Eurazijos sąjunga


Įvadas. Eurazijos sąjungos užuomazgos. Eurazijos sąjungos idėja Rusijos, Baltarusijos ir Kazachstano prezidentų straipsniuose. Vakarų valstybių žiniasklaidos nuomonė apie prezidentų straipsnius. Lietuvos nuomonė apie prezidentų straipsnius. Eurazijos sąjungos susikūrimas. Eurazijos sąjungos tikslai. Eurazijos sąjungos dabartinė situacija. Išvados. Literatūra.


Mūsų tema yra „Eurazijos sąjunga“, šioje sąjungoje taip pat svarbu vystyti ekonomiką, prekybą tarpusavyje ir prekybą su užsienio šalimis, galima sakytišioje sąjungoje efektyvi tarpautinė ekonomika.

Darbo tikslas: Išsiaiškinti kas tai yra Eurazijos ekonominė sąjunga, suprasti kaip ir dėl kokių priežasčių ji buvo sukurta.

Eurazijos sąjungos idėjos užuomazga gali būti įvardijama ilgamečio Kazachstano prezidento Nursultano Nazarbajevo kalba, pasakyta 1994 metų kovo mėnesį Maskvos valstybinio M.V.Lomonosovo universiteto akademinei bendruomenei ir intelektualiniam elitui. Tuometinės Eurazijos sąjungos idėja apėmė viršnacionalines institucijas, bendrą gynybos politiką, bendrą valiutą, sprendimų priėmimą kvalifikuotos balsų daugumos principu ir sprendimų tiesioginį taikymą visose sąjungos valstybėse. Remiantis pačiu N.Nazarbajevu, jis 1994 metais, pirmą kartą pasiūlė sukurti kokybiškai naują integracinį susivienijimą NVS šalių rėmuose – Eurazijos Valstybių Sąjungą, kuri nebuvo pavojingas bandymas atgaivinti SSRS, o bandymas nepriklausomas valstybes užpildyti konkrečiu politinės reikšmės turiniu, nes pereinamuoju laikotarpiu ekonominės krizės ir politinės reformos tampa neišvengiamomis. Idėja skelbė poreikį ryžtingai išeiti iš daugiašalio integracijos proceso sąstingio, kuris pasirodė praėjus vos dvejiems metams po NVS sukūrimo. N.Nazarbajevas atvirai pareiškė, kad NVS neintegruoja dalyvaujančių valstybių, todėl yra poreikis kurti naujas tarpvalstybines asociacijas su aiškiais veikimo principais.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas straipsnyje, pavadinimu: „Naujasis Eurazijos integracinis projektas – ateitis, kuri gimsta šiandien“. Straipsnis pradedamas nuo bendros ekonominės erdvės, kuri įsigaliojo nuo 2012 m. sausio 1 d. tarp Rusijos, Baltarusijos ir Kazachstano, įvardijimo kaip istorinio etapo. „Nepaisant skirtingų nuomonių apie NVS efektyvumą ir vidaus problemas, sandrauga lieka nepakeičiamu mechanizmu, padedančiu suartinti pozicijas ir parengti bendrą požiūrį dėl pagrindinių problemų kylančių regione“,- teigia Rusijos vadovas. V.Putinas teigia, kad Eurazijos sąjungos projektas nėra jokio pobūdžio Sovietų Sąjungos atgaivinimas, o šie laikai reikalauja artimos integracijos, paremtos naujomis vertybėmis ir naujais politiniais bei ekonominiais pamatais. Pasak V.Putino, kuriama galinga supranacionalinė organizacija taps vienu iš polių moderniame pasaulyje ir tarnaus kaip efektyvus tiltas tarp Europos ir dinamiško Azijos-Ramiojo Vandenyno regiono. Šis projektas taip pat apima perėjimą prie glaudesnio ekonomikos ir pinigų politikos koordinavimo Muitų sąjungoje ir Bendroje ekonominėje erdvėje bei visavertės ekonominės sąjungos sukūrimo.

Apibendrinant visų prezidentų išsakytas idėjas, galima rasti ir tai su kuo vieningai sutariama, ir tai dėl ko vieningos nuomonės nėra. Sutariama tik dėl to, kad Eurazijos sąjunga turi turėti tvirtą pagrindą, būti pagrįsta pastikėjimu tarpusavyje ir siekti kuo geresnių rezultatų.

Financial Times, komentuodami V.Putino straipsnį, rašo jog Vakarams gali kelti nerimą V.Putino bandymai atkurti Kremliaus poveikį kitoms buvusios Sovietų Sąjungos valstybėms su nedemokratiniais lyderiais, ką analitikai jau įvardijo kaip „autoritarinė konsolidacija“. Financial Times pažymi ir tai, kad V.Putino kvietimas atsirado tada, kai Europos Sąjungoje vyrauja susiskaldymas, o ekonominės problemos mažina ES patrauklumą potencialiems naujiems nariams. Tarptautinių naujienų agentūra AFP akcentuoja, kad V.Putino straipsnis pasirodė likus 5 mėnesiams iki prezidento rinkimų Rusijoje, kuriuos jis ir laimėjo. Voice of America ir kiti dienraščiai, V.Putino straipsnį įvardijo kaip pirmąją užsienio politikos iniciatyvą, prieš grįžtant į prezidento postą. Vokiškoje naujienų agentūroje Deutsche Welle pasirodžiusiame straipsnyje abejojama naujos sąjungos sėkme.

  • Ekonomika Referatas
  • Microsoft Word 66 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 14 puslapių (2766 žodžiai)
  • Kolegija
  • Simona
  • Eurazijos sąjunga
    10 - 9 balsai (-ų)
Eurazijos sąjunga. (2016 m. Balandžio 18 d.). https://www.mokslobaze.lt/eurazijos-sajunga.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 21 d. 03:44
×