Etika ir politinė filosofija


Etika ir politinė filosofija. Etikos mokslo struktūra.  Deskriptyvinė (aprašomoji) etika.   Normatyvinė etika.  Metaetika. Politinė filosofija. Nikolo makiaveli. Socialinė utopija. Tomas Moras. Tomazas Kampanela (1568 – 1639). Saulės miestas. Prancūzų apšvietos idėjos.


 Pagal pažinimo interesus etika skirstoma į tris sritis: deskriptyvinę (aprašomąją), normatyvinę etiką metaetiką.

 dažniausiai yra naudojama socialinių mokslų, srityje, antropologijoje, etnografijoje, būdinga istorikams. Apima konkrečius empirinius sociologinius, etnografinius, antropologinius, istorinius, psichologinius tyrimus. Analizuojama tam tikro sociumo: visuomenės, ar jos grupės moralė ir dorovė. Analizuojami paplitę papročiai, tradicijos, nuostatos, vertybės, visuo¬menės pripažįstamos normos ir idealai, dorovės įvaizdžiai, stereotipai, doroviniai santykiai ir moralinės sąmonės mechanizmai, moralinė kalba, doras elgesys.

 skirtingai nuo aprašomosios etikos nagrinėja ne tik tai, kaip žmonės, žmonių grupės elgiasi, o kelia klausimus kaip žmogus turėtų elgtis, kaip nederėtų elgtis, kurie veiksmai yra geri, teisingi, kurie blogi, klaidingi, neteisingi, kokiais moraliniais principais ir normomis vadovautis, kokių idealų siekti, aiškina kas yra gėris ir blogis, dorybės ir ydos, kokia yra moralinės pareigos esmė. Normatyvinė etika ieško aukščiausių principų, vertybių, kuriomis remiantis priimamos moralės normos, įstatymai, draudimai. Atsižvelgus į tai, kokie principai, vertybės pabrėžiamos normatyvinė etika skirstoma į teleologinę normatyvinę etiką, utilitarizmo, deontologinę etiką ir kt. .

Vadinama analitine etika, tyrinėja moralės kalbą, sąvokas, terminus loginiu bei lingvistiniu požiūriais (pavyzdžiui, ką mes turime omenyje vartodami žodį "geras", „doras“, „ydingas“, „pareiga“, „vertybė“, „dorybė“, „moralė“, „atsakomybė“). Antra vertus, ji tiria racionalius etikos sistemų pamatus, etikos sistemas, nagrinėja jų logines struktūras, jas grindžiantį samprotavimo būdą bei jų kalbą, įvairių etikos sistemų kūrėjų samprotavimo būdus ir logiką.

  • Etika Skaidrės
  • MS PowerPoint 60 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 32 puslapiai (1341 žodžiai)
  • Universitetas
  • Kuoala
  • Etika ir politinė filosofija
    10 - 1 balsai (-ų)
Etika ir politinė filosofija . (2017 m. Birželio 12 d.). https://www.mokslobaze.lt/etika-ir-politine-filosofija.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 22 d. 19:09
×