Etikos kodeksai ir moralinės normos įmonėje „Eso“


Įvadas. Etikos kodekso sudarymo principai. Etikos kodekso samprata. Etika ir verslo etika. Verslo etikos būklė Lietuvoje. Moralės apibrėžimai. Etikos kodekso tikslai, funkcijos ir paskirtis. Įmonės pristatymas. ESO poveikio sritys. ESO ugdymas. Profesinės sąjungos ir kolketyvinė sutartis. Iniciatyva „Tiek kiek reikia“. Įvertinimai. Parama. Darbuotojų etikos kodeksas. Etikos kodeksų trūkumai. Etikos kodeksų privalumai. Išvados. Literatūros sąrašas.


Kiekviena įmonė stengiasi problemas tarp bendradarbių ar visuomenės spręsti etiškai. O kad organizacijose vyrautų etiškas narių elgiasys tam yra kuriamas etikos kodeksas.

Visiems žinoma, jog jau ilgai galioja priesaikos daktarams – hipokrato, advokatams. Jos nekartą buvo keičiamos ir atnaujinamos vis iš naujo iki tol kol susikomplektavo dabar esamos priesaikos. Priesaikos palaipsniui buvo vadinamos kodeksais. Darbo kodeksai populiarus reiškinys užsienio šalyse, tačiau po truputi visa tai atkeliauja ir į Lietuva. Štai dėl ko svarbus šis darbas.

Šio darbo tyrimo objektas yra AB ESO  – Energijos skirstymo operatorius – etikos kodeksas nustatant moralines normas.

Šio darbo tikslas yra išanalizuoti bei įvertinti etikos kodekso rengimą ir pateikimą įmonės darbuotojams.

Įvairiuose moksliniuose šaltiniuose teigiama, kad eitkos prigimtis turi socialines ištakas. Moralė būdama etikos objektu apsprendžia žmogaus poelgio ar veiklos dorovės lygį, kuris atsiranda žmogui būnant socialinėje aplinkoje ir ją veikiant. Pastaraisiais dešimtmečiais vakarietiškoji civilizacija padarė milžinišką pažangą ir šis pasiekimas iš esmės pakeitė pasaulį. Žmogaus kuriamose veiklose kilo poreikis skatinti ir pėsti moralines verslo vertybes.

Verlo etika kilo iš siekio formuluoti ir apibrėžti santykius kylančius tarp įvairių profesijų atstovų. Šiuolaikinė verslo etika grindžiasi tokiomis nuostatomis kaip pasitikėjimas bendradarbiais, konfidencialios informacijos saugojimas, tikslumas ir atidumas darbe. Verslo etika šiuolaikiniame pasaulyje reikalinga tam, kad gintų įmonės interesus prieš visuomenę ir atvirkščiai.

Kuriant verslą abai svarbu suprasti, kas yra verslo etika, kodėl etiškas elgiasys yra naudingas, kad verslas būtų sėkmingas, taip pat labai svarbu žinoti, kam reikalinga sociainė atsakomybė. Juk suprantant verslo etiką ir socialinė atsakomybę patys sužinome savo, kaip piliečio ar darbuotojo teises ir pareigas. Labai svarbu laikytis etikos moralės normų, nes tai padeda sukurti geresniu santykius ir malonesnę aplinka darbovietėje.

Svarbiausi etikos principai yra: sąžiningumas, patikimumas, teisingumas, rūpinimasis kitų gerove, kito žmogaus teisių gerbimas, pagalba kitiems, pagarba kitiems, konfidencialumas.

Kiekviena įmonė norinti dirbti efektyviai privalo turėti etikos kodeksą, jis nustato tam tikras teises darbo aplinkoje ir tai kas susiję su tuo darbu.

Etikos kodeksai suteikia visomenei pasitikėjimo. Žinodami, kad pareigūnas sąžiningai atlieka savo pareigą, jausimės stabiliai.

Visų etikos kodeksų tikslas yra vienodas – užtikrinti saugią aplinką kiekvienam darbuotojui. Tačiau kone kiekviena įmonė turi atskirą kodeksą ir apibrėžia aiškias normas, kurių kiekvienas privalo laikytis. O kam gi reikalingas etikos kodeksas? Yra kelios priežastys etikos kodekso paskirties: apibrėžti jau nustatytas taisykles, užtikrinti, kad visi darbuotojai turėtų lygias teises, nustatyti įmonės profesionalumą. Tik esant įmonėje komfortiškai aplinkai, darbuotojai dirbs efektyviai ir sieks maksimalių rezultatų.

Kiekvieno etikos kodekso tikslai yra vienodi, nes tam ir buvo sukurtas kodeksas, kad užtiktintų kiekvieno darbuotojo, nesvarbu, kur is dirba, saugią aplinką. Juk nesinori dirbti tokioje aplinkoje, kur esi užspaustas į kampą ir eini į savo darbą tik dėl to, kad išlaikytu šeimą. Tikslai yra paprasti ir gan aiškūs. Vienas iš etikos kodekso tikslų yra informavimas. Jis informuoja kiekvieną darbuotoją, kad jis privalo laikytis įmonės kodekso. Taip pat tai yra drausminimas, taip įspėjant, kad jei yra nesilaikoma taisyklių darbuotojas gali būti atleistas nuo jo esamų pareigų. Dar sakoma, kad yra normatyvinis tikslas - tai, apibrėžti arba kitaip sakant verbalizuoti nustatytas taisykles. Kiekvienas darbuotojas privalo suprasti taisykles ir griežtai jų laikytis. Beto, yra instrumentinis tikslas – tai išspręsti visų laikų esamą bėdą – pašaipas darbo aplinkoje. Šis tikslas yra dilemos randimo tikslas. Na ir paskutinis tikslas etikos kodekso yra apsauginis. Apsaugoti ne tik darbuotojus, bet ir pašalinius asmenis nuo diskriminavimo, mobingo ir panašaus elgesio. Kodeksai adresuojami visiems konkrečios profesijos atstovams, organizacijos paslaugos ar prekės pirkėjams (vartotojams), organizacijos potencialiems partneriams (investuotojams, kreditoriams, bendrų projektų dalyviams), visuomenei (bendruomenei).

  • Microsoft Word 128 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 24 puslapiai (4763 žodžiai)
  • Kolegija
  • Samanta
  • Etikos kodeksai ir moralinės normos įmonėje „Eso“
    10 - 3 balsai (-ų)
Etikos kodeksai ir moralinės normos įmonėje „Eso“. (2016 m. Gegužės 08 d.). https://www.mokslobaze.lt/etikos-kodeksai-ir-moralines-normos-imoneje-eso.html Peržiūrėta 2019 m. Gruodžio 13 d. 08:12
×
Nežinai kaip atlikti užduotį? Klausk!