Europos klimatas skaidrės


Kas lemia Europos klimatą? Saulės spinduliuotė. Atlanto vandenyno įtaka. Reljefas. Kritulių pasiskirstymas. Temperatūros pasiskirstymas (žiemą). Temperatūros pasiskirstymas (vasarą). Klimato tipai. Subarktinis klimatas. Vidutinių platumų klimatas. Jūrinis klimatas. Pereinamasis klimatas. Žemyninis klimatas. Subtropikų klimatas. Išvados. Naudoti šaltiniai.

Pagrindiniai veiksniai, lemiantys Europos klimatą, yra: Saulės spinduliuotė; Atlanto vandenyno įtaka; Reljefas.

Nepaprastai didelė Atlanto vandenyno įtaka temperatūros ir kritulių pasiskirstymui Europoje. Prie jos krantų teka galinga Šiaurės Atlanto šiltoji srovė. Su vyraujančiais vakarų krypties vėjais į sausumą atslenka drėgni ir vėsūs orai, kurie ištisus metus veikia didelę Europos teritoriją. Dėl šios priežasties žiemos daugelyje šalių švelnios, su gausiais krituliais, o vasaros vėsios, lietingos. Tolstant nuo vakarinių Europos pakrančių, vandenyno poveikis silpsta ir ties Uralo kalnais vos jaučiamas.

Kritulių pasiskirstymą Europoje lemia oro masių judėjimas ir reljefas. Dėl šių priežasčių daugiausia  kritulių iškrinta kalnuose ir priekalnėse. Taip krituliai pasiskirsto vakariniuose Skandinavijos, Škotijos, Dinarų kalnų šlaituose.

Kitaip pasiskirsto temperatūra Europoje vasarą. Visoje jos teritorijoje temperatūra kyla einant iš šiaurės į pietus. Tai aiškintina tuo, kad pasiskirstant šilumai vasarą lemiamas vaidmuo tenka saulės radiacijai. Pavyzdžiui, Atėnuose vasarą vidutinė oro temperatūra siekia +25 0C, šiauriau esančiame Vilniuje +18 0C, o Murmanske – tik 5-10 0C šilumos.

Europoje skiriami penki pagrindiniai klimato tipai, išsidėstę trijose klimato juostose: subarktinėje, vidutinių platumų ir subtropikų.

Vidurio Europa – pereinamojo klimato sritis. Nors ir čia vyrauja vidutinių platumų jūrinės oro masės, tačia, judėdamos virš sausumos, jos kiek pasikeičia: žiemą atvėsta, o vasarą įkaista. Todėl žiemos čia šaltesnės, o vasaros šiltesnės nei jūrinio klimato srityse, kritulių iškrinta mažiau.

  • Geografija Skaidrės
  • MS PowerPoint 1652 KB
  • 2016 m.
  • 20 puslapių (708 žodžiai)
  • B
  • Europos klimatas skaidrės
    10 - 7 balsai (-ų)
Europos klimatas skaidrės. (2015 m. Vasario 21 d.). https://www.mokslobaze.lt/europos-klimatas-skaidres.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 25 d. 06:29
×