Euras Lietuvoje referatas


Euro įvedimo kriterijai ir jų vykdymas. Kriterijai. Lietuvos kelias iki euro. Euro įvedimo Lietuvoje nauda. Prekybos didėjimas dėl kliūčių jai sumažinimo. Palūkanų lygių supanašėjimas. Kainų skaidrumas. Nauda skaičiais. Pokyčiai po euro įvedimo Lietuvos ekonomikoje. Tiesioginis ir netiesioginis poveikiai. Euro įvedimo poveikis Lietuvos eksportui ir investicijoms. Euro įvedimo poveikis šalies BVP ir užimtumui. Išvados. Literatūros sąrašas.

Euras nėra visų Europos Sąjungos valstybių narių valiuta. 1999 m. sausio 1 d. eurą įsivedė vienuolika ES valstybių narių. Nuo to laiko bendrą valiutą įsivedė dar 7 valstybės, o paskutiniai tai padarėme mes – Lietuviai, 2015m. sausio 1 d. Tai reiškia, kad devynios ES valstybių narės EPS kol kas dalyvauja nevisapusiškai, t. y. jos dar nėra įsivedusios euro. Trys iš jų (Danija ir Jungtinė Karalystė ir Švedija) pranešė, kad nedalyvaus EPS trečiajame etape. Todėl pranešimuose apie konvergenciją šios trys valstybės vertinamos tik gavus jų prašymą. Kadangi nė viena iš šių šalių to nepaprašė, šiame pranešime šešios vertinamos šalys: Bulgarija, Čekija, Vengrija, Lenkija, Rumunija ir Kroatija. Vadovaudamosi Sutartimi dėl Europos Sąjungos veikimo (toliau – Sutartis), visos šešios šalys yra įsipareigojusios įsivesti eurą, o tai reiškia, kad jos privalo siekti įvykdyti visus konvergencijos kriterijus.

Darbo tikslas: Aptarti euro įvedimą Lietuvoje, bei įvykusius pokyčius. Siekiant įgyvendinti numatytą tikslą, keliami šie darbo uždaviniai:

Susipažinti su euro įvedimo kriterijais ir jų vykdymu.

Aptarti euro įvedimo Lietuvoje naudą.

Aptarti pokyčius po euro įvedimo Lietuvos ekonomikoje.

2013 metų kovo 19 dieną pokalbių laidoje „Nuoga tiesa“ seimo vicepirmininkas Gediminas Kirkilas įvardijo konkrečią euro naudą Lietuvai:

Finansinių sandorių sumažėjimas iki 0,3 BVP (300mln. litų)

Administracinių sąnaudų sumažėjimas iki 0,05 BVP (50mln. litų)

Euro kurso rizikos panaikinimas iki 0,08 BVP (80mln. litų)

Svarbiausių valiutų kursų svyravimų sumažėjimas iki 0,35 BVP (350mln. litų)

Palūkanų normų sumažėjimas nuo 2% iki 1,5%

BVP padidėjimas nuo 7% iki 20%

POKYČIAI PO EURO ĮVEDIMO LIETUVOS EKONOMIKOJE

Taigi, kalbant apie pasikeitimus Lietuvos Ekonomikoje po euro įvedimo, jie dar yra nelabai dideli, tačiau labai svarbūs: bendra valiuta su visomis Europos valstybėmis palengvina importo ir eksporto procesą. Dabar belieka laukti tik prognozuojamo eksporto 5 procentų padidėjimo.

  • Microsoft Word 39 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 13 puslapių (2776 žodžiai)
  • Kolegija
  • Neringa
  • Euras Lietuvoje referatas
    10 - 7 balsai (-ų)
Euras Lietuvoje referatas. (2015 m. Gruodžio 14 d.). https://www.mokslobaze.lt/euras-lietuvoje-referatas.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 23 d. 16:19
×