Epochų literatūros bruožai - konspektas


Svarbūs Antikos autoriai. Homeras. Susiformavimo atsiradimo prielaidos. Reformacijos įtaka tautinėms kultūroms. Humanizmas Pagrindinės idėjos. Renesanso žmogaus idealas. Vertybių konfliktas literatūroje Kodėl vertinga renesanso literatūra. Moljeras “ Tartiufas ”. Puoselėjamos vertybės. Kodėl yra moralizuojama? Romantizmas tautinio atgimimo epocha Laikotarpis. Noras  keistis. Svarb. Įvykiai. Antanas Baranauskas dienoraščio ištrauka. Kaip jaunas žmogus save suvokia? Kodėl realybė yra skaudi? Kokiais idealais nusiviliama? Antanas Baranauskas Anykščių šilelis. Trys momentai , kurie turėjo įtakos parašyti poemą. Kaip poemoje skleidžiasi romantizmo idėjos? Koks žmogaus ir gamtos santykis ir kuom jis unikalus? “ Marti ” vyrų ir moterų santykiai kada galima rinktis , kada ne? Gamtos aprašymų specifika realistiniame tekste.


Pagrindinės idėjos: 1.Tik pažinimas, kylantis iš vidaus, yra tikrasis supratimas (surasti tiesą sielos gelmėse). 2. Suardoma pirmykštė savimi pasitikinčio žmogaus pažiūra į kokį nors klausimą. 3. Pažadinamas aukštesnio pažinimo noras. 4. Gimsta aukštesnis žinojimas – paaiškėja klausimo esmė (ir kartu atsakymas).

Estetikos principai: 1. Glaudus ryšys su gyva tautosakine tradicija, kultūrinimes apeigomis. 2. Tematikos pagrindas – mitai. 3. Gyvenimas vaizduojamas kaip maksimaliai gražus, kilnus ir gerai sutvarkytas pagal įsivaizduojamo grožio, tobulumo ir harmonijos sielą.

Svarbūs Antikos autoriai: 1. Homeras (*kūrybos laikotarpis nuo XI – VII a. pr. Kr.(tiksli Homero gyvenimo trukmė nėra žinoma), *kūriniai, du epai: „Iliada“, „Odisėja“, *pagrindinės idėjos 2. Vytautas Kavolis „Civilizacijų analizė“. 3. Sofoklis „Antigonė“ (*Pagrindinės ginamos idėjos: meilė, pareiga, įstatymo galia, žmogiškosios vertybės. *Puoselėjamos vertybės: meilė, ištikimybė, tradicijos bei papročiai; vadovavimasis nerašytiniais įstatymais; o žmogiškaisiais; protėvių moralės nuostatos. *Individo santykis su aplinka:

Humanizmas: Pagrindinės idėjos: 1. Humanistai teigė, kad labai svarbu suvokti žmogaus esmę, jo buvimo pasaulyje prasmę. 2. Svarbiausia dvasinė jėga – valia. Vertybės: 1. Žmogus, o dar labiau buvo vertintas išsilavinęs. 2. Valia. Kontraversija:

Pagrindiniai kūrėjai: 1. Viljamas Šekspyras. 2. Leonardas Da Vinčis. 3. Dantė Aligjeris. 4. Frančesko Petrarka. 5. Džordžas Vazaris.

Renesanso žmogaus idealas: Iš aplinkos išsiskirianti asmenybė. Jis renesanso laikų žmogus, savo likimo kūrėjas, apdovanotas stipriomis aistromis, dideliais siekiais, gilia mintimi, bet jis nėra neklystantis. Herojus savo klaidų, kančių bei poelgių kaina suvokia pasaulio visuomenės esmę ir savo galimybes jame. Pažįsta ir savo prigimtį, trūkumus. Tragiško likimo akivaizdoje jis netampa apgailėtinas, lieka didingas ligi pat galo. Jo mirtis yra prasminga. Šekspyro herojus susiduria su kita stipria ir valinga asmenybe, kartais veikslesne už tragiškąjį herojų. Bet jį skatina veikti egoistiniai sumetimai. Gudrumu, apgaule jie pasiekia tikslą, tačiau tai nėra pergalė. Svarbu ne fizinė mirtis, o moralinis pralaimėjimas.

Laikotarpis:  XVII a.–XIX a. I pusės (Vakarų Europos literatūros ir meno epocha).

Pagr. kūrėjai: A. Puškinas, A. Mickevičius, S. Daukantas, Maironis, A. Baranauskas.

  • Microsoft Word 26 KB
  • 2018 m.
  • Lietuvių
  • 7 puslapiai (2109 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Tomas
  • Epochų literatūros bruožai - konspektas
    8 - 4 balsai (-ų)
Epochų literatūros bruožai - konspektas. (2018 m. Gegužės 16 d.). https://www.mokslobaze.lt/epochu-literaturos-bruozai-konspektas.html Peržiūrėta 2019 m. Sausio 18 d. 18:42
×