Energijos šaltiniai referatas


Įvadas. Šaltinių rūšys. Elektros energija. Nafta. Akmens anglys. Gamtinės dujos. Branduolinė energija. Atsinaujinantys energijos šaltiniai. Biomasės energija. Vėjo energija. Saulės energija. Hidroenergija. Geoterminė energija. Šaltiniai.

Pramoniniu būdu naudojama ir išgaunama energija paprastai skirstoma į dvi rūšis: 1) energija gauta iš atsinaujinančių energijos šaltinių; 2) energija gauta iš neatsinaujinančių energijos šaltinių.

Prie atsinaujinančių energijos šaltinių yra priskiriama biomasės energija, hidroenergija, vėjo energija, saulės energija bei geoterminė energija.

Anglis, nafta, gamtinės dujos, durpės, degieji skalūnai, kitaip dar vadinami fosiliniu kuru, yra svarbiausi neatsinaujinantys energijos šaltiniai. Prie neatsinaujinančios taip pat priskiriama branduolinė energija.

Didžioji dalis energijos pasaulyje yra gaunama iš fosilinio kuro (ankmens anglies , naftos bei gamtinių dujų) - 78,4% (2013m.). Atsinaujinantys energijos šaltiniai sudaro 19% (2013m.), o branduolinė energija 2,6% (2013m.). Svarbiausi atsinaujinantys enrgijos šaltiniai, pagal išgaunamą energijos kiekį yra išsidėstę tokia tvarka: biomasės energija, hidroenergija, vėjo energija, saulės energija, geoterminė energija.

Svarbiausia energetikos šaka – elektroenergetika. Daugiausia elektros energijos pagaminama šiluminėse elektrinėse (67,5%, 15621,7TWh), hidroelektrinėse (16,4%, 3782,0TWh) ir branduolinėse elektrinėse (10,8%, 2489,0TWh). Kitą dalį pagamina geoterminės elektrinės, vėjo jėgainės, Saulės energijos jėgainės – prie elektros tinklų jungiamos fotoelektrinės bei Saulės terminės elektrinės, potvynių jėgainės, šiukšlėmis kūrenamos jėgainės.

Kiekvienas energijos šaltinis ir jo procentinis pasaulyje suvartojamos energijos indėlis priklauso nuo keleto priežasčių. Svarbūs rodikliai yra išgaunamos energijos kaina bei neigiami padariniai aplinkai. Į kainą įeina kuro gavybos ar tiesioginės energijos gamybos, bei įrenginių tai energijai išgauti kaštai, svarbus rodiklis yra kuro kaloringumas arba įrenginio našumas. Poveikis aplinkai taipogi turi didžiulę įtaką energijos gamybai, dėl to vis labiau naudojami atsinaujinantys energijos šaltiniai, kadangi jie yra aplinką tausojantys, o deginant palyginti pigesnį ir našesnį iškastinį kurą, į aplinką išskiriama šiltnamio efektą bei rūgščiuosius lietus sukeliančias medžiagas, kurios padaro didelią žalą, už kurią galiausiai tenka sumokėti.

Toliau apžvelgsime kiekvieną energijos šaltinį plačiau, bei kaip gaminama lengviausiai transportuojama ir plačiausiai naudojama energijos rūšis – elektros energija.

Nafta (žalia nafta 10000kcal/kg = 11,8444MWh/t)

Nafta – gamtinės kilmės Žemės gelmėse susidaręs riebus , panašus į aliejų, degus, daugiau ar mažiau klampus, savito kvapo skystis. Naftą sudaro įvairios molekulinės masės alifatinių, aliciklinių, aromatinių bei mišrios struktūros anglevandenilių ir nedidelio kiekio sieros, deguonies ir azoto organinių junginių mišinys.

Bendrovės British Petroleum duomenimis, išžvalgyti pasaulio naftos ištekliai sudaro apie 148 mlrd.t, iš jų – Saudo Arabijoje apie 25 %, Irake -10,7 %, Jungtiniuose Arabų Emyratuose – 9,3 %, Kuveite – 9,2 %, Irane – 8,6 %, Venesueloje – 7,4 %.

Pasaulyje per dieną suvartojama apie 92mln barelių naftos (2013m.) Į pagrindinių naftos vartotojų dešimtuką patenka Japonija, Kinija, Rusija, Vokietija, Brazilija, Pietų Korėja, Kanada, Indija, Prancūzija.

Degiosios gamtinės dujos – natūralus bespalvis, labai degus anglevandenilių mišinys. Sudarytos daugiausia iš metano ir etano, būna propano, butano, pentano ir heksano. Be angliavandenilių, gamtinėse dujose dar būna šiek tiek azoto, anglies dioksido, vandenilio sulfido, rečiau – anglies monoksido, vandenilio, įnertinių dujų (helio, argono), vandens garų. Kartais būna viename telkinyje su nafta (ištirpusių joje arba susikaupusių virš jos), kartais – vienų, rečiau su akmens anglimis. Didžiausią praktinę reikšmę turi telkiniai, susiję su nafta.

  • Microsoft Word 1097 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 16 puslapių (3053 žodžiai)
  • Marius
  • Energijos šaltiniai referatas
    10 - 10 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Energijos šaltiniai referatas. (2015 m. Gegužės 07 d.). https://www.mokslobaze.lt/energijos-saltiniai-referatas.html Peržiūrėta 2021 m. Gegužės 14 d. 20:28
×
41 mokytojas prisijungę laukia tavo klausimo