Europos pinigų sistema ir pinigų sąjunga


Šiaulių valstybinės kolegijos. Verslo ir technologijų fakulteto. Apskaitos ir finansų katedra. Europos pinigų sistema ir pinigų sąjunga. Į v a d a. ES valstybės narės įstojimo į ES metai Valstybės pavadinimas Įstojimo į ES metai Valstybės pavadinimas. Europos sąjungos šalių bei kandidačių į ES šalis žemėlapis. Europos ekonominė ir pinigų sąjunga. Mastrichto sutartyje numatoma. Teisinis suartėjimas – konvergencija. Kainų stabilumas. Valstybės finansų padėties tvarumas Valdžios sektoriaus deficitas. Valdžios sektoriaus skola. Šalies nacionalinė valiuta. Todėl ilgalaikių vyriausybės vertybinių popierių. Palūkanų norma. Lietuvos konvergencijos programa.


Makroekonominės politikos derinimas tarp šalių verčia jas formuoti bendrą politiką. Jai įgyvendinti naudojami susitarimai, pagal kuriuos kitas valstybes būtina supažindinti su vykdoma politika ir pasikeitimais įvairia informacija.

Valiutos kursas paprastai reguliuojamas pravedant tarptautinius pasitarimus tarp vyriausybių ir centrinių bankų. Vyriausybės ir centriniai bankai stengiasi susitarti kokio valiutos kurso reguliavimo reikia ir kaip užtikrinti valiutos kurso pastovumą. Tačiau kiekvienu atveju šalies vyriausybė išlaiko tam tikrą nustatytą veiksmų laisvę. Pvz. valstybės susitarė, kad valiutų kursai būtų fiksuoti, tačiau, atsižvelgdamos į šį apribojimą, kiekviena iš jų vykdė nepriklausomą savo vidaus monetarinė ir fiskalinė politiką. Kadangi vienos šalies vidaus politikos rezultatai priklauso nuo kitos šalies vykdomos politikos, todėl vyriausybės ir stengiasi koordinuotis tarpusavyje. Vienas iš tarptautinės politikos koordinavimo pavyzdžių – Europos pinigų sistema (EPS). Europos pinigų sistemą (EPS) nusprendė sukurti Europos Bendrijos nariai ir Didžioji Britanija 1979 metų kovo mėnesį, nors poreikis integruoti pinigų sistemas buvo užfiksuotas dar 1958 metais Romos sutartyje, kurios pagrindu buvo įsteigta Europos Ekonominė Bendrija. Šioje sutartyje buvo pažymėta jog „valiutų kursai yra bendras interesų reikalas“.

Europos sąjungos kūrimosi ištakos prasidėjo 1951 metais, kada bendradarbiauti ekonomikos srityje pradėjo Belgija, Italija, Liuksemburgas, Nyderlandai, Prancūzija ir Vokietija. laikui bėgant prie jų jungėsi vis daugiau šalių ir 2013 m. liepos 1 d. į Europos Sąjungą įstojus Kroatijai, dabar Europos sąjungą sudaro 28 šalys.

Šiuo metu yra penkios šalys kandidatės į ES nares, tai Buvusioji Jugoslavijos Respublika Makedonija, Islandija, Juodkalnija, Serbija ir Turkija bei potencialios kandidatės - Albanija, Bosnija ir Hercegovina ir Kosovas.

Europos sąjungos šalių bei kandidačių į ES šalis žemėlapis

Europos pinigų sistema Europos bendrijos šalių buvo sukurta, kad būtų užtikrintas didesnis valiutų kursų stabilumas, skatintų ekonomikos ir prekybos tarp Sąjungos šalių plėtrą. Europos Taryba nutarė sukurti Europos pinigų sistemą dar 1978 metais. Ši pinigų sistema pradėjo veikti 1979 metų kovo mėnesį. Jos pagrindiniai tikslai buvo du: sukurti Europoje stabilią pinigų zoną ir paspartinti integracijos procesą. Europos pinigų sistema žymiai sumažino infliaciją Europos sąjungos šalyse bei palaikė valiutų keitimo kursų stabilumą. Valiutų keitimo kursas stabilizavosi visose Europos pinigų sistemoje dalyvaujančiose šalyse.

Europos pinigų vienetas ekiu (European currency unit).

Europos valiutų kooperacijos fondas (EVKF).

Pagrindinis vaidmuo Europos pinigų sistemoje buvo paskirtas pinigų vienetui ekiu, kuris atliko šias funkcijas:

Europos ekonominės ir pinigų sąjungos (EPS) centrinių bankų abipusių atsiskaitymų priemonės.

Europos monetarinė unija (EMU) susikūrė 1999 metais sausio 1 d., įvedant bendrą valiutą – eurą. Tai ES monetarinės sistemos tęsinys. Europos pinigų sąjungai pradžioje priklausė 11 narių – valstybių (Airija, Austrija, Belgija, Ispanija, Italija, Liuksemburgas, Olandija, Portugalija, Prancūzija, Suomija, Vokietija). Šių šalių valiutų „krepšelį“ sudarė – ekiu. Kiekvienos valiutos kursas nustatytas neatšaukiamai ekiu atžvilgiu, nes vienai rinkai reikalinga ir viena valiuta. Kiekvienos šalies valiutos dalis ekiu „krepšelyje“ priklausė nuo šalies ekonominio pajėgumo.

Europos pinigų sistemos tikslas – stabilizuoti valstybių, kurios eina į integracinę grupuotę, valiutų kursus. Europos pinigų sistemai būdingi bruožai:

  • Ekonomika Referatas
  • Microsoft Word 117 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 15 puslapių (3155 žodžiai)
  • Kolegija
  • Nijolė
  • Europos pinigų sistema ir pinigų sąjunga
    10 - 2 balsai (-ų)
Europos pinigų sistema ir pinigų sąjunga. (2016 m. Balandžio 24 d.). https://www.mokslobaze.lt/europos-pinigu-sistema-ir-pinigu-sajunga.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 20 d. 09:50
×