Euro tarptautinis vaidmuo ir jo perspektyvinis vertinimas


Euro valiutos istorija. Tarptautinis euro vaidmuo. Euro vaidmuo Europoje. Euro vaidmuo pasaulyje. Euro valiutos naudojimo pasaulyje duomenys. Užsienio paklausa euro zonos aktyvams. Euro keitimo kurso pokyčiai. Euro perspektyvos. Išvados. Šaltiniai.


Tam, kad suvokti kokį vaidmenį pasaulyje vaidinas euras, reikia žinoti euro susikūrimo ištakas. Su euro kaip valiutos atsiradimu galima sieti Europos Ekonominės Bendrijos sukūrimą 1957 metais. Šios bendrijos įkūrimo tikslas buvo pašalinti tarp valstybių narių esančius prekybos ir muitų tarifų barjerus, bei sukurti bendrą rinką. Vėliau buvo imta judėti bendros valiutos link, tam, šalys narės (Airija, Belgija, Danija, Didžioji Britanija, Italija, Liuksemburgas, Nyderlandai, Prancūzija ir Vakarų Vokietija) ir šių šalių centriniai bankai įkūrė Europos pinigų sistemą (EPS). Vienas svarbiausių įvykių siekiant tarptautinės valiutos, buvo 1992m. pasirašyta Mastrichto sutartis, kurioje numatyta įvesti bendrąją valiutą ir įsteigti Europos centrinį banką. Praėjus dešimtmečiui – pasirodė pirmieji grynieji eurai dvylikoje Europos Sąjungos valstybių narių. Vėliau eurai į apyvartą įvesti Slovakijoje, Estijoje, Latvijoje bei nuo šių metų pradžios ir Lietuvoje.

Europos Sąjungos raidoje euro įvedimas yra vienas iš svarbiausių etapų, tai didžiausia valiutos reforma. Euro įvedimas ženkliai prisidėjo prie Bendrosios rinkos, tai – Europos sąjungos rinka, kurioje žmonės, prekės, paslaugos bei pinigai gali judėti po Europos Sąjungą taip pat laisvai kaip ir toje šalyje. Šios rinkos sukūrimo tikslas – panaikinti technines, biurokratines ir teisines kliūtis trukdančias laisvam judėjimui ir prekybai. Taip pat Euro įvedimas – tai ekonominės ir pinigų sąjungos įgyvendinimas. Šios sąjungos tikslai: ekonominės ir fiskalinės politikos strategijų koordinavimas, bendra pinigų politika ir be abejo, bendra valiuta – euras. Bendroji rinka ir EPS yra ilgalaikis, visų euro zonos narių, bendradarbiaujančių ekonominės politikos srityje, kartu atliekamas darbas. Europos Sąjungos narės, stojimo į Europos Sąjungą sutartyje įsipareigojo įsivesti eurą, bei prisijungti prie EPS. Šalys turėsiančios prisijungti prie euro zonos tai – Bulgarija, Čekija, Kroatija, Lenkija, Rumunija, Švedija ir Vengrija. Euro įvedimas yra pagrįstas rinkos sėkme ir daro įtaką rinkos stabilizavimui, kuris reikalingas tolesniam augimui. Jos turi atitikti euro įvedimo kriterijus, bei kruopščiai suderinti savo ekonomiką su dabartinių narių ekonomika. Ekonominio derinimo procesas, vadinamas konvergencija yra svarbus etapas judant link glaudesnės Europos Sąjungos integracijos.

  • Ekonomika Referatas
  • Microsoft Word 389 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 14 puslapių (1740 žodžiai)
  • Universitetas
  • Matas
  • Euro tarptautinis vaidmuo ir jo perspektyvinis vertinimas
    10 - 10 balsai (-ų)
Euro tarptautinis vaidmuo ir jo perspektyvinis vertinimas. (2016 m. Vasario 22 d.). https://www.mokslobaze.lt/euro-tarptautinis-vaidmuo-ir-jo-perspektyvinis-vertinimas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 20 d. 12:06
×