ES biudžetas ir biudžetinis procesas


Europos Sąjungos biudžetas ir biudžetinis procesas. ES biudžetas. ES ištekliai. ES biudžeto struktūra. Biudžeto lėšos. Pagrindinės išlaidų sritys. ES programos ir jų 2015 m. biudžetas. Už ES ribų. ES biudžetinis procesas. Pagrindiniai ES biudžetinio proceso etapai. Pirmas etapas ES biudžeto sudarymas. Antras etapas Es biudžeto svarstymas ir priėmimas. Trečias etapas ES biudžeto vykdymas ir kontrolė. Ketvirtas etapas atsiskaitymas už ES biudžeto vykdymą. Literatūros sąrašas.


Europos Sąjunga savo išlaidas padengia iš nuosavų išteklių. Teisiškai šie ištekliai priklauso Europos Sąjungai. Juos surenka ir į ES biudžetą perveda valstybės narės. Nuosavi ištekliai yra trijų rūšių: Tradiciniai nuosavi ištekliai surenkami daugiausiai iš muitų, taikomų produktų importui iš ES nepriklausančių valstybių. Jie sudaro apie 12 % visų pajamų. Ištekliai iš pridėtinės vertės mokesčio (PVM) surenkami taikant vienodą procentinį tarifą kiekvienos valstybės narės suderintoms pajamoms iš PVM. Ištekliai iš PVM sudaro 11 % visų pajamų. Ištekliai, pagrįsti bendrosiomis nacionalinėmis pajamomis (BNP), yra vienodas procentinis tarifas, taikomas kiekvienos valstybės narės BNP. Nors šie ištekliai yra balansuojamasis elementas, šiuo metu tai didžiausias pajamų šaltinis, sudarantis apie 76 % visų pajamų.

ES biudžeto pajamas ir išlaidas riboja: Sutartys: neleidžiama, kad susidarytų ES biudžeto deficitas, vadinasi, išlaidos turi neviršyti pajamų. Tarybos ir Parlamento priimtame finansiniame reglamente išdėstytos biudžeto sudarymo, vykdymo, valdymo ir audito taisyklės. Europos Parlamento, Tarybos ir Europos Komisijos susitarimu priimta daugiametė finansinė programa, kuria pagal išlaidų kategorijas kontroliuojamas konkretaus laikotarpio ES biudžetas.

Tai teisės aktais reglamentuota Europos Sąjungos įgaliotų institucijų veikla, susijusi su Europos Sąjungos biudžeto sudarymu ir vykdymu. ES biudžetas yra sudaromas vadovaujantis penkiais pagrindiniais principais: Vieningumo principas; Universalumo principas; Kasmetiškumo principas; Subalansuotumo principas; Konkretumo principas.

  • MS PowerPoint 1868 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 28 puslapiai (1536 žodžiai)
  • Universitetas
  • Mantas
  • ES biudžetas ir biudžetinis procesas
    10 - 3 balsai (-ų)
ES biudžetas ir biudžetinis procesas. (2017 m. Lapkričio 23 d.). https://www.mokslobaze.lt/es-biudzetas-ir-biudzetinis-procesas.html Peržiūrėta 2020 m. Rugsėjo 25 d. 04:15
×
144 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo