Etika ir slauga


Įvadas. Etika. Etikos pradžia. Sveikatos priežiūra ir etika. 5 1. 3 Medicinos etikos sąvoka. Medicinos etikos mokslo pradžia. Medicinos etikos sistema ir lygmenys. Slauga. Pagrindiniai slaugos etikos principai. Slaugos koncepcijos. Išvados. Naudota literatūra.


Ankščiau medicinos etika rūpėjo tiktai gydytojams. Dabar tai- tema, kuri domina visus. Visi susiduriame su sveikatos priežiūra, gydytojais, medicinos personalu, ligomis, skausmu ir mirtimi. Beveik kiekvieną savaite per televizijos ar radijo žinias kalbama etikos temomis. Politikoje taip pat aptariami medicinos etikos dalykai, priimamii įstatymai ir potvarkiai. Pavyzdžiai, dažniausios temos: gydytojo ir paciento santykiai, profesinė paslaptis, iki galo atliktas ar nutrauktas gydymas, organų donorystė, laukiančiųjų sąrašai, eutanazija, elgesys su pacientais, nepajėgiais išreikšti savo valios, gnetinės manipuliacijos.

Etika nuo seno yra filosofijos dalis. Europos filosofijos istorija prasideda antikinėje Graikijoje. Ieškodami tiesos ir išminties graikų filosofai kėlė etikos klausimus. Tų klausimų pagrindas buvo pirmiausia praktiniai rūpesčiai: kaip kuo teisingiau oganizuoti visuomenę? Kaip skatinti ne cinizmu ir išnaudojimu, o abipusiu draugiškumu pagrįstus žmonių santykius? Kaip auklėti, kad bendruomenėje žmonės galėtų atlikti jiems skirtas funkcijas? Norint atsakyti į šiuos praktinius klausimus, reikėjo suformuoti pagrįstas teorines nuostatas dėl pagrindinių dalykų: kas yra teisingumas, draugystė, doras gyvenimas?

Su Sokrato(469- 399m. pr. Kr.) vardu siejama sisteminės etikos pradžia. Jis apmąstė įvairias žmogaus elgesio formas. Tą darė kalbėdamasis su žmonėmis. Jis teigė, kad etika veikia ten, kur žmonės yra kartu,- Atėnų turguje. Kalbėdamasis su bendrapiliečiais mėgino rasti atsakymus į klausimą, kaip reikia gyventi. Šitaip pasipriešino plačiai įsigalėjusiai minčiai, kad kiekviena bendruomenė pati apibrėžia, kas yra gerai. Šia mintimi teigiama: kas nors teisinga ar kelia susižavėjimą, nes šalyje ar valstybėje taip vertinama. Tai susitarimo dalykas ir palyginti laisvai apibrėžiamas. Todėl teisingumo kriterijai įvairiose šalyse skiriasi. Geriausia, ką gali padaryti individas, yra prisitaikyti. Didžiausia sėkmė laukia to, kuris ištirinėjęs įsigalėjusius susitarimus geriausiai prisitaiko ir labiausiai moka įgyti bendrapiliečių pagarbą. Sokratas atmeta tokį mąstymo būdą, nes tai, kas priimta, jo nuomone, nesutampa su tuo, kas yra gerai. Tas, kuris gyvena žiaurios diktatūros sąlygomis, turi pats apsispręsti, ar nori tai gyventi ir ar galiojančios normos nusipelno pagarbos.

Medicinos etika išsirutuliojo į atskirą discipliną savo vadovėliais, laikraščiais, institutais ir specialistais. Nepraeina nė dienos, kad medicinos etikos žiūrovai patys arba prašomi neišsakytų savo nuomonės dėl vienų ar kitų sveikatos priežiūros įvykių ir jos raidos padarinių. Neneigiama, kad šitaip iš dalies daromas poveikis sveikatos priežiūros praktikai- tai susiję su naujų įstatymų leidimu, medicinos etikos komisijų steigimu ir pacientų sąmoningumo didėjimu. Be to, etika tapo sveikatos priežiūros mokymo programų dalimi. Kad ir kaip būtų vertinama etika, šiuolaikinis specialistas negali jos apeiti dirbdamas savo darbą.

  • Medicina Referatas
  • Microsoft Word 32 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 12 puslapių (2362 žodžiai)
  • Kolegija
  • Erika
  • Etika ir slauga
    10 - 8 balsai (-ų)
Etika ir slauga. (2016 m. Kovo 17 d.). https://www.mokslobaze.lt/etika-ir-slauga.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 21 d. 13:11
×