Erichas Fromas Turėti ar būti


Ėrichas fromas ?“ antra dalis esminių skirtumų tarp dviejų egzistavimo būdų analizė iv. Kaupiančioji visuomenė – turėjimo būdo pagrindas. Turėjimo prigimtis. Turėjimas – jėga – maištas. Turėtojiškas būdas ir analinis charakteris. Asketizmas ir lygybė. Egzistencinis turėjimas. Būti aktyviam. Aktyvumas ir pasyvumas. Aktyvumas ir pasyvumas didžiųjų mąstytojų supratimu. Noras duoti , dalintis , aukotis.

Įgyti, valdyti, gauti pelną yra svarbios industrinės visuomenės individo teisės. Nesvarbu, kokie nuosavybės įsigijimo šaltiniai.

privatinė (lot. privare – „atimti“) nuosavybė. Turintys šią nuosavybę asmuo ar asmenys yra vieninteliai jos šeimininkai, galintys neleisti kitiems ja naudotis ar džiaugtis;

paties sukurta nuosavybė (self-created property). Tai yra tik paties žmogaus darbo rezultatas;

funkcinė ar asmeninė nuosavybė. Šią nuosavybę sudaro arba darbo įrankiai, arba malonumo objektai;

bendroji nuosavybė. Kai valdo grupė žmonių, susijusių dvasinės giminystės saitais.

Visuomenės funkcionavimo normos formuoja ir jos narių charakterį (socialinį charakterį). Industrinėje visuomenėje tokios normos yra troškimas įgyti nuosavybę, ją išlaikyti ir didinti, t. y. gauti pelno, o turinčiais nuosavybę žavimasi, jiems pavydima. Tačiau dauguma žmonių neturi nuosavybės (t. y. kapitalo ar gamybos priemonių). Net nuosavybės neturintys žmonės vis tiek ką nors turi, ir tą nedidelę nuosavybę jie brangina ne mažiau negu kapitalo savininkas savąją.

Patriarchalinėje visuomenėje net ir vargingiausias žmogus, neturtingiausios klasės atstovas galėjo būti nuosavybės savininku, nes jo santykiai su žmona, vaikais, gyvuliais leido jam jaustis absoliučiu jų šeimininku. Bent jau patriarchalinės visuomenės vyrui vienintelis būdas nedirbant, neinvestuojant kapitalo įgyti nuosavybę – turėti daug vaikų. Tačiau turtingesnėse visuomenėse ši hegemonija pamažu silpnėja – moterų, vaikų ir paauglių emancipacija plėtojasi kylant visuomenės pragyvenimo lygiui.

Savininkiški jausmai prasiveržia ir tokiuose santykiuose, kaip santykiuose su gydytojais, advokatais, viršininkais, valdiniais. Žmonės tai išreiškia sakydami: „mano gydytojas“, „mano valdiniai“ ir t. t. Tačiau be savininkiškos nuostatos gyvų būtybių atžvilgiu, žmonės patiria kaip nuosavybę ir daugelį kitų dalykų, taip pat ir jausmus. Tarkime, sveikata ir ligos. Žmonės, šnekučiuodami apie savo sveikatą, aptaria ją kaip savininkai. Jie kalba apie savo ligas, savo operacijas, savo gydymo kursus – savo dietas, savo vaistus.

Idėjos, įsitikinimai ir net įpročiai taip pat gali virsti nuosavybe.

Turėtojiškos orientacijos visuotinumo paveikslas yra pernelyg negatyvus ir vienašališkas.

  • Filosofija Aprašymas
  • Microsoft Word 17 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 7 puslapiai (2019 žodžiai)
  • Aušra
  • Erichas Fromas Turėti ar būti
    10 - 10 balsai (-ų)
Erichas Fromas Turėti ar būti. (2015 m. Gegužės 18 d.). https://www.mokslobaze.lt/erichas-fromas-tureti-ar-buti.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 22 d. 21:10
×