Emocinio smurto samprata


Emocinis smurtas prieš vaiką šeimoje emocinio smurto samprata. Gadinimas , tvirkinimas. Emocinio smurto pasekmės , įtakojančios vaiko socializaciją.

Pakalniškienės V., Bieliauskaitės R., Sebre S. (2003) atliktas tyrimas parodo, kad tiek Lietuvos didmiesčiuose, tiek rajonų centruose, tiek mažuose miestuose, dažniausiai šeimose vaikai patiria emocinį smurtą.

Emocinis smurtas – tai emocinis apleistumas (nesugebėjimas suteikti reikiamo dėmesio, paramos, palaikymo), ir šiukštus emocinis elgesys su vaiku (elgesio stereotipai, tokie kaip žeminimas, šaipymasis, grasinimas). Emocinis smurtas apima tokius tėvų ar globa besirūpinančių asmenų veiksmus, kurie gali sukelti rimtus elgesio, kognityvinius, emocinius ar psichikos sutrikimus (Pakalniškienė V., Bieliauskaitė R., Sebre S. (2003).

Kai kurie tyrėjai įvardija šiukštų emocinį elgesį su vaiku kaip verbalinę/simbolinę agresiją. Tokia agresija yra komunikacijos aktas, kuriuo siekiama sukelti psichologinį skausmą kitiems asmenims. Šis komunikacijos aktas gali būti aktyvus arba pasyvus, verbalinis arba neverbalinis. Pavyzdžiui, gali būti šaukimas ar bjaurios pastabos (aktyvus verbalinis), trenkimas durimis ar ko nors sudaužymas (aktyvus neverbalinis) ir tylėjimas ar nepasitenkinimo rodymas (pasyvus neverbalinis komunikacijos aktas) (Pakalniškienė V., Bieliauskaitė R., Sebre S. 2003).

Emocinis smurtas lydi visas kitas smurto rūšis, tačiau jis gali reikštis ir savarankiškai; nė viena iš prievartos formų nepraeina be psichologinių pasekmių aukai, tad kiekvienoje prievartoje glūdi ir emocinės prievartos elementų (Kurienė A., 2003). Emocinis smurtas paprastai yra ilgalaikis ir pasikartojantis, laikui bėgant jo išraiškos formos tik žiaurėja.

Yra išskiriamos kelios emocinio smurto rūšys:

Blažio V. (2002) teigimu, dar galima išskirti tokias emocinio smurto rūšis:

Kurienė A. (2003) išskiria tokias emociškai žalojamo vaiko elgsenas:

Emociškai apleisti vaikai kenčia nemažiau nei alkani, materialiai apleisti vaikai. Jie nuolat stengiasi į save atkreipti tėvų dėmesį. Neretai namuose jie neranda pieglobsčio, užuojautos, supratimo. Vaikus užvaldo nesėkmės, kritikos baimė. Jie visada tikis kaltinimų, gyvena taip lyg būtų teisme, kur privalo pateisinti savo pačių egzistenciją. Nuolatinis nerimas dėl pavojaus ir gynybos juos išsekina emociškai ir net fiziškai (Seliokienė L., 2004).

Patirtas smurtas neigiamai veikia vaiko fizinę ir psichinę sveikatą, asmenybės raidą. Vienos jo pasekmės gali būti trumpalaikės, kitos – išliks ilgai ir įtakos elgesį, asmenybę ateityje (Bulotaitė L., Pivorienė R.V., Sturlienė N. (2000)).

  • Microsoft Word 21 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 9 puslapiai (1987 žodžiai)
  • Universitetas
  • Ineta
  • Emocinio smurto samprata
    10 - 9 balsai (-ų)
Emocinio smurto samprata. (2015 m. Gruodžio 15 d.). https://www.mokslobaze.lt/emocinio-smurto-samprata.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 21 d. 01:19
×