Etnonimai prūsai: paminėjimai šaltiniuose, kilmė, etninė priklausomybė


Pruzze , Pruze , Pruzzorum ir Prucorum , Pruciam. Kuzavinis pateikia. Savukyno nuomonę. Petras Dusburgas ir kiti vokiečių ordino kronininkai. Tarybiniai lietuvių istorikai.


Kitas šaltinis, kuriame pasirodo prūsų vardas yra Ibn Ja’kūbo pranešime. Jame autoriaus pateikia žinių apie kelionę, atliktą 965m. į slavų kraštus. Čia minima lenkų valstybė, kuri rytuose ribojasi su Rus, o šiaurėje su B urūs (prūsais). Nepaisant to, veikale pirmą kartą pateikiama daugiau žinių apie prūsus. Rašoma, kad prūsai esą garsūs savo narsumu, jų sodybos esančios prie Okeano, jie turi savo kalbą ir kaimynų kalbų nemoka, juos itin dažnai puldinėja vikingai.

Iš vokiečių pirmasis prūsų vardą pamini A. Brėmenietis savo ,,Hamburgo vyskupų istorijoje‘‘. Jis rašo: ,,Trečiąją salą, kuri ribojasi su rusais ir lenkais, vadina semba, joje gyvena sembai arba prūsai.‘‘. Jie esą humaniškiausi žmonės , nes skuba į pagalbą tiems, kuriuos užpuolė jūroje. Bėda esanti tik ta, kad jie netiki į Kristų ir žiauriai persekioja jo mokslo skleidėjus.

Šiuo pačiu metu (XI-XII a.) prūsų vardas pasirodo ir rusų metraščiuose. Lavrenijaus metraštis prūsus mini пруси. Ipatijaus metraštis, pradenant 1252- aisiais keletą kartų mini prūsus прoусu.

J. Kazlauskas manė, kad ,, darybiškai kraštavardis Prūsa galėtų būti susijęs su veiksmažodžiu prusti, lygiai taip, kaip ir upės pavadinimas Mūša su veiksmažodžiu mušti.

Karaliūnas (1977m.), remdamasis baltų vidine etimologine sąsaja su lietuvišku ,,prusti‘‘ (gerai augti, tarpti), latvišku ,,prausties‘‘ (didėti, stiprėti) ir pan., mėgino įtikinti, kad *prūsis/-as iš pradžių turėjęs būti apeliatyvas, rodęs tam tikrą grupę asmenų (t.y. bendro pobūdžio terminas, kaip ,,žmonės, liaudis‘‘).

  • Microsoft Word 17 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 3 puslapiai (903 žodžiai)
  • Universitetas
  • Gabija
  • Etnonimai prūsai: paminėjimai šaltiniuose, kilmė, etninė priklausomybė
    10 - 1 balsai (-ų)
Etnonimai prūsai: paminėjimai šaltiniuose, kilmė, etninė priklausomybė. (2017 m. Lapkričio 28 d.). https://www.mokslobaze.lt/etnonimai-prusai-paminejimai-saltiniuose-kilme-etnine-priklausomybe.html Peržiūrėta 2020 m. Rugsėjo 22 d. 20:11
×
143 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo