Etikos egzamino konspektas


EGZAMINAS Profesinės etikos principai. Profesinės etikos vertybės efektyvumas , ekonomija , socialinė lygybė ir teisingumas. Profesinės etikos problemos paternalizmas , elitizmas , susvetimėjimas , diskriminacija. Atsakomybės rūšys profesinėje etikoje politinė , profesinė , asmeninė. Bioetikos principai autonomijos , geradarystės , nekenkimo , teisingumo. Dietisto bendravimo su klientu pacientu bruožai asimetrija , pasitikėjimas , galia , įgaliojimai. Dietisto bendravimo su klientu pacientu modeliai paternalistinis , informacinis , konsultacinis , interpretacinis. Paciento orumą išsauganti sveikatos priežiūra. Komandinio darbo principai. Gyvybės vertė instrumentinė , asmeninė , vidinė savaiminė. Sveikatos samprata. PSO sveikatos apibrėžimas. Negatyvi sveikatos samprata. Pozityvią sveikatos sampratą. Šiuolaikinės sveikatos priežiūros tikslai ir dietisto vaidmuo juos įgyvendinant. Reikalavimai dietisto kalbai. Profesinis taktas. Vengti kalbos antikultūros formų. Ugdyti turtingą žodyną. Ugdyti savo mąstymo kultūrą. Paciento psichologinį tipą , amžių , lytį , nuotaiką , dvasinę būseną. Negalima nutraukti paciento. Reikalavimai dietisto aprangai.


Kad būtų geras medikas, gydytojas turi turėti tam tikrų savybių kaip žmogus (paslaugumas, prieinamumas, savitvarda, taktas, sąžiningumas, atsakingumas).

Apskaičiuojama, palyginant gautą rezultatą ir jam pasiekti reikalingus materialinius išteklius. Ekonomija reiškia, kad ribotų išteklių pagalba stengiamasi gauti geriausią įmanomą rezultatą.

Moksliniai tyrimai: Antrojo pasaulinio karo metu medicinos tyrimai buvo labai skatinami. Dėl koncentracijos žiaurumų ir dėl naujų vaistų tyrimų kurių metu tiriamieji nebuvo tinkamai informuoti, po karo nuspręsta griežtai reglamentuoti biomedicininių tyrimų sritį:

Technologijų raida: Naujų medicinos technologijų kūrimas ir taikymas. Iš pradžių į jas buvo žiūrėta labai optimistiškai, tačiau buvo suprasta, kad technologijų taikymas gali kelti etikos problemų (pvz. dirbtinio kvėpavimo aparatas. Ar jis nepratęsia kai kurių pacientų mirties kančių? Širdies ir kvėpavimo sustojimas įveikiamas reanimacija. Kada iš tiesų žmogus laikytinas mirusiu?). Technologijos pasiekimai gali tapti moralės problemų priežastimi. Technika didina medicinos galią, dėl to būtina nuolat svarstyti, kaip prasmingai ją taikyti, vadinasi, ir tinkamai valdyti medicinos galią.

Sprendimas ar teisinga taikyti biomedicinines technologijas konkrečiam pacientui ar jo atstovui? Tam kad pacientas galėtų priimti galutinį sprendimą, svarbus yra situacijos įvertinimas medikų požiūriu ir teisinė tos šalies bazė.

Demografinės permainos: Vidutinės gyvenimo trukmės didėjimas. Išauga senų žmonių skaičius. Dėl visuomenės senėjimo ir dėl to kad vis daugiau ir ilgiau serga lėtinėmis ligomis, išlaidų sveikatos priežiūros srityje vis daugėja, tačiau lėšos yra ribotos todėl svarbu nustatyti sveikatos priežiūros tikslus ir ribas (pvz. kiek prasminga medicinos intervencija, jei žmogus senas? Ar gali būti atsižvelgiama į amžių skirstant ribotas priežiūros lėšas?)

Tik pats pacientas gali nuspręsti kaip jis įsivaizduoja kokybišką gyvenimą, sveikatos priežiūros paslaugos turi būti vienodai prieinamos visiems visuomenės nariams.

Socialinės permainos: Po antro pasaulinio karo buvo pradėta tobulinti valstybės socialinės rūpybos sistemą. Stengiamasi užtikrinti, kad visi gautu reikiamą priežiūrą ir kad niekas dėl ligos, neįgalumo ar senatvės nepatirtu finansinių sunkumų.

Sveikatos priežiūros politika ir ekonominių motyvų reikšmė vis dažniau tampa etikos diskusijų pagrindu (pvz. kiek įmanoma atskirti būtiniausias paslaugas, kurios turi būti visiems prieinamos ir gaunamos, nuo mažiau reikalingų, už kurias žmonės turėtu mokėti patys?)

Moralinis netikrumas. Yra susijęs su pakitusiu pačiu mąstymu apie etiką.

Naujas paciento asmenybės akcentavimas: pacientas nėra objektas, kuris nuolankiai ištveria bet kokį gydymą; ar kūnas, kuri reikia pataisyti, kai sugenda. Pacientas yra subjektas, kuris nusipelnė pagarbos.

Jeigu tam tikroje situacijoje skiriasi mediko ir paciento vertybės tai svarbesnėmis laikoma paciento vertybės.

Autonomijos principas reiškia, kad Pacientas, jeigu jis tinkamai informuotas, pats gali priimti sprendimus dėl savo sveikatos priežiūros.

Pagrindinės šio principo taikymo sąlygos: pacientas turi būti autonomiškas, tinkamas paciento informavimas.

Pilnametis (nuo tam tikro amžiaus ir tam tikrose situacijose pacientas gali įgyti dalinę autonomiją).

  • Microsoft Word 37 KB
  • 2019 m.
  • Lietuvių
  • 9 puslapiai (3229 žodžiai)
  • Kolegija
  • Oxy
  • Etikos egzamino konspektas
    10 - 2 balsai (-ų)
Etikos egzamino konspektas. (2019 m. Sausio 09 d.). https://www.mokslobaze.lt/etikos-egzamino-konspektas.html Peržiūrėta 2019 m. Birželio 26 d. 21:19
×
Užduokite klausimą bet kuria mokslo tema