Etnologija


Etnologijos objektai ir šaltiniai. Vandens dievybės ir mitinės butybės. Lietuvių ir prūsų mirties dievai. Individo gyvenimo raida ir jos įprasminimas perėjimo ritualo teorija. Pagr. Mircea eliade teiginiai. Tradicinių vestuvių sandara. Nekrokultas. Vestuvinai papročiai.

Etnografija – (iš gr etnos -tauta, grafos -rašyti) viskas, kas yra parašyta ar sukurta apie tautą. Grigas k. (pasauliai), kilmelytė (pasakojamoji tautosajokių rašytinių šaltinių. Medžiotojų, rinkėjų kultūra. Gyvavo totelistžemdirbių kultūra. Labai ryškus protėvių kultas. Moteriškų dieklajokliai, gyvulių augintojai, spartus gyventojų prieaugis, demografinis sprogimas, tautų kraustymasis. Indoeuropiečiai karingi, dievai – vyriški, patriarchalinė valdžia. Pagrindiniai dievai: perkūnas, pakulas, patrimpas; atstovauja skirtin. Išsiskiria baltų etnosas, imami deginti mirusieji, plinta dangaus ir ugnies religijos, žemė tampa mažiau sakrali.

Geležies religija. Mirusiųjų deginimo paprotygrįžtama prie mirusiųjų deginimo, stireliginio sinkretizmo periodas. Griaunamos senosios šventovės, naikinami aukukurko etimologija: paminėtas 1249 m, valgių, javų dievas; sietinas su tuo, kas susiraizgę, susisukę; patvirtintas toponimikoje (pvz karklynė).

Puškaičio etimologija: paminėtas 1520-1530 suduvių knygelėje; žemės patula. 1418 versmės vyskupo pranešimas. Numirėlio veidas, apsigaubęs balta skara, ženklai – arklio ar karvės kaukolė. Vardas kildinamas iš patalo .

Pikulas ir pokulai. 1520-30 sūduvių knygelė. Skraidančios dvasios ar velniai. Pokulai pikulo pavaldiniai. Požemių arba tamsos dievai. Per progrubriaus šventę buvo prašoma perkūno, kad juos kur nutrenktų. Iš v baltų pikulas -priešiška butybė. Kildinamas iš indoeuropietiškų priesagų peik-, poik-, pik-, kurios reiškia numirusį žmogų ir jo dvasią, taip pat iš prūsų pyeuls – pragaras ir slavišežiagulia.

  • Etnologija Špera
  • Microsoft Word 20 KB
  • 2011 m.
  • 2 puslapiai (1812 žodžiai)
  • Etnologija
    10 - 2 balsai (-ų)
Etnologija. (2011 m. Rugpjūčio 01 d.). https://www.mokslobaze.lt/etnologija.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 17 d. 14:49
×