Ergonomika referatas


Paremtas tyrimais. Tyrimo metodai. Fiziniais ergonominiais principais. Dešimt pažinimo principų.

Pasak V. Kučinsko (2001), I. Mogilnicko (2004), J. Baublio, P. Jankausko (2003) ir kt. tyrinėtojų, ergonomika, kaip daugiašakė mokslinė disciplina, remiasi ekonomikos, teisės, technikos, inžinerijos, fiziologijos, psichologijos, higienos, anatomijos, biomechanikos, biofizikos, matematikos, toksikologijos, estetikos, darbo medicinos ir kitų mokslų duomenimis. Sakykim, ergonomikai labai vertingi fiziologijos mokslo tyrimai dėl žmogaus organizmo funkcijų taikymo fiziniam darbui, racionalaus darbo ir poilsio režimo, gamybinio nuovargio, darbo judesių racionalizavimo, darbo normų pagrindimo. Ergonominiai tyrimai negalimi be sąsajų su antropometrija, kuri aiškinasi, kaip teisingai sukonstruoti ir išdėstyti įrenginių valdymo įtaisus ir kt. Ne mažiau svarbūs darbo psichologijos tyrimai dėl žmogaus gebėjimo kritiškai vertinti situaciją, daryti greitus ir teisingus sprendimus, surasti klaidas ir trūkumus, dėl kurių gali įvykti nelaimingi atsitikimai, numatyti profilaktines apsisaugojimo priemones. Ergonomika plačiai taiko darbo higienos ir sanitarijos rekomendacijas, kurios nustato fizinių ir cheminių poveikių žmogui normas. Ergonomika glaudžiai susijusi su technine estetika, kuri siekia sukurti tokias tokias aplinkos sąlygas, kad atitiktų darbuotojo estetinius poreikius, mažiau vargintų, leistų našiai dirbti ir apsisaugoti nuo nelaimingų atsitikimų. Galima teigti, kad ergonomika yra bendresnis mokslas už anksčiau minėtuosius ir ne tik, kad nepakeičia mokslų, tiriančių pavienius darbinius veiklos elementus ar jos veiksnius, bet, netgi atvirkščiai, labai priklauso nuo jų.

Pasak K. A. Kaminsko (2005), ergonomika yra empirinis mokslas. Kitaip sakant, paremtas tyrimais. Plačiai paplitę šie ergonominio tyrimo metodai:

Iš esmės, nemažai ergonomikos tyrimų atlikta per keletą pastarųjų dešimtmečių ir jie leido sukurti reikšmingų darbinei žmogaus veiklai ergonominių principų. Daugelis iš jų elementarūs, tačiau nereikia nuvertinti jų reikšmės. Pagal šiuolaikinį supratimą, nieko nėra svarbiau už rūpinimąsi žmogumi, jo gyvybe ir sveikata. Remiantis šiuo teiginiu, suformuluotas ir pagrindinis ergonomikos principas, kurio dar iki šiol nelabai linkę laikytis darbdaviai – darbą ir jo aplinką pritaikyti prie žmogaus, o ne parinkti ar ištreniruoti žmogų, kad jis sugebėtų šį darbą atlikti.

  • Microsoft Word 27 KB
  • 2015 m.
  • 7 puslapiai (1540 žodžiai)
  • Jolanta
  • Ergonomika referatas
    10 - 6 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Ergonomika referatas. (2015 m. Balandžio 29 d.). https://www.mokslobaze.lt/ergonomika-referatas.html Peržiūrėta 2021 m. Gegužės 15 d. 15:22
Peržiūrėti darbą
×
41 mokytojas prisijungę laukia tavo klausimo