ES ir Rusijos santykiai


Ekonomikos referatas. Įžanga. Teisinis pagrindas. Partnerystės ir bendradarbiavimo sutartis ir kitos sutartys. Keturių bendrų erdvių sutartis. Realios situacijos analizė. Geopolitika. Ekonomika. Išvados. Literatūros sąrašas.


Berlyno sienos griuvimas turėjo tiek simbolinę, tiek politinę reikšmę naujų santykių tarp Rusijos ir Europos Sąjungos atsiradimui. 1991 metais griuvus Sovietų Sąjungai ir susikūrus didžiausiai pagal plotą valstybei Rusijai, pasaulis įžengė į naują erą. Nuo to laiko jau praėjo beveik dvidešimt metų, o Rusija, kaip valstybė negali prieš pasaulį susikurti savo tvirto įvaizdžio. Tik kaimynai pradeda tikėti, kad Rusija yra pilietinės visuomenės valstybė, kurioje įsigali demokratija ir gerbiamos žmonių teisės, o ją valdo teisiškai išrinkti tautos atstovai, vis įvyksta koks nors smulkus arba nesmulkus incidentas (pvz. A. Politkovskajos nužudymas, karas Gruzijoje, skandalingi V.Putino vieši pasisakymai) ir santykiai su kaimynais vėl tampa neaiškūs, nekonkretūs ir apskritai niekam nesuprantami. Šią temą objektyviai nagrinėti išties nėra lengva, kadangi Lietuva turi nemažai nuoskaudų Rusijos atžvilgiu. Internetinėje erdvėje arba laikraščiuose galima nesunkiai rasti straipsnių panašiais pavadinimais - dauguma jų yra rašyti arba konservatyviai nusiteikusių lietuvių, arba kritika jų tėvynei įskaudintų rusų, kurie nuo nepriklausomybės atkūrimo liko gyventi Lietuvoje. Aš pasistengsiu šią temą panagrinėti kiek galima nešališkiau, kadangi laikausi pozicijos, kad istorines nuoskaudas reikia palikti nuošaly, o iš ES ir Rusijos bendradarbiavimo siekti ekonominės naudos. Svarbios tezės, kalbant apie Rusijos ir ES santykius:

Rusija yra trečias pagal dydį ES prekybos parneris.

Didžiąją dalį dujų, naftos ir elektros energijos ES gauna iš Rusijos.

Europa yra išsiskyrusi į dvi stovyklas: valstybės norinčios bendradarbiauti su Rusija ir valstybės nenorinčios bendradarbiauti su Rusija.

Partnerystės ir bendradarbiavimo sutarties (PCA) tikslas – užtikrinti bendrą Europos Sąjungos ir Rusijos santykių vystymąsi politikos, ekonomikos, prekybos, kultūros ir saugumo sferose. Tai teisinis Rusijos ir ES santykių pagrindas, 112 straipsnių įsipareigojimų iš abiejų sutarties šalių. PCA ratifikavimo procesas buvo išties sudėtingas, dėl Rusijos karinių pajėgų veiksmų Čečėnijoje. Prasidėjus taikioms deryboms tarp Rusijos ir Čečėnijos, 1996 spalio – lapkričio mėnesiais sutartį ratifikavo Rusijos Federacijos Dūma ir Federacijos taryba. 1997 metais sutartis buvo ratifikuota iš ES pusės. Sutartis įsigaliojo 1997 metų gruodžio 1 dieną. Tam kad būtų užtikrintas sutarties nuostatų laikymasis ir įgyvendinimas, buvo įsteigtos trys institucijos. Bendradarbiavimo taryba, Bendradarbiavimo komitetas ir Parlamentinio bendradarbiavimo komitetas.

  • Ekonomika Referatai
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • Piranija2323
  • 9 puslapiai (2141 žodis)
  • Ekonomikos referatai
  • Microsoft Word 20 KB
  • ES ir Rusijos santykiai
    10 - 7 balsai (-ų)
ES ir Rusijos santykiai. (2016 m. Sausio 04 d.). http://www.mokslobaze.lt/es-ir-rusijos-santykiai.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 18 d. 22:10