Etinės problemos organizacijoje


Įvadas. Organizacija. Organizacijos etikos problemos. Apgavystė. Melas. Korupcija. Individuali korupcija. Sisteminė korupcija. Piktnaudžiavimas. Piktnaudžiavimas valdžia. Piktnaudžiavimas materialiniais ištekliais. Piktnaudžiavimas žmogiškaisiais ištekliais. Piktnaudžiavimas pasitikėjimu. Piktnaudžiavimas interneto tinklu. Interesų konfliktas. Seksualinis priekabiavimas. Išvados. Literatūra.


Pastaruoju metu vis dažniau galima išgirsti minint įvairias organizacijas. Šis žodis linksniuojamas ir spaudoje, ir televizijoje, ir mokymo įstaigose, ir net prie kavos puodelio.

Tačiau nerasime tobulos organizacijos. Kaip nėra namų be dūmų, taip nėra organizacijos be problemų. Problemų yra įvairių; tiek socialinių, tiek finansinių, tiek etinių.

Dažniausiai mažų kolektyvų vadovai ir kuria teigiamą įstaigos aplinką. Kai tarp vadovo ir valdinių susiklosto geri, „nefiltruoti“ santykiai, bendravimas būna nuoširdus, be jokių neigiamų bruožų ir taip susiklosto gera atmosfera. Tačiau dideliuose kolektyvuose yra ne vienas vadovas, o tam tikra jų grandinė ir kolektyvo klimatas priklauso ne nuo vieno asmens. Čia taip pat didelę įtaką turi visi vadovai – nuo paties žemiausio iki direktoriaus. Kai viršūnėse šaltis, tai ir apačiose esti žvarboka. Geri, draugiški aukščiausių vadovų santykiai sukuria šiltesnę aplinką ir visame kolektyve. Ši aplinkybė įpareigoja kiekvieną darbuotoją pasistengti kartu kurti švarų klimatą, gerinti darbo aplinką. Net ir nedidelis padalinys, maža žmonių grupelė turi įtakos kolektyvo klimatui, nes kiekvienas asmeniškai padeda jį gerinti ir yra už tai atsakingas (Vasiljevienė N., 2000).

Stabiliausiai dirbama ten, kur pačios viršūnės vienodai stengiasi ir rūpinasi draugiška, paslaugia, kiekvieną minutę pasiruošusi padėti, tolerantiška aplinka, įvairiomis teigiamas emocijas sukeliančiomis smulkmenomis, didelį bendradarbių pasitikėjimą skatinančiomis priemonėmis. Apskritai dirbti lengva tame kolektyve, kur gali savo bėdas ir džiaugsmus išsakyti šalia triūsiančiam kolegai. Tokį teigiamą klimatą turi tos įstaigos ir įmonės, kur kiekvienas darbuotojas, kad ir kokias pareigas jis eitų, rūpinasi aplinkinių gerove ir komfortu. Kolektyve vyraujančios nuotaikos, rodomos emocijos lemia visą darbo aplinką ir tarpusavio santykius. Teigiami signalai pradeda sklisti tuomet, kai draugiškai ir šiltai pasisveikinama, mandagiai kalbama ir bendraujama, deramai kreipiamasi, laikomasi punktualumo ir kt. Daugelio šių elementų visuma ir kuria įmonės klimatą.

Kiekviena etikos problema sukelia didesnių ar mažesnių rūpesčių organizacijai. Todėl jas spręsti būtina. Etikos problemos, kaip ir bet kurios kitos problemos sprendimo pradžia yra pažinimas. Tik atpažinus ir identifikavus problemą galima imtis priemonių jai pašalinti.

Kaip rašoma Dalykinės etikos knygoje (2001):„Daugelį etinių problemų bei dilemų nulėmė visų pirma komunistinės ideologijos suformuotas visuomenės požiūris į verslą ir laisvąją rinką kaip į moraliai abejotiną bei apgaulingą žaidimą be taisyklių, kuriame viskas galima. Kitą dalį problemų sąlygoja dažnai tiesiog nereflektuojami homo sovieticus įpročiai, kurie yra įsitvirtinę kaip praktinio elgesio įgūdžiai.

Šios problemos stabdo pozityvią visuomenės transformaciją ir objektyviai reikalauja diegti etikos standartus visas veiklos sferas.

Kartais taip elgiasi valdžia, pateikdama neišsamius ar iš konkretaus konteksto paimtus statistinius duomenis. Viena iš priežasčių gali duoti pagrindą optimizmui, išvengti nereikalingos panikos ar įtampos, užtikrinti ramybę ir stabilumą šalyje, kai sudėtingoje ar labai atsakingoje situacijoje reikia imtis ne tik populiarių sprendimų ar veiksmų. Tokių motyvų vedama, valdžia dažnai neįvertina savo veiksmo pasekmių: užuot užsitikrinusi eilinių piliečių paramą, ji gali lengvai prarasti pasitikėjimą (J. Palidauskaitė, 2001).

Tačiau ne visada valdžios vyrams ir moterims daug svarbiau yra ne piliečių pasitikėjimas, jų parama, o materialinė nauda, kuri gaunama apgaunant ne tik pavienius asmenis, bet ir visuomenę.

  • Etika Referatas
  • Microsoft Word 42 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 20 puslapių (7596 žodžiai)
  • Universitetas
  • Inga
  • Etinės problemos organizacijoje
    10 - 3 balsai (-ų)
Etinės problemos organizacijoje. (2017 m. Rugpjūčio 07 d.). https://www.mokslobaze.lt/etines-problemos-organizacijoje.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 20 d. 19:59
×