Erotika tautosakoje


Erotika tautosakoje. Dievybės, dievai, deivės. Archetipiniai simboliai. Moteriškieji augalai. Blindė. Rūta. Lelija. Rožė. Nendrės. Kūpolė. Vyriškieji augalai. Pušis. Marių žolynas. Linai. Šalavijas. Žirniai. Uogos. Paukščiai. Karvelis, balandis. Žąsis. Varnas. Genys. Višta. Gaidys. Tikėjimai. Kas pasaulyje svarbiausia. Laimė. Meilė. Turtas. Pomirtinis pasaulis. Ragana. Laumė. Veikėjai. Papročiai ir įvykiai.


Nuo senų senovės lietuviai, kaip ir kiti baltai, garbino gamtos reiškinius ir objektus (saulę, mėnulį, vandenį, miškus, gyvūnus, perkūną), vėliau juos suasmenina kaip dievus, deives, mitines būtybes, dvasias.

Gulbių dievas - lietuvių mitologijoje kiekvieną žmogų globojantis dievas. Gulbių dievui vyrai aukojo kaplūnus, o moterys - vištytes. Gulbių dievas - tai žmogaus dvasia, siela, susijusi su dalia. Dvasia, siela gulbės pavidalu, globojanti žmogų. Gulbių dievas praneša apie save klyksmu, kai mergina praranda mergystę.

Žemyna - žemės deivė, skatinanti augimą, valdanti žemę, suteikianti ir išlaikanti gyvybę žmogui, gyvuliui ir visiems gyviems padarams. Žemynai atnašaujama per visas iškilmes pirmiausia. Deivei nuliejama ant žemės alaus, kaip ir per kiekvienas apeigas palabinama, t. y. gėrimas palaiminamas.

Lazdona - riešutų deivė, globojanti lazdynus. Lazdona, smerktino elgesio išdykėlė, kartu su Krūmine, miške jaunus vyrus sugundydavusios, o šie, negalėdami atsispirti, atsiduodavę kūniškiems malonumams. Lazdonos rolė - teikti moteriškajai lyčiai pasyvias viliojimo priemones – riešutus, kas veda žmogų prie besaikingumo. Riešutai - vaisingumo simbolis ir jie buvo naudojami burtams. Lazda - valdymo galia, jėga simbolizuoja gyvenimą, stabilumą ir ilgaamžiškumą.

Pesseias - vaisingumą ir gyvybę teikiantis dievas, besislepiantis namuose už židinio. Dievas Pesseias, besirūpinantis prieaugiu, skatino vaisingumo, erotikos ir seksualumo galias, o pasakymas, Pesseias slepiasi už židinio - globojantis namus, namų gerovę.

  • MS PowerPoint 982 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 50 puslapių (1996 žodžiai)
  • Mokykla
  • Migle
  • Erotika tautosakoje
    10 - 2 balsai (-ų)
Erotika tautosakoje . (2017 m. Lapkričio 13 d.). https://www.mokslobaze.lt/erotika-tautosakoje.html Peržiūrėta 2020 m. Rugsėjo 20 d. 04:28
×
142 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo