Endoplazminis tinklas, goldžio kompleksas, lizosomos, peroksisomos


Endoplazminis tinklas. Grūdėtasis ET. Kotransliacine pernaša. Potransliacinė baltymų pernaša. SEC kompleksas !!! Baltymų modifikacija. Goldžio kompleksas. Baltymų modifikacija goldžio komplekse. Lizosomos. jų sandara ir funkcijos. Peroksisomų sandara ir funkcijos. Beta oksidacija. Toksinių medžiagų nukenksminimas. Baltymų pernaša į peroksisomas. Kompleksas II.

Visos ląstelės turi ET, kuris sudaro daugiau kaip pusę visų ląstelės membranų. ET didžiulis, šakotai išsiraizgęs uždaras maišas turintis vieną didelę, bendrą ertmę. Nuo citozolio ET ertmę skiria vienguba membrana. ET sluoksniais supa branduolį, taip pat jungiasi su branduolio apvalkalu. Tam tikra ET dalis, kuri yra nusėta ribosomomis yra vadinama grudėtuoju endoplazminiu tinklu, o kita, kurioje nėra ribosomų, vadinama LET. Tiek GET, tiek LET nėra atskiri, jie yra tarsi vienas vienetas.

ET dalyvauja ląstelės baltymų ir lipidų sintezėje. GET dengiančios ribosomos sintetina baltymus, kurie veikia ne citozolyje, o vidinėje ET erdvėje ir toliau gali būti pernešami į goldžio komplekso membraną. Laisvos ribosomos neprisijungusios nesusijusios prie GET sintetina citozolio, mitochondrijų, peroksisomų, chloroplastų baltymus.

LET membranose yra daug fermentų, kurių dėka vyksta riebiųjų rūgščių triglicerino sintezė ir tam tikros lipidų lytinių hormonų sintezės reakcijos.

LET yra svarbus glikogeno apykaitai, nes čia sintezuojami gliukuronidai.

GET ribosomos sintetina baltymus, tik tuos, kurie išskirtinai siunčiami į ET. Tokių baltymų, biosintezės pradžioje sintetinama polipeptidinės grandinės atkarpa, turinti 15-20 aminorūgščių, kurios yra tik hidrofobines aminorūgštis. Ši hidrofobinė atkarpa pasitarnauja kaip inkaras, kuris panyra į membraną ir įtvirtina čia veikiančia ribosomą. Vėliau modifikuojant baltymą, tokia inkarinė atkarpa yra nukerpama ir suardoma. Jei nors kelios, tokios sekos aminorūgštys yra pašalinamos, baltymas į ET nepatenka. Patekęs į ribosomą, baltymas su minėta hidrofobine atkarpa(seka) saveikauja su citozolio šaperonu t.y. su signalą atpažįstančiąją dalele (SRP) ir per ją su naujo peptido fragmentu.

Signalą atpažįstančios dalelės struktūra sudėtinga. Sudaryta iš RNR ir 6 skirtingų baltymų. RNR sudaryta is 300 nukleotidų ilgio bazių, o 6 baltymai yra šie:

1. P54 - signalinis baltymas, kuris atpažįsta ET baltymų sekas ir yra svarbus GTP hidrolizei.

2. P9, P14, P19 - ribosominiai baltymai.

3. P68, P72 - transportiniai baltymai.

Signalą atpažįstančios dalelės taip pat padeda ribosomai prisitvirtinti prie GET paviršiaus.

Patekęs baltymas į GET vidų yra sintetinamas ir pernešamas baltyminiu kanalu, tokia pernaša vadinama kotransliacine pernaša. Šis procesas susideda iš kelių etapų:

1. Signalą atpažįstanti dalelė susijungia su iRNR ribosomos komplekso kyšančia baltyminio signalo seka ir didžiuoju ribosomos subvieneto.

2. Antrame etape toks kompleksas(signalą atpažįstantis dalelė+ peptidas+ ribosomos kompleksas) jungiasi su citoplazminėje ET membranos pusėje esančiu signalą atpažįstančios dalelės receptoriumi(SRS?). Tokio susijungimo metu hidrolizuojama GTP ir signalą atpažįstančios dalelės bei signalą atpažįstančios dalelės receptoriaus konformacija pasikeičia taip, kad signalą atpažįstanti dalelė vės atsiduria citozolyje ir gali vėl jungtis su kitų peptidų kompleksu.

3. Likęs peptido - ribosomos kompleksas lieka susijęs su membrana ir toliau nuo signalą atpažįstančios dalelės receptoriaus perkeliamas ant kito ribosomos receptoriaus, vadinamu translokonu.

Translokono subvienetai membranoje sudaro porą - tai baltymais išklotas tunelis, pro kurį nauji baltymai patenka į ET vidų. Jį sudaro dviejų baltymų kompleksai:

2.2. SEC-61, būtinas, kad visi baltymai patektų į ET. Jis taip pat jungia didįjį ribosomos subvienetą.

Translokonui nesąveikaujant su ribosomą jo vartus dengia vienas iš SEC61 baltyminių dalių. (SEC61p).

Ribosomą sudaro du subvienetai: Didysis(60S) ir mažasis(40s).

4. Baltymo signalo seka ne tik yra siunčiama į ET, bet ir prasideda pernašos pradžia, nes čia atidaromas translokonas, atsiveria pora, o ribosoma uždengia vadinamus vartus, baltymas išsiunčiamas per translokono kanalą. Šiuo metu tarp translokono baltymo SEC61 ir ribosomos susidaro glaudus ryšys ir net mažos molekulės negali praeiti pro atsivėrusią porą. Pro ją patenka tik susitetinta baltymo seka.

  • Biologija Konspektas
  • Microsoft Word 30 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 12 puslapių (3779 žodžiai)
  • Neringa
  • Endoplazminis tinklas, goldžio kompleksas, lizosomos, peroksisomos
    10 - 4 balsai (-ų)
Endoplazminis tinklas, goldžio kompleksas, lizosomos, peroksisomos. (2015 m. Spalio 01 d.). https://www.mokslobaze.lt/endoplazminis-tinklas-goldzio-kompleksas-lizosomos-peroksisomos.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 22 d. 19:53
×