Endeminės ligos


Įvadas. Endeminių ligų epidemiologija. Genetinės endeminės ligos. Cheminių medžiagų sąlygotos endeminės ligos. Užkrečiamosios endeminės ligos. Nariuotakojų platinamos ligos. Profilaktika ir rekomendacijos. Išvados. Literatūros sąrašas.


Su ligomis žemėje susiduria visi gyvi organizmai. Kiekvienas organizmas - nuo vienaląstės bakterijos yra nepaprastai sudėtinga sistema, kurioje visi komponentai darniai veikia kartu, užtikrindami jo išlikimą jau milijardus metų. Tuo pačiu, evoliucionuojant ir dar sudėtingėjant, iki trilijonus ląstelių turinčio žmogaus. Nenuostabu, kad tokioje sudėtingoje sistemoje kartais kažkas sutrinka. Neteisingai perduodama genetinė informacija, įvyksta pažeidimai dėl nepalankių aplinkos sąlygų ar tiesiog nepasiseka („vyksta nelaimingi atsitikimai“). Be to, gyvenant bendrijoje su kitais organizmais, vyksta konkurencija, nes kiekvienas yra viduje užprogramuotas išlikti. Kai kurie tai daro kitų organizmų sąskaita. Virusai puola bakterijas, augalus, gyvūnus - visus organizmus, kurie sudaryti iš ląstelių. Kai kurios bakterijos prisitaikė išnaudoti daugialąsčius organizmus, iš kurių taip pat yra tokių, kurie išnaudoja didesnius už juos. Tai ekologijos moksle yra vadinama - parazitavimu.

Tiek genetiniai sutrikimai, tiek nepalankių aplinkos sąlygų padariniai, tiek parazitų sukeltos problemos yra vadinamos ligomis. Kai kurie ligas sukeliantys veiksniai nepriklauso nuo aplinkos, todėl yra paplitę visame pasaulyje, o kiti dėl vienų ar kitų priežasčių yra būdingi tik tam tikrai teritorijai, ar populiacijai. Tai daugiau nei prieš 2000 metų pastebėjo ir aprašė modernios medicinos tėvu laikomas Hipokratas. Ligos, kurios egzistuoja tam tikroje populiacijoje nuolat, yra vadinamos endeminėmis. Pavadinimas kilęs iš graikų kalbos: ἐν en - "viduje" ir δῆμος demos - "žmonės". Vėliau šis žodis imtas vartoti kaip terminas, apibūdinantis objekto priklausomybę ar būdingumą tam tikrai teritorijai - endeminės rūšys ir pan. Endeminėmis ligomis dažniausiai vadinamos tam tikrai teritorijai ar populiacijai priklausantys sveikatos sutrikimai.

Ligos endemiškumą gali lemti įvairūs veiksniai. Juos ir pabandyta apžvelgti šiame darbe. Pirmiausia yra pateikti endeminių ligų bendri dėsningumai ir jų prasmė epidemiologijos moksle. Po to apžvelgiamos įvairios tam tikrą lokalizaciją turinčias ligos pagal jų priežastis - genetinės, sukeliamos cheminių medžiagų, esančių aplinkoje, ir pačios svarbiausios - infekcinės, kurioms endeminių ligų sąvoka dažniausiai taikoma. Paskutinėje dalyje bendrai pateikiamos rekomendacijos ir aptariamos pagrindinės problemos, kylančios kovojant su „vietinėmis“ endeminėmis ligomis ir tomis, kurios yra endeminės kitose šalyse.

Apibrėžimas „Endeminė liga“ turi dvejopą prasmę. Epidemiologijos moksle endeminėmis ligomis arba sergamumu yra vadinamos ligos, kurių sergamumas tam tikroje apibrėžtoje teritorijoje nekinta einant laikui. Sergančiųjų ir užsikrečiančiųjų skaičius išlieka pastovus laiko bėgyje. Galimos sezoninės variacijos, tam tikri lokalūs protrūkiai, tačiau bendra tendencija ilgalaikėje perspektyvoje išlieka beveik nekintanti. Endeminis sergamumas lyginamas su epideminiu sergamumu, kuris turi tam tikrą sergamumo dinamiką - augimą, kulminaciją ir mažėjimą. Yra nemažai ligų, kurios pasireiškia didesniais, nei sezoniniai svyravimai periodais. Pavyzdžiui sergamumas tymais, kokliušu, raudonuke padidėja kas 2-4 metai, hepatitu A - kas 5-7 metai, meningokokine infekcija - kas 15-20 ir daugiau metų. Tai priklauso nuo daugelio veiksnių, iš kurių svarbiausias yra populiacijos imlumas sukėlėjams. Sergamumas gripu galėtų būti laikomas endeminiu, nes pasireiškia tik sezoniškai, tačiau dėl didelio gripo viruso antigenų kintamumo, kiekvienais metais populiacijai tai yra tarsi visiškai nauja liga. Todėl nuolat kyla epidemijos, kurių mastą kartais labai sunku prognozuoti.

  • Microsoft Word 1505 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 19 puslapių (6454 žodžiai)
  • Universitetas
  • Egle
  • Endeminės ligos
    10 - 1 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Endeminės ligos. (2017 m. Lapkričio 06 d.). https://www.mokslobaze.lt/endemines-ligos.html Peržiūrėta 2021 m. Balandžio 21 d. 13:45
Peržiūrėti darbą
×
40 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo