Energetinis saugumas


Įvadas. Energetinio saugumo sąvoka. Energetinio saugumo grėsmės. Grėsmės ir jų klasifikacija. Energetinio saugumo vertinimo metodologija. Energetinio saugumo lygis Lietuvoje. Tikimybinis ir ekonominis Lietuvos energetinio saugumo lygio vertinimas. Bendrasis energetinio saugumo lygis. Techninio bloko energetinio saugumo lygis. Sociopolitinio bloko energetinio saugumo lygis. Ekonominio bloko energetinio saugumo lygis. Suskystintų gamtinių dujų saugykla – laivas „Independence“. Lietuvos energetinio saugumo lygio palyginimas su Latvijos ir Estijos energetinio saugumo lygiu. Išvados. Literatūros šaltiniai.


Visų pirma, reiktų išsiaiškinti kas yra energetika, nes tik tada suprasime energetinio saugumo sąvoką ir reikšmę. Taigi energetika, tai veiklos sritis, apimanti sektorius, susijusius su energetiniais ištekliais, energijos gamyba, energetikos sistemų objektų ir įrenginių eksploatavimu. Tai elektros energetika, hidroenergetika, branduolinė energetika, šiluminė energetika, centralizuotas šilumos tiekimas, įmonių ir įrenginių, skirtų energijos išteklių gavybai, gamybai, transformavimui, perdavimui, skirstymui ir vartojimui visuma.

energetikos sistemos galimybė tiekti energiją vartotojams normaliomis sąlygomis bei priimtinomis kainomis;

Energetinė grėsmė pirmiausia kyla iš energetinių išteklių tiekimo sutrikimų. Energetinių išteklių tiekimo nutraukimas ar sutrikimai turi aiškias ekonomines, socialines ir politines pasekmes, kurios gali kelti tiesioginę grėsmę nacionaliniam saugumui ir valstybės stabilumui. Be tiesioginio energetinių išteklių tiekimo sutrikimų, grėsmę kelia staigūs ir dideli energetinių išteklių kainų pokyčiai. Energetinių išteklių kainos išaugimas lemia neigiamus procesus ekonomikoje, kurių pokyčiai pasireiškia socialinėje ir politinėje sferose. Tokio tipo grėsmės yra netiesioginės ir ilgalaikės, dažniausiai nepriklausančios nuo rinkos tendencijų, nes išsivysčiusios rinkos ekonomikos valstybės energetinius išteklius perka pasaulinės rinkos kainomis ir išvengia individualių energijos išteklių tiekėjų, subsidijuojančių ekonomiką, manipuliacijų. Staigūs kainų pokyčiai gali smarkiai įtakoti valstybes jų transformacijos periodais.

Socialinės: susijusios su žmonių sprendimais, turinčiais tiesioginę ar netiesioginę įtaką grėsmių atsiradimui ir pasireiškimo galimybėms. Socialinės grėsmės yra daugiau ar mažiau kontroliuojamos institucijų, sprendimų, reguliavimo funkcijos, etikos. Dažnai jos būna tikslingos.

2.2 Energetinio saugumo vertinimo metodologija

Svarbu ne tik atskleisti trikdžių galimas priežastis, bet ir nustatyti jų fizinius parametrus bei įvertinti pasirodymo tikimybes. Dažnai aptinkamuose politologiniuose energetinio saugumo vertinimuose tokia analizė praleidžiama ir išvados daromos remiantis tik ekspertiniais vertinimais. Trikdžių pasekmių analizė turi būti analizuojama ne tik techninės bei ekonominės energijos tiekimo sutrikimai, bet ir socialinės bei politinės pasekmės.

Atliekant energetinio saugumo vertinimą būtina turėti ir tam tikrus saugumo priimtinumo kriterijus. Kitaip tariant, turi būti suformuluoti, kokio lygio energetinio saugumo yra siekiama ir kokios lėšos galėtų būti investuojamos per tam tikrą laiką, siekiant norimo saugumo lygio.

Bendrą energijos tiekimo saugumo metodologiją galima aprašyti tokia schema:

Energietinio saugumo lygiui matuoti yra naudojama indikatorių sistema. Pagal šią sistemą kiekvieno scenarijaus modeliavimo rezultatai yra pervedami į saugumo lygio skaitinę vertę. Saugumo matas yra integralinis ir apima svarbiausius energetikos tiekimo techninius, ekonominius, aplinkosauginius, politinius kriterijus. Gautą šalies saugumo lygį būtina palyginti su kitų šalių energijos tiekimo saugumo lygiais.

  • Ekonomika Referatas
  • Microsoft Word 425 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 17 puslapių (2355 žodžiai)
  • Universitetas
  • Eglė
  • Energetinis saugumas
    10 - 6 balsai (-ų)
Energetinis saugumas. (2016 m. Kovo 14 d.). https://www.mokslobaze.lt/energetinis-saugumas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 24 d. 23:28
×