Ergonomikos špera (2)


Energijos ir medžiagų judėjimas aplinkoje ir žmoguje. Negyvoji gamta. Jos tarša ir įtaka gyvajai gamtai. Meteorologinių sąlygų parametrai. Jų charakteristika. Poveikis žmogui. Normavimas. Šviesa. Jos suvokimas. Charakteristikos. Natūralus ir dirbtinis apšvietimas. Triukšmas. Jo charakteristika. Poveikis žmogui. Apsauga. Virpesiai. Jų charakteristika. Poveikis žmogui. Apsauga. Kenksmingos medžiagos. Jų charakteristika. Poveikis žmogui. Saugus naudojimas. Jonizuojančioji spinduliuotė. Jos charakteristika. Poveikis žmogui. Apsauga. Elektromagnetinė spinduliuotė, jos charakteristika, poveikis žmogaus organizmui. Elektros srovės poveikis žmogaus organizmui. Žaibas. Statinė elektra. Natūralus ir dirbtinis vėdinimas oro kondicionavimas. Degimas ir sprogimas, degiųjų medžiagų savybės. Gaisrų gesinimo būdai, medžiagos, priemonės. Žmonių evakuacija iš pastatų. Ergonomikos rūšys. -fizinių ergonomikos principų. Teisiniai darbuotoju saugos ir sveikatos dokumentai. Darbdavių ir darbuotojų pareigos saugos ir sveikatos srityje. Atsakomybės formos, pažeidus darbuotojų saugos ir sveikatos reikalavimus. Darbuotojų saugos ir sveikatos kontrolė ir socialinė partnerystė. Darbo ir poilsio laikas. Nelaimingi atsitikimai ir profesinės ligos. Nelaimingų atsitikimų tyrimas. Ekstremalios sąlygos ir žmonių elgesys jų metu.

Natūralus apšvietimas tiesioginiai arba išsklaidyti saulės spinduliai, kurių intensyvumas kinta,atsižvelgiant į metų ir paros laiką,debesuotumą ir geografinę padėtį.

Natūralus apšvietimas gali būti viršutinis, šoninis ir mišrus. Horizontalusis apšvietimas lauke- dangaus sklaiuto išsklaidyti saulės spinduliai, esantis tik atviram dangui.

Bendras-turi tolygiai apšviesti visą patalpą, pašalinti šėšėlius nuo įrengimų ir patalpos konstrukcijų.įrengimas naudojant vienodo galingumo šviestuvus.

Vietinis- užtikrina tam tikros vietos apšvietimą, tam naudojami pavieniai šviestuvai.

Mišrusis-tai abiejų apšvietimų derinysbendrojo turi būti bent 10%, vietinis apšvietimas draudžiamas tik vienas. Šis būdas naudojamas dažniausiai.

Specialusis apšvietimas naudojamas-avarinės,evakuacijos ir signaliniam apšvietimui.avarinė- naudojama kur dirbama ir reikalinga elektra pastoviai,tuomet dingus elektrai ji įsijungia.jos yra 10%.Evakuacinė-užtikriną saugią evakuaciją ir ji įrengima pavojingiausiuose ruožuose.Signalinė- naudojama išėjimams ir įėjimams.

Dirbtiniam apšvietimui įrengt naudojamos elektrinės kaitrinės ir dujų išlydžio lempos.

Kaitrinės lempos veikimas pagrįstas šiluminio spinduliavimo principu.Dujų-yra liuminescencinės žemojo slėgio ir laukines aukštojo slėgio gyvsidabrio lempos.matuojama liuksmetrais.

Girdimumas priklauso nuo įvairių garso charakteristikų. P0=2*10-5Pa, kai f=1kHz. girdimumo slenkstis;

Pmax=2*102Pa – skausmo riba. Skirtumas tarp P0 ir Pmax ~107.

Neviršitina RV- per 5-10minneturi sukelti neigiamų pojučių ir jokiu būdu negalima viršyti io laiko.

Jonizuojančios spinduliuotės poveikis perduodamas genetiškai. Plaučių nuotrauka sudaro metinės jonizuojančios spinduliuotės normos.

Papild.-tai priemonės,kurios naudojamos kaip pagalbinės, kartu su pagrindinėmis priemonėmis. Papildomos apsauginės priemonės:dielektrinės pirštinės, dielektriniai kaliošai,dielektriniai kilimėliai,kilnojami įžemikliai,įspėjamieji ženklai,aptvaros ir pan.

Žmonėms apsaugoti nuo elektros srovės kai pažeista izoliacija, reikia naudoti bent vieną iš šių priemonių:įžeminimą, apsauginį atjungimą,saugią įtampą,įžeminimą ir pan.

1. Darbo patalpų vėdinimas yra techninių įrenginių sistema šilumai, drėgmei, dulkėms, kenksmingosioms dujoms ar garams iš patalpos bei jos mikroklimato parametrams normalizuoti.

Ištraukiamoji v.s.- kai oras ištraukiamas iš patalpos.Tokias sistemas naudojai, kai nori pašalinti kenksmingas ar pavojingas medžiagas ir, kad jos nepatenktų į kitas patalpas. Šiuo atvėju švarus oras į patalpą patenka per plyšius, specialias angas, pašalintas oras specialiai valomas.

Tiekiamoji v.s.- kad į patalpą nepatektų užterštas oras, oras turi būti tiekiamas. Tiekiamą ora reikia valyti, drėkinti ir šildyti.

Bendroji v.s. sudaro vienodus mikroklimato parametrus vienoje ar keliose patalpose.kai darbo vietos išdėstytosvisoje vėdinamoje patalpoje. Oras turi būti šalinamas iį labiausiai užterštos vietos, o tiekiamas labiausiai neužterštą vieta.

Vietinė- kai švarus oras tiekimas į darbo zoną, nešvarus oras šalinamas iš jos susikaupimo vietos.

Avarinė- skirtos greitai pašalintis kenksmingas ir pavojingas medžiagas iš patalpos ir dažniausiai jos būna automatinės ir yra ištraukiamosios.

3.orui sukelti naudojami ventiliatoriai arba ežetoriai. Ežektorinė v.s. įranga naudojamam tuomet, kai vėdinamos patalpos ore yra sprogiųjų, degiųjų ar agresiviųjų medžiagų, tokiais atvėjais ventiliatorių naudoti negalima, nes jie gali sukelti sprogimą ar gaisrą.

Šaltuoju laikotarpiu reikėtų įrengti recikuliacines v.s. čia tiekiamas šaltas oras iš išorės yra sumaišomas su šiltu oru, šalinamu iš patalpos, oru.taip galima taupyti energiją, kuri šildo patalpą.

4. Natūralioji ar mechaninė v.s. negali palaikyti visų reikalavimų ir sukurti visiškai komfortišką darbo vietos aplinką. Todėl ir yra naudojami oro kondicionavimo įrenginiai-kondicionieriai.kondicionieriai palaiko norimą mikroklimatą patalpoje taip pat palaiko norimą oro temperatūrą, drėgmę, oro judėjimą ir švarumą, gali orą jonizuoti, ozouoti ir dezodoruoti. Kai visos šios sąlygos patenkintos tokie įrenginiai vadinami visiško kondicionavimo įrenginiai, o daliniai oro kondicionavimo įrenginiai sukuria ir palaiko tik kai kuriuos mikroklimato parametrus.

  • Ergonomika Špera
  • Microsoft Word 37 KB
  • 2014 m.
  • 3 puslapiai (6608 žodžiai)
  • Simas
  • Ergonomikos špera (2)
    10 - 9 balsai (-ų)
Ergonomikos špera (2). (2014 m. Gruodžio 01 d.). https://www.mokslobaze.lt/ergonomikos-spera-2.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 23 d. 20:45
×