Esė ,,Ar galime įsivaizduoti Sizifą laimingą?''


Esė ,,Ar galime įsivaizduoti Sizifą laimingą? ''.

,,Sizifo mitas‘‘ – tai graikų mitas, kuriame dievai pasmerkė Sizifą ridenti didžiulį akmenį į kalno viršūnę, nuo kurios jis vis nuriedėdavo, o Sizifas turėjo jį ridenti vėl ir vėl, atlikdamas beviltišką darbą. Albertas Kamiu, prancūzų rašytojas ir filosofas, Nobelio premijos laureatas, viena ryškiausių XX. a. asmenybių Europoje, esė knygoje ,,Sizifo mitas‘‘ aiškinasi, ar nusidėjėlis galėjo buti laimingas, tačiau nepuola į kraštutinimus ir pirmiausiai skaitytojui bando paaiškinti koks apskritai yra žmogaus santykis su pasauliu. Visi tie svarstymai man sukėlė daug minčių ir prieštaravimų, juos stengiausi interpretuoti galvodama, ar tai gali būti susiję su Sizifu. Kartais atrodė, kad jo niekaip negalima įsivaizduoti laimingo, o kartais atrodė visiškai priešingai, tačiau supratau, kad jis iš tikro laimingas, nes gyvena šia diena ir yra susitaikęs su savo likimu, tad nieko nesitiki iš ateities ir neturi vilties, kad bereikšmis gyvenimas gali pasikeisti. Tokia yra Sizifo stiprybė – neleisti gyvenimui jo sužlugdyti, apsimesti, kad gyvenimas prasmingas.

Pagrindinis filosofijos klausimas pagal Kamiu yra tai, ar gyvenimas vertas, kad jį gyventume, o viena tikrai rimta problema – savižudybė. Ji, problemų pavidalu, kaupiasi žmogaus širdyje. ,,Pradėti mąstyti – reiškia pradėti save pribaiginėti‘‘. Pritariu šiai minčiai – nemąstančiam žmogui gyventi daug lengviau. Kiekvienas turime problemų, tačiau gilinimąsis į jas ir į viską aplinkui jų padaro tik dar daugiau, priverčia galvoti apie liūdnus dalykus ir neteisybę gyvenime. Mąstantis žmogus visada susiduria su gyvenimo prasmės klausimu, dažnai galvoja, ar jo gyvenimas prasmingas, liūdi, jei tos prasmės nemato. Kartais ta beprasmybė priveda prie savižudybės - ,,Nusižudyti – tai prisipažinti, kad gyvenimas tave pranoko arba kad jo nesupranti‘‘. Čia ir iškyla klausimas, ar Sizifas buvo laimingas, ar jis matė prasmę tuščiame darbe, kai tekdavo ridenti akmenį į kalną ir jis vis nusirendavo atgal? Ar galime įsivazduoti Sizifą laimingą? Atrodo, kad laimingą jį galime įsivaizduoti tik tada, jei jis išprotėjo nuo savo bausmės, nuo kančios, beprasmybės, nes argi kitaip pasaulis nebūtų jam svetimas? Kamiu rašo, kad pasaulis, kuriame jaučiamės savi yra ,,nušviestas aistros‘‘.

  • Filosofija Esė
  • Microsoft Word 18 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 7 puslapiai (2019 žodžiai)
  • Andrius
  • Esė ,,Ar galime įsivaizduoti Sizifą laimingą?''
    10 - 9 balsai (-ų)
Esė ,,Ar galime įsivaizduoti Sizifą laimingą?''. (2016 m. Sausio 19 d.). https://www.mokslobaze.lt/ese-ar-galime-isivaizduoti-sizifa-laiminga.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 24 d. 12:26
×