Etalonų ir prototipų poveikis socialiniam suvokimui


Etalonų ir prototipų poveikis soc. sovokimui. Suvokimo klaidų šaltiniai.

įtakoje bei individo psichikos įtaka grupei . Analizuoja organizuotų ir neorganizuotų žmonių grupių psichinius reiškinius bei žmogaus psichiką įvairiose socialinėse situacijose.

Taigi, prototipų teorija padeda žmogui tvarkyti savo žinias, kategorizuoti ir klasifikuoti pasaulį bei jame esančius daiktus, objektus ar reiškinius. Kognityvinė teorija pateikia naują požiūrį į kalbą, taikomą žodžio reikšmei aiškinti. Kognityvinė lingvistika ir prototipų teorija leidžia atmesti struktūrinį arba objektyvųjį požiūrį į kalbą, traktuojantį ją kaip uždarą ženklų sistemą, ir neatsiriboti nuo visų ekstralingvistinių veiksnių, kuriais ir kuriama žodžio reikšmė.

Prototipų teorija ir kiti kognityvinio mokslo atradimai leidžia suvokti, kad kalbos vartojimas ir jos suvokimas yra glaudžiai susiję su pažintiniais procesais. Visa žmogaus pažintinė veikla yra kasdienis tikrovės kategorizavimas. Kategorijos suvokiamos ir išreiškiamos prototipais – tipiškiausiais ir geriausiais tam tikros kategorijos nariais. Prototipo reikšmė dažnai sutampa su tam tikro žodžio reikšme. Žodžių vartojimas yra sąlygotas atitinkamų kategorijų prototipų, nes bet kurios reikšmės pamatą sudaro atitinkama kategorija, arba, konceptas. Pati reikšmė gimsta kalbėjimo ar rašymo metu, ir jos suvokimas priklauso nuo žinių sistemos (kognityvinio ar kultūrinio modelio, situacijos ir konteksto). Tai padeda išvengti sudėtingos reikšmės ir prasmės problemos.

  • Microsoft Word 14 KB
  • 2015 m.
  • 3 puslapiai (902 žodžiai)
  • Ieva
  • Etalonų ir prototipų poveikis socialiniam suvokimui
    10 - 6 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Etalonų ir prototipų poveikis socialiniam suvokimui. (2015 m. Balandžio 10 d.). https://www.mokslobaze.lt/etalonu-ir-prototipu-poveikis-socialiniam-suvokimui.html Peržiūrėta 2021 m. Gegužės 15 d. 20:48
×
41 mokytojas prisijungę laukia tavo klausimo