Euro reikšmė tarptautineje prekyboje



Mūsų nagrinėjama tema – euro reikšmė tarptautinėje prekyboje (kaip sureguos bedarbystė, užimtumas, infliacija).
Euras (eur) - europos ekonominės ir pinigų sąjungos bendroji valiuta. Jis įvestas 1999m. Sausio d. 11-oje europos sajungos valstybių narių: airijoje, australijoje, belgijoje, ispanijoje, italijoje, liuksenburge, olandijoje, portugalijoje, prancuzijoje, suomijoje ir vokietijoje.
Euras pakeitė valiutas, kurios daugelyje europos valstybių šimtmečiais buvo laikomos nacionalinio suverenumo simboliais ir priemonėmis. Naujosios valiutos įvedimas paspartino europos ekonominės sąjungos kūrimąsi. Tai taip pat leido es piliečiams aiškiau suvokti savo europietišką identitetą. Su eurų banknotais piniginėse jie gali keliauti ir pirkti nekeisdami pinigų beveik visoje sąjungoje.
Euro įvedimas daro reikšmingą ir ilgalaikį poveikį ne tik euro zonos, bet ir viso pasaulio ekonomikos raidai, lemia struktūrinius pokyčius tarptautinėje prekyboje ir tarptautinių finansų srautuose. Bendra valiuta sudaro geresnes sąlygas europos šalių ekonomikos plėtrai.
Euro išorinę vertę lemia užsienio valiutos rinkos ir daugelis veiksnių Y infliacijos lygis, valdžios institucijų vykdomą pinigų ir ekonominė politika bei mokėjimų balanso būklė. Valiutų stabilumui, euras turi įtakos užmezgant stabilesnius tarptautinius pinigų ryšius. Tarptautinį finansų stabilumą sustiprina griežta biudžeto politika.
Apskritai euras didina konkurenciją europos sajungos bendrojoje rinkoje, o tai naudinga vartotojams.
Euras daro įtaką įmonės darbui, bendrąja prasme skatindamas keisti ne tik apskaitos tvarką, bet ir kainodaros bei rinkodaros strategijas.
įsivedusi eurą europos verslo visuomenė plėtoja savo veiklą visiškai naujoje ekonominėje aplinkoje. Joje nėra išlaidų, susijusių su valiutų keitimu, išnyko valiutos kurso rizika (kartu jis tampa komercinės veiklos apskaitos vienetu, pagerinančiu bendros rinkos funkcionavimą. Dėl to plečiasi tarptautinė prekyba ir investicijos, o kartu idėja konkurencinis spaudimas), lengviau palygieuro įvedimas turėjo įtakos visoms darbo sritims. Tačiau kai kurioms sritims (apskaitai, programinei įrangai) tai turėjo ir turi ypač didelę įtsvarbiausias euro įvedimo tikslas – sukurti stabilumą, kuris sudarytų sąlygas tolygiam ekonomikos augimui ir užimtumo didėjimui.
Didėjant pasitikėjimui euru tarptautinėje rinkoje, jis vis plačiau vartojamas prekyboje už euro zonos ribų.