Etikos filosofijos kilmė ir taikymas visuomenėje


Įvadas. Etikos kilmė. Etikos filosofijos privalumai mūsų visuomenėje. Išvados. Literatūra.

Temos aktualumas. Keičiantis laikmečiams, keitėsi ir pasaulis: vyko karai, politinės ir ekonominės santvarkos, geografiniai bei mokslo atradimai, o kartu su jais ir žmonių požiūris į pasaulį. Vykstant visiems šiems aspektams, buvo aktualios tam tikros žmogiškosios vertybės ir moralė. Taigi, tam buvo reikalinga etikos filosofija, dar kitaip vadinama moralės teorija, kuri nagrinėjo tai kas laikoma teisinga arba gera ir jos klausimai išlieka aktualūs iki pat šių dienų, nes kaip ir praeityje taip ir dabar vyksta kaita pasaulyje.

Problema. Šiomis dienomis vis labiau įsigalint tiksliesiems mokslams įsigalėjo ir samprata, kad etika kaip ir visa filosofija yra mažai reikšmingas dalykas. Bet jei butų atsisakyta etikos ar mūsų civilizacija sėkmingai vystytųsi toliau?

Tikslas. Išanalizuoti etikos filosofijos kilmę ir įrodyti jos svarbą mūsų visuomenėje.

Etikos filosofijos ištakos prasideda pirmuose pasaulio literatūros kūriniuose kaip šumerų Gilgamešo epas, Homero „Iliada“ ir islandų Edos epas. Juose vaizduojamos vertybės, kurios tinka genčių lyderiams. Narsa ir drąsa yra herojaus pagrindinės savybės ir jos nėra suvaržytos moralinių sumetimų. Kerštas ir vendeta yra būdingi herojaus veiklai. Dievai, pasirodantys epuose, nėra moralinių vertybių gynėjai, bet yra kaprizingos gamtos jėgos, kurių yra bijoma, tačiau galima jas permaldauti.

Griežtesnių etikos tvirtinimų galima rasti antikos civilizacijų literatūroje, kuri buvo pritaikyta žemesnių klasių visuomenei. Šumerų ūkininko kalendoriuje ir egiptiečių Amenchotepo apmokymuose buvo patariama ūkininkams palikti šiek tiek grūdų neturtingiesiems ir už tai jiems buvo pažadėtos dievų malonės.

Platonas mini keturias antikines dorybes savo knygoje „Valstybė“: išmintis, drąsa, saikas, teisingumas. Taip pat tris sielos rūšis: protingoji siela (išmintis priskiriama valdovams), mirštančioji siela (kariams prisikiriama drąsa), geismingoji siela (amatininkams priskiriamas saikas). Tai idealus, tačiau nelabai realus modelis, bet jo vistiek reikia siekti.

  • Filosofija Referatas
  • Microsoft Word 39 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 9 puslapiai (1542 žodžiai)
  • Universitetas
  • Juozas
  • Etikos filosofijos kilmė ir taikymas visuomenėje
    10 - 8 balsai (-ų)
Etikos filosofijos kilmė ir taikymas visuomenėje. (2015 m. Gruodžio 14 d.). https://www.mokslobaze.lt/etikos-filosofijos-kilme-ir-taikymas-visuomeneje.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 23 d. 08:57
×