Es raidos perspektyvos


Įvadas. ES plėtra ir jos etapai. ES plėtra. Pirmasis plėtros etapas. Antrasis plėtros etapas. Trečiasis plėtros etapas. Ketvirtasis plėtros etapas. Penktasis plėtros etapas. ES ateities plėtra. Valstybės kandidatės. Kroatija. Makedonija. Turkija. Islandija. Prognozuojamos kandidatės. Serbija. Juodkalnija. Bosnija ir Hercegovina. Albanija. Kosovas. Teorinė ES plėtra. Išvados. Šaltinių sąrašas.

1957 m. įkurta Europos Sąjunga per penkis plėtros etapus išaugo nuo 6 iki 27 valstybių narių. ES plėtra yra svarbus integracijos variklis. Tačiau plėtros politikos kontūrus apibrėžė beprecedenčio masto ketvirtasis plėtros etapas, įvykęs dviem bangom 2004 ir 2007 m., kai į Bendriją buvo priimta 12 naujų valstybių narių. Narystės ES dar laukia paraiškas pateikusios šalys ir Vakarų Balkanų regiono potencialios kandidatės. Pirmoji grupė dalyvauja plėtros procese, o antroji – stabilizacijos ir asociacijos procese. Sutarties dėl Europos Sąjungos 49 straipsnis ir Kopenhagos kriterijai apibrėžia pagrindines ES plėtros sąlygas. Plėtros proceso tikslas yra parengti paraiškas pateikusias šalis, kad, įstojusios į ES, jos galėtų prisiimti valstybių narių įsipareigojimus, o stabilizacijos ir asociacijos procesu siekiama pamažu priartinti potencialias kandidates prie ES. Šie procesai grindžiami griežtomis sąlygomis, tinkamai atsižvelgiant į konkrečius kiekvienos šalies poreikius ir nuopelnus, ir palaikomi šiuo tikslu sukurtomis dvišalėmis ir finansinėmis priemonėmis.

1975 m. Bendrija pasirašė sutartį, dėl bendradarbiavimo su Afrikos, Karibų jūros ir Ramiojo vandenyno valstybėmis. Ši sutartis atnešė rezultatų: ES ,,plėtimuisi į Pietus“. Pietų Europos valstybės: Graikija, Ispanija ir Portugalija negalėjo užmegzti glaudesnių santykių su Europos Bendrija, nes jas ilgą laiką valdė demokratijos principų nepaisę diktatoriai. Tačiau aštuntojo dešimtmečio viduryje šios šalys viena po kitos atsikratė diktatūrų, tapo demokratinėmis valstybėmis ir nedelsdamos pareiškė norinčios dalyvauti Europos integracijoje bei tapti Europos Bendrijos narėmis. Pirmoji savo prašymą 1975 m. birželio 12 d. pateikė Graikija. Po dvejų metų, 1977 - aisiais, jos pavyzdžiu pasekė ir Portugalija, Ispanija. Priėmimas užtruko dėl ekonominių priežasčių: šalių ekonomika buvo silpnai išsivysčiusi. Jos buvo neturtingos. Tai reiškė, kad EB turės paremti jų demokratijos ir ekonomikos vystymąsi.

Tolesnėje perspektyvoje vartai gali atsiverti ir Serbijai, Juodkalnijai, Bosnijai-Hercegovinai, Albanijai, minimas ir Kosovas.

Taigi tolimesnė, t.y po esamų oficialių kandidačių priėmimo, ES plėtra yra daugiau teorinė nei įgyvendinama praktiškai.

  • Politologija Referatas
  • Microsoft Word 33 KB
  • 2014 m.
  • 13 puslapių (3994 žodžiai)
  • Universitetas
  • Andrius
  • Es raidos perspektyvos
    10 - 4 balsai (-ų)
Es raidos perspektyvos. (2014 m. Sausio 12 d.). https://www.mokslobaze.lt/es-raidos-perspektyvos.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 25 d. 02:16
×