiškos padėjo mūsų protėviams išgyventi.

Pvz:. Nustebus išsiplečia akių vyzdžiai, tai padeda gauti daugiau informacijos.

Nosies suraukimas sumažina nemalonaus kvapo jutimą.

Sveikas protas sako: Kai džiaugiamės, mūsų širdis pradeda stipriau plakti. Pirma ateina sąmoningas supratimas, tada – fiziologinis patyrimas.

William James ir Carl Lange teigė, kad (1)emocijų išgyvenimas yra (2) organizmo fiziologinių reakcijų į jas sukeliančius dirgiklius įsisąmoninimas, Pvz. baimės jausmas seka paskui kūno reakciją

Walter Cannon ir Phillip Bard teigė, kad (1) fiziologinės reakcijos ir (2) subjektyvūs emocijų išgyvenimai kyla kartu kaip atsakas į emocijas žadinantį dirgiklį

Teigia, kad (1) fiziologinis sužadinimas ir (2) pažintinis sužadinimo įvardijimas sukelia emocijas. Emocijos turi dvi sudedamąsias dalis – fizinį sužadinimą ir pažintinį įvardijimą

Nesunkiai pastebima, kad emocijos susijusios su kūnu. Vienas fizines reakcijas nesunku pastebėti, (“drugelių plazdėjimas” pilve kai bijome), kitos (kurios galbūt vyksta jūsų smegenų neuronuose) – vyksta jų neįsisąmoninant.

Paprastai geriausių rezultatų pasiekiama tada, kai sužadinimas būna vidutinis, nors tai priklauso nuo užduoties sudėtingumo. Lengvos arba gerai žinomos užduotys geriausiai atliekamos tada, kai sužadinimas yra gana stiprus. Kai užduotys yra sunkesnės arba joms nepasirengta iš anksto, palankiausias yra kiek silpnesnis sužadinimas.

Skiriasi nerviniai takai, kuriais perduodamos skirtingos emocijos: kai jaučiame baimę, migdolo veikla suaktyvėja labiau, nei jaučiant pyktį.

Suaktyvinamos skirtingos smegenų žievės sritys: patiriant neigiamas emocijas (pasibjaurėjimas, taip pat – depresija) didesnis yra dešiniosios kaktos skilties elektrinis aktyvumas, o patiriant teigiamas emocijas - kairiosios kaktos skilties

Kai išsigandusios akys buvo labai trumpam parodomos eksperimento dalyviams (to jie sąmoningai nesuvokė), piešinys sužadino migdolo (su emocijomis susijusio smegenų centro) reakciją (Whalen et al. 2004).

Pažinimas ne visada būtinas emocijoms atsirasti

Labai trumpai (nespėjus sąmoningai suvokti) parodžius laimingą veidą galima paskatinti tiriamuosius išgerti daugiau gėrimo nei parodžius piktą veidą (Berridge & Winkeilman, 2003).

Migdolas į smegenų žievę siunčia daugiau nervinių projekcijų nei gauna atgal. Todėl jausmams lengviau užvaldyti mąstymą, nei mąstymui valdyti jausmus.

  • Psichologija Konspektai
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • Agne
  • 5 puslapiai (1990 žodžių)
  • Psichologijos konspektai
  • Microsoft Word 1305 KB
  • Emocijos, stresas ir sveikata
    10 - 7 balsai (-ų)
Emocijos, stresas ir sveikata. (2015 m. Rugsėjo 19 d.). http://www.mokslobaze.lt/emocijos-stresas-ir-sveikata.html Peržiūrėta 2018 m. Sausio 24 d. 01:18