ES teisė konspektas (2)


Bendrieji ES teisės principai. Nediskriminavimo principas. Proporcingumo principas. Teisinio tikrumo ir teisinių lūkesčių principai. Subsidiarumas ir proporcingumas. ESTT sprendimai kaip teisės šaltinis. Precedento problema. Tarptautinės sutartys kaip ES teisės šaltinis. Žmogaus teisės.

Tai nerašytinė ES teisė, laikoma pirminės teisės dalimi, bendrieji teisės principai privalomi visiems ES teisės subjektams;

Draudžiama tiek tiesioginė, tiek netiesioginė diskriminacija, nebent pastaroji būtų pateisinta objektyviais kriterijais.

Pirmiausia ESTT šį principą suformavo kaip nediskriminavimo tarp vyrų ir moterų principą (Sabbatini C-20/71, Airola C-21/74 bylose ESTT nustatė, kad ES institucijoms privalomas nediskriminavimo dėl lyties principas tų institucijų darbuotojų atžvilgiu);

Kitos bylos – Defrenne III C-149/77, P v S C-13/94 – jose nustatyta, kad diskriminacijos lyties pagrindu panaikinimas yra viena iš fundamentalių žmogaus teisių, kuri turi būti saugoma ES teisėje. Nors tuo metu byloje Defrenne III šis principas nebuvo tiesiogiai taikomas prieš VN, nes ES neturėjo kompetencijos lygybės darbo santykiuose srityje.

Rinke byla C-25/02. ESTT nustatė, kad lygybės tarp vyrų ir moterų principas buvo pagrindinė sąlyga tikrinant ES veiksmo teisėtumą, todėl ES teisės aktas, kuris šį principą pažeidžia, yra neteisėtas.

Po Amsterdamo sutarties ESTT pradėjo šį principą taikyti ne tik lyčių lygybės srityje. P v S byloje buvo išplėstas šio principo taikymas transseksualų atžvilgiu.

Mangold C-144/04 ir Kucukdeveci C-555/07 bylose ESTT pareiškė, kad nediskriminavimo principas taikomas ir diskriminacijos dėl amžiaus srityje. Mangold byla buvo labai prieštaringa, iš jos sekė netgi byla Vokietijos KT, kuriame buvo kvestionuojama, ar ESTT peržengė ES kompetencijos ribas Mangold byloje. Buvo teigiama, kad ESTT įsiterpė į socialinę politiką.

  • Teisė Konspektas
  • Microsoft Word 17 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 2 puslapiai (2331 žodžiai)
  • Justina
  • ES teisė konspektas (2)
    10 - 6 balsai (-ų)
ES teisė konspektas (2). (2015 m. Gruodžio 01 d.). https://www.mokslobaze.lt/es-teise-konspektas-2.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 23 d. 01:02
×