Energijos virsmai ląstelėje ir organizme


Energijos virsmai biologija. Sviesine faze fotosinteze.

Saulės šviesos energija. Sugeriamas anglies dioksidas. Išskiriamas deguonis. Fotosintezės procesas. Šviesos fazė. Tamsos fazė. Šviesos fazei. Chloroplastų tilakoiduose. Šviesos sugėrimo reakcijomis. Nadph , atp. Tamsos fazės. Chloroplastų stromoje. Kalvino ciklu. Fotosintezės reakcijos greičio priklausomybė nuo šviesos intensyvumo. Nuo saulėtekio iki saulėlydžio. Atstumas nuo stiklinės iki lempos cm Išsiskyrusių burbuliukų per 1 min. Vėliau net ir didinant apšvietimą , fotosintezė negreitėja. Aerobinis ir anaerobinis kvėpavimas Ląstelinis kvėpavimas. Viduląsteliniu kvėpavimu. Aerobinio kvėpavimo. Krebso ciklas. Elektronų pernašos grandinė. Krebso ciklas. Elektronų pernašos grandinė. Susidaro34 ATP. Aerobinio ir anaerobinio kvėpavimo palyginimas Skirtumai. Aerobinis kvėpavimas. Anaerobinis kvėpavimas. Anaerobiniu kvėpavimu. Alkoholiniu rūgimu. Alkoholine fermentacija. Vadinamaspienarūgščiu rūgimu. Pienarūgšte fermentacija.

Fotosintezė – tai procesas, kuriam vykti būtina saulės šviesos energija. Fotosintezės metu saulės šviesos energija paverčiama į cheminių ryšių energiją ir kaupiama susintetintų angliavandenių molekulėse. Vykstant fotosintezei, augalai, dumbliai (vadinami autotrofais) ir kai kurios bakterijos (pavyzdžiui, melsvabakterės), kerpės pasigamina maisto medžiagų sau, o kartu pagamina organinių medžiagų ir heterotrofiniams organizmams. Fotosintezės metu pagaminta gliukozė augalų ląstelėse gali būti kaupiama krakmolo pavidalu. Gliukozė naudojama viduląstelinio kvėpavimo metu kaip energinė medžiaga. Augalėdžių sukaupti angliavandeniai naudojami kaip energijos šaltinis, taip pat jie naudojami susidaryti naujoms ląstelėms. Kaip statybinė medžiaga augalų ląstelėse naudojama celiuliozė, ji sudaryta iš gliukozės molekulių. Fotosintezė svarbi ir tuo, kad jos metu iš atmosferos sugeriamas anglies dioksidas, kuris išsiskiria kvėpuojant gyviems organizmams, pūvant organinėms atliekoms, deginant kurą, o jo perteklius atmosferoje susijęs su šiltnamio efektu. Tik dėl fotosintezės proceso į atmosferą išskiriamas deguonis, būtinas gyvų organizmų kvėpavimui.

Fotosintezei vykti reikia ne tik anglies dioksido ir saulės šviesos energijos, bet ir vandens. Šio proceso reakcijos lygtis pateikta 1 paveikslėlyje.

Fotosintezę vykdo tik tie organizmai, kurie savo ląstelėse turi pigmento chlorofilo. Pavyzdžiui, chlorofilas a yra labiausiai paplitęs pigmentas, jo yra visuose augaluose, kuriuose vyksta fotosintezė. Jis geriausiai absorbuoja šviesą, kurios bangų ilgis yra apie 400–450 nm (mėlyna–violetinė) ir apie 650–700 nm (raudona). Chlorofilas b absorbuoja šviesą, kurios bangų ilgis yra apie 450–500 nm (mėlyna).

Fotosintezės procesą sudaro dvi fazės: šviesos fazė arba nuo šviesos priklausančios reakcijos ir tamsos fazė arba nuo šviesos nepriklausančios reakcijos.

Šviesos fazei vykti reikalinga šviesa. Šios reakcijos vyksta chloroplastų tilakoiduose, kur yra chlorofilo molekulių. Tokios reakcijos dar vadinamos šviesos sugėrimo reakcijomis. Regimąja šviesa (jos bangos ilgis yra nuo 380 iki 750 nm) apšvietus chloroplastus, juose sužadinamos chlorofilo molekulės elektronai. Atsiskyrę elektronai juda į elektronų pernašos sistemą, kurioje elektronams judant atsipalaiduoja tiek energijos, kad iš ADP ir fosforo rūgšties sintetinama ATP. Vyksta fotolizė, kurios metu H2O molekulė skaidoma į elektronus, vandenilio jonus ir O2. Energijos turinčius elektronus bei vandenilio jonus prisijungia NADP+ ir virsta redukuotu NADPH. Tilakoiduose susidarę NADPH ir ATP keliauja į chloroplasto stromą, kur yra panaudojami tamsos fazėje vykstančiose reakcijose, o O2 pašalinamas dujų pavidalu pro žioteles. Taigi nuo šviesos priklausančiose fotosintezės reakcijose susidaro NADPH, ATP ir O2. O2 yra pašalinamas į aplinką.

  • Microsoft Word 459 KB
  • 2015 m.
  • 11 puslapių (1924 žodžiai)
  • Indrė
  • Energijos virsmai ląstelėje ir organizme
    10 - 3 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Energijos virsmai ląstelėje ir organizme. (2015 m. Kovo 23 d.). https://www.mokslobaze.lt/energijos-virsmai-lasteleje-ir-organizme.html Peržiūrėta 2021 m. Gegužės 18 d. 07:38
×
41 mokytojas prisijungę laukia tavo klausimo