Etika konspektas


Etikos konspektas. Seimos etika. Verslo etikos konspektai. Augustinas profesine etika. Profesinė etika konspektas. Pedagogine etika konspektai. Socialine etika konspektas. Ese verslo etikai. Profesinė etika 3. Iš ko kildinama sąžinė?.

Etikos mokslo objektas. Rūšys. Filosofinė etika: struktūra, esmin. Sąvokos. Moralės kilmės problema. Valia ir intelektas (sąžinė) rūšys, f-jos. Sąžinės veikimo principai, funkcijos. Dorybė: kilmė, rūšys, paskirtis. Aristotelis. Vertybės samprata. Vertybės kilmė.

Etika – tai mokslas apie moralę, nagrinėjantis (objektas-) moralinių (dorovinių) dalykų esmę, kilmę, individų mąstyseną, dorumą, poelgius, žmonių socialinių santykių moralinį vertinimą.

Etikos mokslas yra specifinis, nes apima keletą kitų mokslų: filosofinė-teorinė etika, empirinė-aprašomoji.

Filosofinė-teorinė etika – nesusijusi su normų kūrimu, jų netiria ir nekuria. Į tai ką ji tyrinėja negalima atsakyti faktais. Tyrimo metodas – interpretacija.

Skiriama į: 1) individualioji etika – nagrinėjanti vidinį dorinio veikimo mechanizmą, kaip sąveikauja moralė, dorovė, sąžinė, dorybė, vertybė ir kt.

2) visuomeninė etika – jos pagrindas: papročiai, tradicijos, kurie sudaro tam tikro elgesio modelius visuomenėje, kuriuos mes vadiname normomis. Jos įdiegtos tautoje ar šeimoje ir formuoja tolesnį elgesį.

Teorinė-filosofinė etika nagrinėja ryšį tarp individo lygmens ir visuomenės lygmens: kaip susiformuoja moralinės nuostatos? Ar aplinka veikia žmogų, ar jis pats sąmoningai apsisprendžia? Kaip sąveikauja intelektas ir protas? Ir daugelį kitų klausimų.

Aprašomoji-empirinė etika – taikomoji etika, susij. Su konkrečių nuomonių (normų) visuomenėje tyrimu, koregavimu, kūrimu. Tai – socialinis mokslas. Taiko metodus: stebėjimas ir eksperimentas.

Rušys: 1)konfesinė etika (dvasininkų). 2)medicininė etika. 3)šeimos etika. 4)profesinė etika. 5)racionalistinė pozicija (platonas, aristotelis, tomas akvinietis, augustinas, kantas) – moralė egzistuoja objektyviai ir yra kildinama iš: 1) aukščiempiristinė pozicija (f. Bacon, hobbes, lock, human) – moralė kyla iš jausmo ir yra žmogaus psichinės struktūros rezultatas. Humas- kiekviename žmoguje yra įgimtas simpatijos jausmas kitam, o žmogus yra socialinė būtybė, bet dėka simpatijos jausmo yra geranoriškas kito atžvilgiu. Jei kitas pažeidžia altruistiškumo ar simpatijos jausmą - jo nekenčiame.

Reliatyvistinė pozicija: moralė - kultūros produktas - atsirado tam, kad apsaugotume save ir šeimą nuo seksualinių protrūkių.

Nei viena pozicija negali būti teisinga ar klaidinga ir negali pretenduoti į objektiškumą, nes visi filosofai nagrinėjo tik tam tikrus dalykus.

Vidinis dorinio veikimo mechanizmas - tai, nuo ko priklauso individo, kaip racionalios būtybės moralumas: valia, intelektas(jų santykiai), valios ir intel. Klaidos, sąžinė (struktūra ir princ. ), dorybė, vertybė.

  • Microsoft Word 25 KB
  • 2012 m.
  • 5 puslapiai (4282 žodžiai)
  • Etika konspektas
    10 - 1 balsai (-ų)
Etika konspektas. (2011 m. Rugpjūčio 05 d.). https://www.mokslobaze.lt/etika-konspektas.html Peržiūrėta 2020 m. Gegužės 27 d. 12:09
×
101 mokytojas prisijungę laukia tavo klausimo