Etinių sprendimų mokymasis


Etinių sprendimų mokymasis. Nors tai gali skambėti keistai. Vadovo sprendimų pasekmės paliečia ne jį vieną. Būtina. Pagal. Efektyvi veikla visada siejasi su sprendimų priėmimo būdu. Vieningu susitarimu, etinių sprendinių metodais sukuriama valdžia/galia (ne subjekto. Taip bet kurios struktūros valdymą riboja kontraktas. Etikos valdymas ir mokymasis, studijavimas ir taikymas neveda į kokio nors produkto sukūrimą. Priimant etinius sprendimus ir ypač įgyvendinant iškyla etikos infrastruktūros poreikis. Dažniausiai dalykinės etikos literatūroje kaip esminis etinių sprendimų metodas. Ką galite paliesti (įskaudinti) jūsų sprendimas ir poelgis. Etines problemas spręsti taip pat padeda visas etinio patikrinimo sąrašas (pakopos, žingsniai). Kompetencijos testas. Ar aš/mes turime pakankamai kompetencijos spręst. Suintersuotųjų įtraukimo testas. Pagrindinių veiksnių testas. Ar išsiaiškinome, kokie veiksniai/priežastys (povandeninės srovės) sukuria šią situaciją. Bešališkumo testas. Ar aš/mes nejaučiame jokio pašalinio tendencingo spaudimo, siekiant paveikti mūsų sprendimą. Universalumo. Perfekcionizmo testas. Ar tai iš tikrųjų būtų pats geriausias (puikiausias) sprendimas šioje situacijoje.

Nors tai gali skambėti keistai, etikos tikslas nėra padaryti žmones labiau moraliais, jos uždavinys padėti žmonėms priimti geresnius sprendimus. Sprendimas klausimų, liečiančių tai, ką kolektyvai arba organizacijos turi daryti – sprendimai, liečiantys elgesio būdus – gali būti pelningesni dėka etinės refleksijos. Kada galvojame apie padarinius, kuriuos mums gali turėti sprendimai, tampa aišku, kad asmenys, priimantys sprendimus, turi gauti visą reikiamą pagalbą (informaciją)“ (W. Gasparski). Todėl etinių sprendinių šiandien mokosi visi tie, kurie siekia padaryti savo veiklą geresne tiek efektyvumo, tiek etiškumo požiūriu.

Vadovo sprendimų pasekmės paliečia ne jį vieną, bet daugelį organizacijos narių, pakreipia pačius veiklos procesus pozityvia ar negatyvia linkme. Todėl pagal šiuolaikinius vadybos modelius sprendimų priėmime dalyvauja visi suinteresuotieji (visi, kas atlieka tas funkcijas, apie kurias svarstoma priimant sprendimus). Kai žmonės įtraukiami į sprendimų priėmimą, tai, viena vertus, parodo, kokie jie svarbūs organizacijai, kita vertus, pačių sprendimų įgyvendinimas įgauna papildomų paskatų, vidinių įsipareigojimų, galių jiems realizuoti praktikoje. Taip organizacijos yra priverstos sukurti principus, procedūras, kodeksus, veiklos taktikas, kurios taikomos vengiant netinkamo elgesio darbe.

Būtina sąlyga, jog sėkmingoje organizacijoje turi būti sutikimas (pritarimas) iš visų suinteresuotųjų pusės – veda prie to, jog iškyla poreikis tam tikro normų komplekto, o pirmiausia – konsenso procedūrinės etikos, bendrų etinių sprendimų mokymosi.

Pagal šiuos metodus etika yra geriausiai įsisavinama tiek nagrinėjant blogiausius profesinės veiklos atstovų poelgius, tiek analizuojant elgesį, kurio bendrai tikimasi (laukiama) iš profesionalų. Preliminariai apsvarstytų etinių sprendimų įgyvendinimas padeda bet kokiai praktinei veiklai.

  • Etika Skaidrės
  • MS PowerPoint 73 KB
  • 2015 m.
  • 19 puslapių (1095 žodžiai)
  • Ieva
  • Etinių sprendimų mokymasis
    10 - 5 balsai (-ų)
Etinių sprendimų mokymasis. (2015 m. Vasario 07 d.). https://www.mokslobaze.lt/etiniu-sprendimu-mokymasis.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 19 d. 14:55
×