Erkinis encefalitas referatas (2)


Įvadas. Ligos atsiradimas. Erkės vystymasis. Kaip žmonės užsikrečia erkiniu encefalitu. Ligos plitimo priežastys ir sąlygos. Erkinio encefalito profilaktika. Situacija. Išvados. Literatūros sąrašas.


Europos EEV labiausiai paplitęs Centrinėje, Rytų ir Šiaurės Europoje, taip pat Baltijos šalyse ir europinės Rusijos dalyje. Lietuvoje iki šiol išskirtas tik vienas EEV, priklausantis Europos EEV potipiui. Apie kitų viruso potipių paplitimą mūsų šalyje kol kas nėra visiškai aišku. Virusas yra jautrus 70% etanoliui, 1% natrio hipochloritui, 2% glutaraldehidui , išdžiuvimui, 56°C temperatūroje žūva per 30min.

Tolimųjų Rytų EEV skiriamas nuo Tolimųjų Rytų ir Japonijos iki Batijos šalių. Sibiro potipis išskiriamas Sibire, Latvijoje, Estijoje ir Suomijoje.

Kiekvienoje vystymosi stadijoje išskyrus kiaušinėlio stadija, erkė turi pasimaitinti gyvūno ar žmogaus krauju. Taip erkės apkrečia erkinio encefalito virusu. Kartą užsikrėtusios virusu, erkės jį nešioja ir platiną visą savo gyvenimo laikotarpį. Erkių kiaušinėliai nuo motininės erkės taip pat gali užsikrėsti virusu. Pasimaitinusi krauju, apvaisinta motininė erkė peržiemoja viršutiniame dirvos sluoksnyje. Pavasarį, oro temperatūrai pasiekus apie 7°C laipsnius šilumos erkė tampa aktyvesnė ir padeda apie kelis tūkstančius kiaušinėlių, iš kurių vėliau išsivysto erkių lervos. Lervos dažniausiai maitinasi mažųjų graužikų krauju, vėliau peržiemojusios dirvoje, pavasarį virsta nimfomis. Suaugusios erkės minta tiek stambių, tiek smulkesnių gyvūnų krauju. Erkės patinėlis miršta, po erkės patelės apvaisinimo, o erkės patelė miršta po maitinimosi ciklo, paėjus kiaušinius. Erkės savo aukos dažniausiai tyko ant žoles ne aukščiau kaip 1,5m nuo žemės. Jos reaguoja į aukos vibraciją, šilumą, kvapą. Numatytai aukai einant pro šalį, erkės prikimba prie gyvūno kailio ar žmogaus drabužių ir radusios tinkamą vietą kūne į ją įsitvirtina. Žmogus erkiniu encefalitu užsikrečia įkandus nimfai arba suaugusiai erkei. Erkės įkandimas yra neskausmingas, todėl 15 – 62% žmonių, sergančių erkiniu encefalitu net nepastebi ir nepajunta erkių įkandimo. Todėl labai svarbu išsiaiškinti ar žmogus, kuriam įtariamas erkinis encefalitas, buvo gamtoje ar endeminiame regione sezono metu.

Stambieji gyvūnai, kurių kraujyje yra EEV į pieną išskiria virusą nuo kurio žmogus, gerdamas nevirintą, nepasterizuotą ožkų ar karvių pieną gali užsikrėsti. Lietuvoje erkiniu encefalitu per pieną užsikrečia apie 1,1-13,7% žmonių. Erkiniu encefalitu užsikrėtus per pieną dažniausiai atsiranda minimalūs erkinio encefalito protrūkiai tarp šeimos narių. Virinant pieną EEV žūsta per 2 minutes, veikiant 70 ºC temperatūrai – per 5 minutes.

  • Medicina Referatas
  • Microsoft Word 39 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 12 puslapių (2126 žodžiai)
  • Kolegija
  • Emilija
  • Erkinis encefalitas referatas (2)
    10 - 2 balsai (-ų)
Erkinis encefalitas referatas (2) . (2017 m. Birželio 01 d.). https://www.mokslobaze.lt/erkinis-encefalitas-referatas-2.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 23 d. 00:57
×