Etika teisėje


Etika teiseje rasto darbai. Etika teiseje: bendrasis geris. Etika teiseje konspektas.

Sąvokos. Etosas. Dorovė. Dorybė. Moralė. Etika. Etikos kryptys. Etinės teorijos. Racionalizmas. Empirizmas. Bekonas. LOKAS. Relaityvizmas. Bendrasis gėris. Ką vadiname gėriu ir blogiu? Etikos teorijos. Deontologija. Teleologija. Utilitarizmas. J. Millo etikos teiginiai. Veiksmo(poelgio) utilitarizmas (act-utilitarism). Taisyklės utilitarizmas (rule-utilitarism). Utilitarizmas sukelia tokių problemų.

Dorovė – tai asmenybės visuomeninė, išorinė raiška: praktinis, kasdieninis elgesys ir žmonių tarpusavio santykiai/gyvenimo visuomenėje bei elgesio principai ir normos; Dorovė platesniąja prasme – tai tam tikram etosui būdingų papročių visuma

Dorybė – gera žmogaus būdo savybė; Sofistams dorybė – kaip amato įvaldymas; Sokratui – kaip išmintis (žinojimas); Platonui – idealiųjų formų pažinimas ir harmonija; Aristoteliui – praktinė išmintis (elgesio įprotis, įgyjamas praktiškai veikiant), laimės pamatas.

Ką vadiname gėriu ir blogiu? - Gera yra tai, kas geidžiama, tinkama, priimtina, vertinga. Bloga – kas netinka ir atstumia. Etikoje – tai ypatingos rūšies vertybės, jų nėra stichiškuose gamtiniuose procesuose. Tai moralinės (etinės) sąvokos. Gėris absoliučia prasme – išreiškia reiškinių ar įvykių teigiamą reikšmę, atsižvelgiant į aukščiausią vertybę – idealą. Dorovinio tobulumo idealas apsprendžia gėrio ir blogio sąvokų turinį: gera yra tai, kas prie šio idealo artina, o bloga – kas tolina.

Gėris – tai atitikimas idealui (aukščiausiojo gėrio idėjai, tikslui, laimei). Gera yra tai, kas prie jo artina. Bloga – tai kas nuo jo nutolina. Blogis – neatitikimas visuotinai nustatytoms normoms, priešingybė gėriui.

Svarbu atkreipti dėmesį, kad apie gėrį ir blogį etine prasme galime kalbėti tik tada, jei: Tai laisva valia atlikti žmogaus veiksmai; veiksmai atlikti ne tik laisvai, bet ir sąmoningai remiantis tam tikru elgesio standartu – idealu.

I. Kantas savo etiką grindė ne jausmais, o praktiniu protu. Praktinio proto sugebėjimas vadovautis tik mąstymu, atsisakius visko, kas susiję su jausmais ir yra moralės galimybės sąlyga.

Pasak I. Kanto, būti moraliam, reiškia gyventi pagal proto diktuojamus principus. Protas padeda žmogui įveikti blogį bei kurti moralinį gyvenimą. Visa, kas yra moralu, yra gėris, vertybė. Yra daug dalykų, kurių gyvenime siekiama, tačiau moralinės vertės jie neturi. Neturi jos ir materialūs veiksniai, kurių vertė matuojama kaina. Kitaip sakant, moralė kainos neturi. Taigi, pasak I. Kanto, moralę žmogus kuria pats, vadovaudamasis savo protu, be jokių autoritetų ar išorinių jėgų, kurioms kartais neišvengiamai tenka paklusti. Tačiau moralinę vertę turi tik tas veiksmas, kuris atliekamas savarankiškai, apsisprendus paklusti protui. Protas nustato elgesio taisykles, moralės dėsnius, kurių žinojimas ir laikymasis apsprendžia žmogaus moralinę vertę.

I. Kantas pirmą kartą filosofijos istorijoje atskyrė moralę nuo laimės. Šimtmečiais filosofai tvirtino, kad etikos, netgi visos filosofijos tikslas yra išmokyti žmogų būti laimingu. Tuo tarpu I. Kantui atrodo keista, kad galima moralaus elgesio principus sieti su laime. Jis manė, kad laimės motyvai, įvesti į moralę gali ją sunaikinti. I. Kantas etiką laikė mokslu, nurodančiu ne kaip tapti laimingam, o kaip tapti vertam laimės. Žmogaus gyvenimo siekiamybė yra pareiga, o kiekvieno žmogaus pareiga yra užsitikrinti sau laimę. Valdžia, turtai, garbė, netgi sveikata bei gera savijauta ir pasitenkinimas esama padėtimi suvokiami kaip laimė dažnai įkvepia išpuikimą, jei žmogus neturės geros valios. Aplinkiniai niekada nejaus malonumo būti šalia tokio žmogaus, kurio nepuošia nei vienas geros valios bruožas. Žmogaus elgesys turi tiesioginę moralinę vertę jei jis ieško laimės remiantis ne polinkiais, o pareiga. Gera valia yra būtina sąlyga, kad žmogus pasijustu vertas būti laimingas.

  • Microsoft Word 45 KB
  • 2016 m.
  • 9 puslapiai (4418 žodžiai)
  • Universitetas
  • Raimonnda
  • Etika teisėje
    8 - 1 balsai (-ų)
Etika teisėje. (2014 m. Sausio 22 d.). https://www.mokslobaze.lt/etika-teiseje.html Peržiūrėta 2020 m. Rugpjūčio 13 d. 02:20
×
129 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo