Europos gamtiniai ištekliai


Įvadas. Europos ir pasaulio šalių ūkio priklausomybė nuo gamtos išteklių. Europos naudingosios iškasenos ir jų pasiskirstymas. Iškastinis kuras. Gamtos išteklių išsekimo problema. Išvados. Literatūra.


Pats svarbiausias turtas žemėje tai naudingosios iškasenos. Nuo jų priklauso kasdienis žmonių gyvenimas, pramonės gyvavimas ir visa kas mus supa. Žemėje naudingųjų iškasenų pasiskirstymas ne vienodas, todėl tai viena iš priežasčių lemiančių valstybių ekonomiką.

Europa- tai vienas iš pasaulio žemynų, dėl senai išsivysčiusios kultūros dar vadinamas senuoju kontinentu. Šiame žemyne prasidėjus staigiam žmonių skaičiaus augimui prasidėjo pirmieji klausimai kaip žmones aprūpinti būtiniausiais dalykais. Nuo tos minutės prasidėjus pramonės perversmui didžiausiu turtu žemėje tapo naudingosios iškasenos, nes iš jų pagamintas kuras buvo vienintelė pramonės varomoji jėga. Iškastiniai mineralai iki šiol labai svarbūs žmonių gyvenime ypač nafta, gamtinės dujos ir anglys.

Darbo tikslas: apibūdinti Europos naudingųjų iškasenų pasiskirstymą.

Darbo uždaviniai : aprašyti Europos ir Pasaulio priklausomybę nuo gamtinių išteklių, apibūdinti Europos naudingųjų iškasenų rūšis ir jų pasiskirstymą, apibūdinti kas yra iškastinis kuras, kuom jis svarbus ir įvardyti jo rūšis, nustatyti naudingųjų iškasenų problemas.

Kiekvienos šalies ekonomikos specifika gerokai priklauso nuo gamtos išteklių. Turinti svarbių mineralinių žaliavų (naftos ir dujų, vertingų rūdų, aukso ir brangakmenių) valstybė gauna pajamų. Šių žaliavų gausa gali daryti ir tam tikrą neigiamą įtaką ekonomikai. Šalis tampa pernelyg priklausoma nuo „žaliavų narkotiko". Ekonomikoje tai vadinama išteklių prakeiksmu, arba gausybės paradoksu (angl. - Paradox of Plenty).

Rusija turi milžiniškų gamtos išteklių, bet jos ekonomika yra neefektyvi, šiuolaikinės pramonės šakos plėtojamos nepakankamai.

99,7% Angolos eksporto sudaro nafta ir deimantai. Šių žaliavų kainų svyravimai neigiamai atsiliepia šalies ekonomikai, sunku planuoti biudžetą.

Silpnos besivystančios šalys, kurios turi svarbių mineralinių išteklių, dažnai būna autoritarinės ir korumpuotos.

Svarbių mineralinių išteklių (ypač naftos) koncentracija vienoje ar kitoje šalyje provokuoja besivystančių šalių konfliktus.

Europoje gausu įvairių naudingųjų iškasenų, tik skiriasi jų kiekis ir pasiskirstymas. Dauguma Europos šalių turi priėjimą prie bent vieno didesnio naudingųjų iškasenų baseino, kuris nemenkai prisideda prie šalies ekonomikos. Europos naudingosios iškasenos ir jų teritorijos:

Naftos didžiausi klodai atsiveria Šiaurės jūroje, kuri yra paskirstyta į kelis regionus kurie priklauso skirtingų Europos šalių įtakai. Dugiausia Šiaurės jūros naftos atitenka Norvegijai. Taip pat Jungtinei Karalystei, Vokietijai ir Danijai. Taip pat naftos išteklių turi ir Rumunija, kurios gavyba vyksta Ploješčio karjere. Taip pat gausybę naftos išteklių turi ir Rusija, bet didžioji jų dalis azijinėje šalies dalyje.

  • Geografija Referatas
  • Microsoft Word 30 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 14 puslapių (2317 žodžiai)
  • Universitetas
  • Emilija
  • Europos gamtiniai ištekliai
    10 - 7 balsai (-ų)
Europos gamtiniai ištekliai. (2016 m. Vasario 29 d.). https://www.mokslobaze.lt/europos-gamtiniai-istekliai.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 24 d. 08:36
×