Emulsikliai


Emulsikliai, klasifikacija, veikimo principai. Kas yra emulsikliai? Emulsiklių naudojimas. Dažniausiai naudojamos A/V emulsijos ( čia A- aliejus, kuris yra emulsijos dispersinė fazė. Emulsinių preparatų skirstymas. Emulsijos priklausomybė nuo emulsiklio. Emulsiklių tipai. Emulsikulių pavyzdžiai. Klasifikacija pagal cheminę struktūrą. Emulsiklių vertinimas. Emulsijų inversija. Koncentruotos emulsijos. Emulsijų gaminimas. Emulsiklių sudėtis ir veikimo ypatumai. Emulsiklių veikimo schema. Bankrofto taisyklė. Išvados. Literatūra.


Emulsikliai - tirpios paviršinio aktyvumo arba stambiamolekulinės medžiagos ir netirpūs milteliai, kurių pridėjus į emulsijas, padidinamas emulsijų agregatinis patvarumas.

Emulsikliai naudojami, kai norima: 1) vandenyje netirpias smulkios dispersijos medžiagas paskirstyti vandenyje ar padengti jomis kietųjų kūnų paviršius (pvz.: tekstilės medžiagų apdaila, kosmetika). 2) pašalinti nuo paviršių netirpias medžiagas (pvz.:plauti, valyti).

Įvairūs emulsiniai preparatai skirstomi į dvi grupes: 1) vienai priklauso skaidrieji skysčiai ar pastos, sudaryti iš emulsiklio ir emulsuojamosios medžiagos. 2) kitai – gatavos emulsijos.

Kokio tipo emulsija bus priklauso nuo emulsiklio rūšies. Hidrofiliniai emulsikliai padeda susidaryti A/V tipo emulsijoms ir jas stabilizuoja. Nuo emulsiklio kiekio priklauso emulsijos dispertiškumas ir agregatinis patvarumas. Emulsiklio turi užtekti visiems lašeliams padengti plėvele. Jeigu mažai emulsiklio, susidaro stambūs lašeliai, ir emulsija tampa nepatvari. Todėl kiekvienai emulsijai turi būti parinktas tinkamas emulsiklio kiekis, kad pagaminta emulsija būtų reikiamo dispertiškumo ir stabilumo.

A. Hidrofiliškos prigimties mažos molekulinės masės emulsikliai. Prioritetiniai emulsikliai A/V sistemoms. 1. Anijoniniai: Muilai (Na, K, NH4) ir riebiųjų rūgščių morfino druskos, natrio laurilsulfatas ir kt. 2. Katijoniniai: Laurilpiridinio chloridas, lauriltrimetilamonio chloridas ir kt. B. Lipofilinės prigimties emulsikliai. Prioritetiniai emulsikliai V/A sistemoms: Li stearatas, riebiųjų rūgščių ir poliolių esteriai, cholesterolis, lanolinas, oksiduojantieji riebalai ir aliejai.

  • Chemija Skaidrės
  • MS PowerPoint 1306 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 26 puslapiai (726 žodžiai)
  • Kolegija
  • Indrė
  • Emulsikliai
    10 - 3 balsai (-ų)
Emulsikliai. (2016 m. Gegužės 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/emulsikliai.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 22 d. 16:40
×