Epoksidiniai oligomerai (polimerai)


Epoksidiniai. oligomerai. Sąvokos. Epoksidinės dervos. Dervų unikalumas. Sintetinių dervų gavimas. Katalitinė epoksidacija. Epoksidacija organiniais peroksidais. Epoksidacija peroksirūgštimis. Epoksidų klasifikacija. Fenolio glicidileteriai. Dgeba. Dgebf. Fenolio ir krezolio novolakinės dervos. Aromatiniai glicidilaminai. Tgmda. Tgpap. Cikloalifatiniai junginiai. Epoksidinių dervų kietinimas. Kietiklių rūšys. Modifikatoriai. Naudojimo sritys. Naudota literatūra.


OLIGOMERAI – junginiai, užimantys tarpinę padėtį tarp mažamolekulių junginių ir polimerų. Jų molekulinė masė 5005000. EPOKSIDAI – cikliniai eteriai, kurių žiedą sudaro trys atomai. Paprasčiausias epoksidas – eliteno oksidas (oksiranas).

EPOKSIDINĖS DERVOS – oksirano žiedą savo sudėtyje turintys oligomerai, kurie gaunami epoksidinėms grupėms reaguojant su atitinkamais kietikliais. Sąvoka „epoksidinės dervos“ apibūdina klasę termoreaktyvių polimerų, kurių molekulėse yra trinaris žiedas, sudarytas iš vieno deguonies ir dviejų anglies atomų.

Pirmoji epoksidinių dervų gamyba bei produkcija pasirodė tuo pat metu Europoje ir Jungtinėse Amerikos Valstijose ankstyvajame ketvirtame dešimtmetyje, tai yra 1940 metais, pirmojoje pusėje.

Šiandien jau yra gaminama įvairios konsistencijos bei plataus pritaikymo spektro epoksidinės dervos. Plačiausiai naudojamos dervos gali būti miltelių, skysčių, tirpalų, gaminamų iš įvairių tirpiklių, bei vandeninių emulsijų pavidalo. Svarbi charakteristika, pagal kurią nustatomas dervos tinkamumas specifiniam pritaikymui yra epoksido ekvivalentinis svoris (EEW – epoxy equivalent weight) kuris yra apibrėžtas kaip dervos masė, tenkanti vienai epoksidinei grupei.

Pati pirmoji komercinė bei paprasčiausia epoksidinė derva, gaunama iš bisfenolio A ir epichlorhidrino, tai - DGEBA (diglycidyl ether of bisphenol-A). Daugiau nei 90% pasaulinės epoksidinių derų produkcijos sudaro būtent bisfenolio-A ir epichlorhidrino dariniai. Monomero grandžių skaičius n kinta nuo 0 iki 25. Tai lemia, kokios bus naudojamos galinės grupės oligomero sintezėje.

Epoksidinės dervos yra unikalios lyginant su kitomis termoreaktyviomis dervomis dėl keleto veiksnių: Gaminant įvairius produktus reikalingas minimalus slėgis, kuris paprastai yra žymiai didesnis norint gauti termoreaktyvias dervas.

  • Chemija Skaidrės
  • MS PowerPoint 321 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 42 puslapiai (1793 žodžiai)
  • Karolna
  • Epoksidiniai oligomerai (polimerai)
    10 - 5 balsai (-ų)
Epoksidiniai oligomerai (polimerai). (2016 m. Balandžio 01 d.). https://www.mokslobaze.lt/epoksidiniai-oligomerai-polimerai.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 25 d. 16:04
×