Energetikos sektoriaus darnumo aspektai ir darnumo indikatoriai


Įvadas. Energetikos sektoriaus darnumo aspektai. Socialinė dimensija. Ekonominė dimensija. Aplinkos dimensija. Institucijų dimensija. Darnaus energijos vystymosi rodikliai. Socialinės dimensijos rodikliai. Ekonominės dimensijos rodikliai. Aplinkos dimensijos rodikliai. Išvados. Informacinių šaltinių sąrašas.


Iš pateiktų sąvokų aprašymų matome, kad dėl šių skirtumų galimos koncepcijų prieštaros. Pavyzdžiui ekonomikoje darnus vystymasis nebūtinai įtraukia ekologinius darnaus vystymosi aspektus arba sociologijoje darnus vystymas nebūtinai įtrauki ekonominius darniojo vystymosi aspektus.

Po Brundtland ataskaitos paskelbimo, įvairios tarptautinės ir nacionalinės organizacijos parengė matavimo rodiklius vienoje ar keliose srityse darnus vystymosi įvertinimui. Didelis postūmis įvyko priėmus žemės susitikime 1992 m., kurio metu konkrečiai to paprašo šalių ir tarptautinių Vyriausybinių ir nevyriausybinių organizacijų parengti rodiklius tvaraus vystymosi vertinimui, juos suderinti nacionaliniu, regioniniu ir pasauliniu lygiu.

Siekiant, kad kiekvienoje disciplinoje būtų atsižvelgiama į visus aspektus įtakojančiu darnų vystymąsi nuo 2005 m. Jungtinių tautų organizacijos (toliau – JTO) parengtuose dokumentuose darnus vystymasis sujungia tris esminius aspektus - dimensijas, įvardijamus kaip tarpusavyje susijusius ir vienas kitą papildančius t.y:

Tačiau išlieka atviras klausimas ar praktikoje harmoninga pusiausvyra tarp šių darniojo vystymosi aspektų yra galima, kadangi sąvoka yra labai plati.

Darniojo vystymosi sąvoka - terminas dažnai kritikuojamas kaip oksimoronas (gr. oxymoron – sąmojingai kvaila), kadangi ekonominis augimas neįmanomas be dar didesnio žemės resursų panaudojimo. Dalis darniojo vystymosi kritikų siūlo augimo mažinimo idėją, t. y. tausoti gamtą visų pirma mažinant vartojimą kas prieštarautų vystomai idėjai, kad ekonomika augtų gerėjant žmonių gyvenimo sąlygoms bei didėtų prieinamumas prie energijos resursų didesniam ratui žemės gyventojų.

2005 metais Tarptautinei atominės energijos agentūrai (TATENA) bendradarbiaujant su Jungtinių Tautų departamento ekonomikos ir socialinių reikalų padaliniu (UNDESA), Tarptautinė energetikos agentūra (IEA), Eurostat ir Europos aplinkos agentūros (EAA) išleistoje publikacijoje „DARNAUS VYSTYMOSI ENERGIJOS RODIKLIAI: GAIRES IR METODIKOS“ prie aukščiau minimų trijų energetikos sektoriaus darnumo aspektų įtraukiamas ketvirtasis aspektas. Publikacijoje aptariama, kad darnus vystymasis iš esmės yra apie tai kaip gerinant gyvenimo kokybę, išlaikyti tvarią ekonomiką ir ekologiją ilgainiui remiamą institucijų šalyje. Dėl šios priežasties, darnus vystymasis remiasi ne į tris bet į keturis pagrindinius aspektus - dimensijas:

Instituciniai klausimai daugiausia laikomi kaip atsakymai į klausimus ir nėra galimybės lengvai ir aiškiai išreikšti rodikliais. Nors institucinis aspektas yra labai svarbus veiksmingai ir patikimai energetikos sektoriaus plėtrai.

  • Microsoft Word 83 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 10 puslapių (2058 žodžiai)
  • Universitetas
  • Donatas
  • Energetikos sektoriaus darnumo aspektai ir darnumo indikatoriai
    10 - 3 balsai (-ų)
Energetikos sektoriaus darnumo aspektai ir darnumo indikatoriai. (2016 m. Balandžio 26 d.). https://www.mokslobaze.lt/energetikos-sektoriaus-darnumo-aspektai-ir-darnumo-indikatoriai.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 26 d. 08:27
×