Europa po 2 pasaulinio karo (maršalo planas)


Įvadas. Europa po 2 pasaulinio karo. Žmogiškieji ekonominiai nuostoliai. Ekonominis nuosmukis. Geležinė uždanga ir šaltasis karas. Berlyno blokada. JAV ekonominė pagalba Europai. Maršalo plano sukūrimo tikslai. EEBO įkūrimas. Finansinė parama Europos valstybėms. Politinis ir ekonominis Maršalo plano vertinimas. SSRS ir Europos socialistinių valstybių požiūris į JAV paramą. Ssrs įkurta espt. Maršalo plano įgyvendinimo rezultatai Vakarų Europoje. Išvados. Literatūra.


II pasaulinis karas pasibaigęs 1945 metais padarė didelių nuostolių visai Europai. Tiek žmogiškieji ekonominiai nuostoliai, tiek pats ekonominis nuosmukis stipriai sumažino ekonominį potencialą, o kai kurias valstybes privedė ties žlugimo riba. 1946 metais ant Europos nusileidžia geležinė uždanga padalinusi Europą į dviejų supervalstybių įtakų zonas. Netrukus prasideda šaltasis karas – konfrontacija tarp JAV ir SSRS. 1948 metais prasideda Berlyno blokada – rusai atkerta visus kelius į Berlyną prijungdami jį savo įtakos zonon. 1947 metais JAV generolas ir politikas D. K. Maršalas pasiūlo planą, kurio tikslas pagelbėti Europai per šaltąjį karą. JAV šiuo planu siekė atkurti Europos valstybes ir užkirsti komunistams kelią į vakarus, kur jų karinė galybė negalėtu sustiprėti ir tapti neįveikiama. 1948 metais JAV kongresas pritarė Maršalo planui, tačiau iškėlė sąlygą, kad valstybės gaunančios paramą turės bendradarbiauti per bendrą organizaciją drauge parengdami pagalbos skirstymą valstybėms. Įkurtą Europos Ekonominio Bendradarbiavimo Organizacija (EEBO), kurį turėjo centralizuoti ir planingai reguliuoti ekonomiką. Sovietų Sąjungai taip pat buvo pasiūlytas ši pagalba, tačiau SSRS ne tik jį atmetė, bet ir neleido Rytų Europos valstybėms priimti šios paramos. Todėl planas apėmė tik Vakarų Europos valstybes, taip suteikdamas galimybę šioms šalims atsistatyti ir grįžti į normalų gyvenimą.

Šio darbo tikslas yra apžvelgi Europos integracijos priežastis, Maršalo plano įgyvendinimą, valstybių požiūrį į šį planą ir jo rezultatus.

Pasibaigus antrajam pasauliniam karui žuvusių žmonių skaičius buvo skaičiuojamas milijonais. Žuvusiųjų skaičius siekė net 54 milijonus. 35 mln. žmonių liko invalidais, 8 mln taikių žmonių buvo sunaikinta koncentracijos stovyklose, 4-5 mln. žmonių mirė tremtyje, 6 mln. Žmonių buvo išžudyta okupuotose šalyse. Viso karo metu žuvo daugiau nei 70 milijonų žmonių, kurių dauguma – civiliai. Žiūrint į atskiras valstybes daugiausia mirčių buvo Sovietų Sajungoje, kurios skaičius sudarė apie 28 milijonus. Milžiniški buvo ir materialiniai nuostoliai - visiskai nuniokoti didžiuliai Europos plotai. Per masinius oro antskrydžius numestos bombos beveik su žeme sulygino šimtus miestų.

  • Istorija Referatas
  • Microsoft Word 41 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 11 puslapių (2099 žodžiai)
  • Universitetas
  • Rokas
  • Europa po 2 pasaulinio karo (maršalo planas)
    10 - 4 balsai (-ų)
Europa po 2 pasaulinio karo (maršalo planas). (2016 m. Balandžio 04 d.). https://www.mokslobaze.lt/europa-po-2-pasaulinio-karo-marsalo-planas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 21 d. 21:26
×