Emocinio intelekto poveikis mūsų sėkmei


Įvadas. Emocinio intelekto samprata. Emocinio intelekto lavinimas. Emocinio intelekto poveikis žmogaus profesinei veiklai. Išvados. Literatūra.


Darbo aktualumas. Kiekvienam žmogui yra svarbu suprasti savo emocijas bei mokėti jas suvaldyti, todėl vis dažniau yra kalbama apie emocinį intelektą, kuris padeda ne tik asmeniniame gyvenime, bet ir darbe. Emocinis intelektas padeda ne tik suprasti emocijas bei jas suvaldyti, bet ir išlikti ramiems įvairiose, net ir pačiose sunkiausiose bei sudėtingiausiose situacijose, greitai nusiraminti ir priimti teisingą bei geriausią sprendimą situacijai išspręsti. Taip pat, emocinio intelekto pagalba, žmogus geriau supranta aplinkinius, gali juos motyvuoti ir paskatinti atlikti greičiau jiems paskirti darbą bei tapti puikiu įmonės vadovu ar jos siela. Emocinis intelektas padeda rasti vidinio pastiprinimo bei jo pagalba, žmogus greičiau bei lengviau užsibrėžia tikslų, kuriuos nori pasiekti gyvenime.

Darbo tikslas – apibūdinti emocinio intelekto poveikį sėkmei.

Darbo uždaviniai:

Apibrėžti emocinio intelekto sampratą.

Pristatyti emocinio intelekto lavinimo būdus.

Apibūdinti emocinio intelekto poveikį žmogaus profesinei veiklai.

Emocinio intelekto sąvoka atsirado visai neseniai, 20 amžiaus pabaigoje. 1983 metais Hovardas Gardneris savo knygoje Frames of Mind: The Theory of Multiple Intelligences aptarė tai, kad tradicinių intelektų tipai, tokie kaip IQ, negali pilnai paaiškinti pažinimo sugebėjimą. Taip pat, autorius aptarė tai, kad mūsų gyvenimus įtakoja ne vienas intelektas, o kelį. Hovardas Gardneris aptarė dvi naujas intelekto rūšis – tarpasmeninį intelektą ( sugebėjimas suprasti kitų žmonių troškimus ir motyvacija) bei asmeninį intelektą ( sugebėjimas suprasti savo jausmus, baimes ir tai kas mus motyvuoja).

Tačiau nors Hovardas Gardneris kalbėjo apie įvairius intelektus, emocinio intelekto sąvoka yra dažnai siejama su Veino Peino doktorantūros disertacija A Study of Emotion: Developing Emotional Intelligence (1985). Stanlis Grispanas 1989 metais panaudojo EQ modelį, kurį vėliau tais pačiais metais taip pat panaudojo Piteris Salovejus ir Džonas Majeris. Apie emocinį buvo daug kalbėta, tačiau šis terminas išpopuliarėjo tik 1995 metais, po to kai Golemanas išleido savo knyga Emotional Intellingence – Why it can matter more than IQ. Knygos autorius taip pat išleido ir keletą kitų savo darbų sustiprindamas EQ termino naudojimą. 2000 metais buvo išskirtas skirtumas tarp emocinio intelekto bruožo ir žmogaus sugebėjimų, kurie yra siejami su emociniu intelektu.

Daugelis žmonių elgsenos tyrėjų pripažįsta, jog tik 20% asmeninės ir darbo sėkmės priklauso nuo intelekto, o 80% sėkmės nulemia emocinė inteligencija. Čia kalbama apie darbuotojus, kurių darbo sfera yra žmonės - tai pardavimo vadybininkai, įvairių grandžių vadovai, verslininkai, žurnalistai, politikai ir kiti. [7] Patvirtinimą šiam teiginiui galima rasti psichologų tyrimuose, kurie parodo, kad aukštas intelektas dar žinomas kaip IQ lemia tik nuo 4 proc. iki 25 proc. sėkmės darbe, priklausomai nuo darbo pobūdžio. (2, 14)

Kaip galima pastebėti yra skirtingų emocinio intelekto apibrėžimų, tačiau jie visi sako tą patį – emocinis intelektas yra žmogaus sugebėjimas padedantis suvaldyti ir suprasti savo bei kitų žmonių emocijas.

Tačiau kalbant apie emocinį intelektą reikia atkreipti dėmesį, kad EQ gali būti sužalotas, didžiausią žalą jam galima padaryti žmogaus vaikystėje, kai vaikas patyria patyčias ilgą laiką ir patyčių padarinių niekas negydo. Sužalotas emocinis intelektas pasireiškia žmogaus užsisklendimu, ūmia elgsena bei įvairiais psichikos sutrikimais, jausmų prieblanda, atsisiejimu nuo potyrių ir nesugebėjimu tinkamai išreikšti savo emocijas.

Įdomu tai, kad emocinis intelektas nėra nulemtas genų ir jį galima vystyti visą gyvenimą, todėl jei žmogaus emocinis intelektas buvo sužalotas mūsų vaikystėje, jis gali išlavinti savo EQ ir panaikinti padarytą žalą. Emocinį intelektą sudaro tokie elementai: savęs pažinimas, gebėjimas valdyti emocijas, motyvacija, socialinis sąmoningumas ir socialiniai įgūdžiai. Taigi, jei žmogus vystys bet kurį iš minėtų elementų, jis tobulins savo emocinį intelektą. Požymiai, kuriais pasižymi žmonės turintys išvystytą kiekvieną iš minėtų elementų [3] :

  • Vadyba Referatas
  • Microsoft Word 67 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 19 puslapių (4801 žodžiai)
  • Kolegija
  • Inesa
  • Emocinio intelekto poveikis mūsų sėkmei
    10 - 8 balsai (-ų)
Emocinio intelekto poveikis mūsų sėkmei. (2016 m. Birželio 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/emocinio-intelekto-poveikis-musu-sekmei.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 17 d. 16:15
×