ETF indekso fondas


Įvadas. Biržoje prekiaujami fondai. ETF fondų ypatybės bei klasifikacija. ETF fondų prekybos mechamizmas. ETF fondų struktūra bei rinkoje esančios fondų rūšys. ETF indeksų fondų privalumai ir trūkumai. Išvados. Literatūros šaltiniai.

4. Efektyvumas. Kadangi daugiausiai prekyba vyksta antrinėje rinkoje per biržą, pačiam fondui nereikia pardavinėti savo investicinių vienetų (nebent tik tais atvejais kuomet instituciniai investuotojai perka didelius akcijų blokus tiesiogiai iš fondo). ETF fondui nereikia laikyti grynųjų pinigų arba pardavinėti akcijų rinkai krentant, kad galėtų grąžinti investuotojams jų įdėtus pinigus. Visa tai leidžia fondo valdytojams valdyti ETF portfelį efektyviai. Be J. Traulsen išskiriamų privalumų S. Stewens (2003) pateikia kelis papildomus biržoje prekiaujamų fondų privalumus:

1. Nėra minimalios investavimo sumos. Tačiau kaip buvo aptarta anksčiau investuoti reiktų nemažą sumą dėl didelių sandorių mokesčių.

1. Pirkimo pardavimo kainos skirtumas. Dėl ETF fondų veikimo mechanizmo gali atsitikti taip, jog investuotojas įsigys ETF fondą su premija, o parduos su nuolaida. Tai reiškia, kad rinkos kaina neatitiks tikrosios fondo vertės. Dažniausiai tokia situacija susiklosto, kuomet prekyba rinkoje yra prasta, tačiau taip nutinka nedažnai. Kuo nepastovesnė rinka tuo didesnis pirkimo pardavimo kainų skirtumas.

2. Investicinių trestų (UIT) pagrindu sukurta struktūra. Kaip jau buvo nagrinėta anksčiau, tokios struktūros biržoje prekiaujami fondai negali reinvestuoti dividendų, o juos laiko specialioje sąskaitoje kol ateina terminas dividendus išmokėti akcijų turėtojams. Toks vietoje reinvestavimo dividendų atidėjimas gali turėti įtakos galutiniam fondo pelningumui.

3. Gali nepakartoti sekamo portfelio pelningumo. Sekimo paklaida, komisiniai mokesčiai, likvidumas gali nulemti tai jog ETF fondas nepasieks rinkos pelningumo. A. Avdejevas (2008) teigia, jog pagrindiniai ETF trūkumai – kol kas dar nelabai suprantami portfelio valdymo metodai bei nežinomi indeksai, prie kurių fondai yra "pririšti". Pasak autoriaus kai kuriems investuotojams trūkumu gali tapti ir didelis ETF fondų pasirinkimas, nes sunku pasirinkti koks ir kokios kompanijos ETF fondas geriausiai atitinka investuotojo numatytą strategiją. Tam reikia atlikti analizę, kuri turi apimti didelį skaičių fondų.

Tokiu atveju didėja portfelio apyvartumas bei prekybos sąnaudos. Noras dažnai keisti ETF fondus taip pat gali atnešti ir nuostolį, kadangi trumpuoju laikotarpiu yra pakankamai sunku numatyti kada geriausiai įsigyti, o kada parduoti vieną ar kitą ETF fondą. Todėl per didelis lankstumas gali sukelti situaciją kuomet ETF yra įsigyjamas aukščiausiame savo taške, o parduodamas žemiausiame. Tačiau su autoriaus nuomone, jog tai yra trūkumas galima sutikti tik iš dalies, kadangi investuotojai kurie renkasi ETF fondus kaip tik gana dažnai pasigenda, jog pasirinkus pasyvų portfelio valdymą nėra galimybės generuoti aukštesnės nei rinkos grąžos, nes ETF fondai yra susieti su indeksais ir jų portfelis valdomas pasyviai. Taigi išanalizavus skirtingų autorių pateikiamus biržoje prekiaujamų fondų trūkumus, galima teigti jog didžiausias jų trūkumas yra sandorio mokestis ir komisiniai mokesčiai brokeriui, nes tai sumažina galimybę periodiniam investavimui. Taip pat gana didelis trūkumas yra tai jog portfelis valdomas tik pasyviai, kadangi investuotojai trumpame laikotarpyje dažniausiai siekia uždirbti didesnį nei rinkos pelningumą.

Žinoma norint pasiekti didesnį pelningumą galima pačiais ETF fondais prekiauti aktyviai, tačiau tuomet susiduriama su jau aptartu sandorio mokesčio ir komisinių trūkumu bei papildoma rizika. Be to kai kurie ETF fondų privalumai, esant rinkoje tam tikroms sąlygomis, gali tapti trūkumais. Išnagrinėjus biržoje prekiaujamų fondų privalumus ir trūkumus, galima teigti jog šie fondai turi daugiau privalumų nei trūkumų, tačiau šie privalumai ir trūkumai yra pateikiami tradicinių fondų atžvilgiu. Investuotojas vertindamas ETF fondų privalumus ir trūkumus dažniausiai lygina juos su tradiciniu investiciniu fondu. Tie investuotojai, kuriems ETF fondų trūkumai yra dideli dažniausiai pasirenka ne koki nors kitą investicinį instrumentą, o tiesiog giminingus ETF fondams tradicinius investicinius fondus. Pagrindinės tradicinių fondų pranašumas yra galimybė rinktis ne tik pasyvų, bet ir aktyvų portfelio valdymą.

  • Ekonomika Tyrimas
  • Microsoft Word 215 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 19 puslapių (5177 žodžiai)
  • Universitetas
  • Germantas
  • ETF indekso fondas
    10 - 2 balsai (-ų)
ETF indekso fondas. (2015 m. Spalio 25 d.). https://www.mokslobaze.lt/etf-indekso-fondas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 24 d. 00:43
×