Etikos konspektas


Etikos konspektas.

Kanto deontologine etika. Etika nyčės filosofijoje valia valiai , atžmogio idėjos , krikščionybės kritika . . valia valiai.


Antikinė ir krikščioniškoji antropologijos remiasi visai skirtingomis prielaidomis. Graikai sukūrė antropologinę žmogaus kaip homo sapiens sampratą, teigiančią, kad žmogus iš esmės skiriasi nuo gyvūno tuo, kad turi protą. Gamta neturinti šio prado, kuris ontologiškai sutampa su kosminiu pasaulio kūrimo principu. Žmogaus protą graikai laikė absoliučiu, pakankamai stipriu ir galingu, todėl sugebančiu idealius sumanymus paversti tikrove. Pasak vokiečių XX a. filosofo Schelerio, ši filosofinė antropologinė žmogaus samprata vienija labai skirtingus mąstytojus – nuo Aristotelio iki Kanto, Hegelio . Krikščioniškoji etika remiasi ne antikine filosofija, o Senuoju ir Naujuoju Testamentais. Dešimt Dievo įsakymų, kuriuos per Mozė Jahvė paskelbė žydų tautai, yra jos išeities taškas. Krikščioniškoji ir judėjų antropologija prasideda žmogaus sukūrimo ir nuopuolio mitu. Žmogaus prigimtį, pagal šią sampratą, persmelkia pirmapradis nuodėmės šešėlis. Nuodėmė perduodama iš kartos į kartą. Padaręs nuodėmę žmogus buvo ištremtas iš Rojaus, jis prarado amžinojo gyvenimo galimybę.Tačiau dieviškosios malonės dėka įmanomas nuodėmių atpirkimas ir sugrįžimas į amžinąjį gyvenimą.

Krikščioniškoje antropologijoje pagrindinis žmogaus santykis su jį pranokstančiu Dievu yra tikėjimas. Tikėjimas pagrindžia ir kitas dvi krikščioniškosios etikos vertybes – viltį ir meilę. Antikos kultūra gynėsi nuo krikščionybės. Tiesmukiškiausias tos gynybos būdas buvo ankstyvųjų krikščionių persekiojimas. Dauguma Romos imperatorių persekiojo krikščionis .Konstantinas Pirmasis krikščionybę pavertė institucija ir ši neseniai persekiota kankinių religija tapo didžiulę Romos imperiją vienijančia religija. .

Jeigu antikinė etika yra intelektualistinė, krikščioniškoji etika yra jausmo ir valios etika. Meilė yra jausmas. Jis nesirenkamas, o nurodomas besąlygiškai akcentuojant valios pastangas (mylėti Dievą visa širdimi, visa siela). Antikos pagarbą išminčiai krikščionybė pavertė tikėjimu, viltimi ir meile.

 • Etika Konspektai
 • 2016 m.
 • Lietuvių
 • Erika
 • 4 puslapiai (1624 žodžiai)
 • Universitetas
 • Etikos konspektai
 • Microsoft Word 18 KB
 • Etikos konspektas
  10 - 1 balsai (-ų)
Etikos konspektas. (2016 m. Rugpjūčio 18 d.). http://www.mokslobaze.lt/etikos-konspektas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 17 d. 23:50