ES ir JAV prekybos ginčai: priežastys, sprendimai, pasekmės


Įvadas. Tarptautinė politinė ekonomija. Tarptautinės prekybos politika. JAV ir ES santykiai. Ginčai. Sprendimai. Transatlantinės prekybos ir investicijų partnerystės sutartis. Pasekmės. Išvados. Literatūros sąrašas.

Europos Sąjungos ir Jungtinių Amerikos Valstijų sąjunga, bendradarbiavimas, parama, atsirado nuo pat tų laikų, kai JAV buvo didžioji Europos rėmėja, užtarėja, gynėja. Kai po išvargintų karų ir diktatorių nuvertimo, išsekintai Europai, jos šalims, su kaikuriomis bendradarbiavimas yra gilesnis, padėjo, parėmė, patarė, kūrė bendrą ateitį. Todėl bendradarbauti su Europa ir ES JAV pradėjo nuo pat jos kūrimosi ES.

JAV ir ES yra išsidėsčiusios viena kitos priešpriešoje, todėl tai ir pasiekimas nėra sunku. Europos žemyną nuo Š. Amerikos skiria Atlanto vandenynas, todėl ir geografiškai jos stovi greta viena kitos. Kur gali vieną kitą palaikyti ir vandenyne. Bendri santykiai tarp ES ir JAV, tiksliau vieni svarbiausių, tai yra saugumo politikos santykiai. Bendras kai kurių šalių egzistavimas NATO gynybiniame bloke ir tarpusavio sutarimai užtikrina pasitikėjimą. Ne ką mažiau svarbu yra ir – prekybos politika. Tai neatsiejama bendradarbiavimo dalis, kuri gali nešti naudą abiem pusėms. Ekonomiškai, socialiai. Imporstas į ES, eksportas į JAV, investicijos, tai tai, kad sudaro santykius ir pelną gaunamą. Kalbant apie investicijas, tai ES ir JAV yra viena kitos didžiausios investuotojos. Tai kaip dvišalės tiesioginės investicijos – kurios iš tiesų, galima pavadinti, paremtos ilgalaikiais įsipareigojimais – transatlantinių prekybos santykių, varomoji jėga. Prekyba yra vienas iš varikliukų, stumiančių valstybes ekonominio stabilumos link. Laisva prekyba užtikrina absoliutinį pasitenkinimą sistema.

Todėl šiame darbe ir bandysiu nustatyti prekybos ginčo priežastis, ginčo sprendimus, jo pasekmes, tarp šių dviejų galiūnių. Atitinkamai darbo pabaigoje pateiksiu išvadas.

Tarptautinė prekyba, pasaulinė prekyba, turi ir susideda iš nemažai ypatybių, kurie ir sukuria santykius tarp įvairių šalių. Todėl Paul T. McGRATH knygoje yra parodoma, kaip tarkim prekyba auga greičiau nei gamyba arba, kaip pasako, kad geriausiai tarpusavyje prekiauja stiprių ekonomikų šalys. Tokia kaip vien ES ir jAV – laisvos prekybos sutartis, vienas iš didžiausių pavyzdių prekybos ekonomikai, tai pramonininės gamybos masto šalys.

Kalbant apie tarptautinę politinė ekonomiją, tai kaip jos pagrindas yra tas, kad šio reiškinio negali būti be kelių dalykų – be valstybės ir be rinkos. Jei būtų tik vienas arba kitas dalykas, tai tebūtų arba ekonomisto arba politiko pasauliai. Taip pat daug kas reiškinį politinė ekonomija interpretuoja ir vadina labai įvairiai. Todėl politinė ekonomija gali nuskambėti ir labai dviprasmiškai. Tačiau vis viena tai yra mokslas ir kaip ir kiekvienas mokslininkas turi savo tezes.

Šis mokslas turi tris ideologijas kuriomis ir sudaro vaizdą kiekvienos atskirai:

Liberalusis požiūris. Liberaliajame požiūryje yra tam tikros vertybės, kurios per eilę metų susiformavo. Pagrindinės vertybės tai, kad “liberalioji ekonomikos teorija pasisako už laisvąją rinką ir kuo mažesnį valstybės kišimąsį į jos reikalus”. Pabrėžia individų laisvę ir lygybę ir šiuo – liberaliuoju požiūriu į politinę ekonomija žiūri: Didžiosios Britanijos, Jungtinių Amerikos valstijų, Vakarų Europos ekonomikos disciplinos. Liberalizmas turi labai daug formų, jo apmlitiudė yra itin plati. Tačiau šį požiūrį iš tiesų galima pavadinti, “kaip doktriną ir grupę principų rinkos ekonomikai organizuoti bei valdyti, norint pasiekti patį aukščiausią efektyvumo, ekonomikos augimo ir asmens gerovės lygį”.(R. Gilpin)

  • Politologija Referatas
  • Microsoft Word 30 KB
  • 2015 m.
  • 15 puslapių (3262 žodžiai)
  • Tyrinėtoja
  • ES ir JAV prekybos ginčai: priežastys, sprendimai, pasekmės
    10 - 8 balsai (-ų)
ES ir JAV prekybos ginčai: priežastys, sprendimai, pasekmės. (2015 m. Kovo 07 d.). https://www.mokslobaze.lt/es-ir-jav-prekybos-gincai-priezastys-sprendimai-pasekmes.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 22 d. 15:42
×