Endocitoze


Ląstelės mityba - tai procesas, kurio metu ląstelė iš aplinkos gauna maistmedžiages. Maistmedžiagėmis vadinamos medžiagos, iš kurių ląstelė sintetina jai reikalingas molekules ir/ar išgauna energiją. Be to, maiste gali būti ląstelės gyvybinę veiklą reguliuojančių medžiagų. Ląstelės, kurios anglies atomus savo organinėms medžiagoms sintetinti ima iš maisto organinių medžiagų, vadinamos heterotrofinėmis. Jos energiją paprastai išgauna iš organinių medžiagų, paimtų iš aplinkos. Tokios yra gyvūnų, grybų ir didžiumos bakterijų ląstelės. Heterotrofinių ląstelių mitybą sudaro du etapai - medžiagų paėmimas į ląstelę ir jų suskaidymas iki monomerų, kurie įsijungia į tolesnę medžiagų ir energijos apykaitą.

Ląstelės gali įsisavinti ir labai stambias molekules, medžiagų daleles ar kitas ląsteles. Šis antras organinių medžiagų patekimo į ląstelę būdas susijęs su vakuolėmis: ląstelėn patenkanti dalelė yra apgaubiama membrana, ir susidaro vakuolė, kurios viduje - praryta dalelė. Toks medžiagų įsisavinimo būdas vadinamas endocitoze. Endocituotos stambiamolekulės medžiagos vakuolėje suskaidomos į smulkiamolekules, o smulkiosios molekulės įsiurbiamos į citozolį. Tik siurbiama ne pro išorinę ląstelės membraną, o pro vakuolės membraną. Ryškiausias endocitozės pavyzdys yra fagocitozė, tad šį ląstelių mitybos būdą galima pavadinti fagotrofiniu.

Laisvai gyvenantiems pirmuonims ir daliai primityvių gyvūnų endocitozė (o ypač fagocitozė) yra gyvybiškai svarbi. Fagocituoja ir virškina maisto daleles dalies bestuburių žarnų sienelių ląstelės.

Pavyzdžiui, prie membranos receptorių prisivirtinusios hormono molekulės perduoda signalą. O po to ji adsorbcinės endocitozės būdu jos praryjamos ir suvirškinamos. Taip pasibaigia hormoninis signalas

  • Microsoft Word 15 KB
  • 2016 m.
  • 2 puslapiai (377 žodžiai)
  • Kazys
  • Endocitoze
    10 - 2 balsai (-ų)
Endocitoze. (2010 m. Kovo 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/endocitoze.html Peržiūrėta 2020 m. Spalio 28 d. 10:21
×
30 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo