Etninės kultūros samprata


Etninės kultūros samprata. Įvadinės pastabos. Termino etninė kultūra atsiradimas Lietuvoje. N. Vėliaus vaidmuo. Termino etninė kultūra vartojimo praktika. Vietoj išvadų. Šaltiniai. Literatūra.

Lietuvos mokslininkai humanitarai, ypač etnografai, be liaudies kultūros, dažnai vartojo ir terminus tradicinė valstiečių buitis ir kultūra bei liaudies kultūra ir buitis. Nors lietuvių humanitarai sovietmečiu gana anksti, XX a. septintajame dešimtmetyje, pradėjo vartoti terminus etninė istorija, istorinė etnografija, etninis vienetas (LEB 10), etninis junginys (LAB 82, 267), etninis gyventojų priklausomumas (LAB 142), etninis klausimas (LAB 82), etniniai masyvai (LAB 82), etniniai pasikeitimai (LAB 359), tuo metu niekur nėra pavartoję termino etninė kultūra. Tiesa, lietuviai plačiąja prasme suvokiamai tautos kultūrai apibūdinti šalia iš Rusijos sovietinių mokslininkų perimto termino nacionalinė kultūra kai kada pavartodavo ir lituanistikos terminą (LEB 30). Jau sovietmečiu tiek Lietuvos, tiek kitų SSRS tautų humanitarai, susidurdami su tradicinės kultūros ir to meto tautų kuriamos kultūros simbioze, šių dviejų kultūros atmainų elementų susipynimu, pradėjo suvokti, kad jų vartojama liaudies kultūra ir ja išreiškiama sąvoka vis dėlto veikiausiai nėra tapati nei kaimo kultūrai, nei ikiindustrinės epochos buvusiai valstietiškajai kultūrai ir neturėtų būti šių terminų sinonimas. XX a. aštuntojo dešimtmečio Lietuvos etnologų darbuose pasakoma, kad liaudies kultūra nėra vien tik praeitis, o ir tai, kas kuriama ir egzistuoja mūsų dienomis. Pavyzdžiui, Izidorius Butkevičius rašė: „Liaudies kultūra kuriama ir vystoma iš esmės ne tuščioje dirvoje. Nauja vystosi ant senos bazės, remiasi šimtmečiais sukauptu patyrimu“ (Butkevičius 1974: 131). Taigi akivaizdu, kad liaudies kultūrą pradėta suprasti plačiau pirmiausia laiko prasme: ne tik kaip reliktus, į praeitį nueinančias senienas, bet ir jos tęstinumą dabartyje.

  • Muzika Skaidrės
  • MS PowerPoint 1035 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 31 puslapis (5028 žodžiai)
  • Skirvas
  • Etninės kultūros samprata
    10 - 6 balsai (-ų)
Etninės kultūros samprata. (2015 m. Gruodžio 02 d.). https://www.mokslobaze.lt/etnines-kulturos-samprata.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 24 d. 12:24
×